Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A héber olvasást hogyan lehet...

A héber olvasást hogyan lehet nagyon jól megtanulni?

Figyelt kérdés

Itthon elkezdtem hébert (modern héber) tanulni. A betűk megjegyzésével semmi gond, bár a kézírásosat nem tanultam meg, mert nyomtatott betűkkel írok, meg általában az átlag ember is....(vagy nem?)


De az olvasás....úgy megy ha kipöttyözöm a magánhangzókat, de amúgy sokáig, nagyon sokáig kell gondolkozzak, hogy most milyen magánhangzó következik...

A pöttyözésről azt olvastam, hogy nem jó, mert gyerekkönyvek kivételével sehol nem használják.


Most ha van pl 3 mássalhangzó, és sok olyan szó, amibe csak ez a 3 mássalhangzó van, akkor honnan tudják, hogy mikor melyik szó az?


"Mrt mgyrl s knny gy lvsn ' mndtt." (magyar példa)


Így is nehéz kicsit....hát még idegennyelvnél....


2013. márc. 14. 21:59
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja és egy apróság : héberben hány igeidő van?
2013. márc. 14. 22:03
 2/6 anonim ***** válasza:
78%

Szia! Ami a kézírást illeti, érdemes megtanulni, mert az emberek többsége azt használja a mindennapokban (gyorsabb, és ha nagyon akarod, össze is tudod kötni, de azt tényleg sokan lesz*rják).


Az olvasásra csak azt tudom mondani, h olvass minél több pontozott szöveget, és nagyon lassan, de rá fog állni az agyad, nem olyan nehéz. ;)


Ezzel kapcsolatban néhány fogódzó:


1.) A héber nem szereti a mássalhangzó torlódást, ezért az alapelv az, h mássalhangzó után mindig magánhangzó következik (mint mindenhol persze itt is vannak kivételek, de alap kiindulópontnak ez jó).


2.) A szó végi "hé" (ה) szinte mindig hosszú "á" hangot jelöl, esetleg még "e"-t.


3.) A "váv" (ו) amennyiben magánhangzó, kizárólag "ó" vagy "ú" lehet, az "ó" sokkal gyakoribb.


Amúgy tényleg főleg a gyerekkönyvek azok amik pontozottak, de ezeken kívül a Tanach (héber Biblia) is ki van pontozva, pontosan azért, h bárki tudja olvasni.


Mindenképpen dicséretes, h magadtól csak úgy nekifogtál, de ha anyagilag belefér, jobb lenne, ha keresnél magadnak héber kurzust. A héber logikus a maga módján, de semmiképpen nem a könnyű nyelvek közé tartozik, főleg nyelvtanilag nem. Úgy tudom az Izraeli Intézet például minden évben több kezdő kurzust is indít, ráadásul nagyon jutányos áron, anyanyelvi tanárokkal.


Mindenesetre sok sikert kívánok, nagyon szép nyelvet választottál! ;)

2013. márc. 14. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

keress egy foetikus heber imakonyvet!!

javaslom a "sidur maor libi"-t!!

ennek az elejeben ott ba teljes heber abc az alef-tol a tav-ig,plus az osszes maganhagzo is!vannak peldak is!!

tegy melleje egy magyar-heber imakonyvet es olvasgasd ismetelgess!!

igy a legegyszerubb autodidakta modon!

a heber biblia nem a "tanach" hanem a TORAH!!

a "tanach" csak egy magyarazata a TORAH-nak,csakugy mint pl az igueroth kodesh,vagy a mishna!

2013. márc. 19. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

a heber-(ivrith)-egy egyszeru nyelv!

az egesz kb ennyi,;

himnemu-es-nonemu szavak -(idonkent tenyleg elvetve semleges nemu ami 'm,vagy 'z kezdodik!)amik vagy 'b,vagy 'v kezdodnek!

amugy csak harom formaja,;

ani=en

ata=te

anahnu=mi

-----------------------------------------------------

kesobb jon a nepcsoport megjelolese!

anhanu yehudim(pluriel)=mi zsidok!

goyim=mindenki akik nem zsidok!

a pejorativ szavak ez utobbira pl,;

minim=eretnekek!

nesharim=idegenek!

2013. márc. 19. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves 3-as válaszoló! Ezt nem tudom honnan vetted, h a Tanach csak egy magyarázat lenne. A Tanach egy mozaikszó, 3 szó rövídítése: Tora (Mózes 5 könyve), Neviim (Próféták), Ketuvim (Írások). Kicsit sután néz ki így, latin betűkkel leírva, de azt szeretném, h bárki el tudja olvasni.

Magyarán szólva ezek MIND (Mózes 5 könyve + Írások + Próféták) együttesen teszik ki a Héber Bibliát.

Nem véletlenül a zsinagógában olvasandó tekercsre gondoltál? Mert az valóban kizárólag Mózes 5 könyve, de azt azért nem árt tudni, h az nem egyenlő Héber Biblia.

2013. márc. 21. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

mi valodi zsidok kizarolag a Torah,a midrashim,a hala'ha,stb szerint hisszuk,valljuk vallasunkat!

a "biblia"-t tartsa csak meg maganak!!

2013. márc. 21. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!