Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ismertek olyan magyar szavakat...

Ismertek olyan magyar szavakat, tájszavakat amiket az ország különböző területein használnak, de a jelentésük megegyezik?

Figyelt kérdés

Pl.: kukorica-tengeri-törökbúza


"Tájszók

A magyar nyelvterület egyes részein más-más szavakat használnak a különböző dolgok megnevezésére. Így lehet, hogy aki az ország keleti felén él, nem fogja érteni az ország nyugati felén élő ember szavait.

Például Kecskeméten a a hosszúkás füles kosarat garabónak hívják, a töltött káposztát Pest megyében takartnak nevezik. Nyíregyháza közelében a létrát láptónak hívják. Tehát ha valaki elkezd beszélgetni egy olyan emberrel, aki tájszavakat használ, lehet, hogy a felét sem fogja érteni annak, amit mondani akar. Ez néha mulatságos is lehet."

Én Nyíregyházán (és máshol sem) még soha az életben nem hallottam láptónak mondani a létrát.



2013. ápr. 2. 13:30
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
88%
Én már hallottam, nyíregyházi vagyok.
2013. ápr. 2. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%
egres-piszke-köszméte
2013. ápr. 2. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
100%
szotyi-makuka.
2013. ápr. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 loupsolitaire ***** válasza:
100%
Lepcsánka-macok-tócsni.
2013. ápr. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
100%
Én nyíregyházi vagyok, a párom pesti. 3,5 éve vagyunk együtt, de a mai napig van, hogy meg kell neki magyaráznom egy-egy szó jelentését, amit én használok, mert nem érti. Pl. talu, pocolni, zsizsa, lapcsánka. Hirtelen ezek jutottak eszembe, de sok volt már az évek alatt.:) Érdekes dolgok ezek, mert ha őt nem ismerem meg, nem is jövök rá soha, hogy csak mi használjuk ezeket a szavakat.:)
2013. ápr. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim válasza:
85%
vágódeszka-lapító (erdély)
2013. ápr. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim válasza:
100%

borsodi vagyok. Székesfehérváron vannak olyanok amiket máshol nem hallottam.

bukik a gyerek(ekkor kicsit megijedtem amikor az orvos is ezt mondta nem nagyon ismertem ezt a szót erre)= büfizik


bök= valami megszúr, de ezt mondják amikor a ház alapját kiássák (kibökik)


taposó= járólap


Hirtelen ezek jutottak eszembe.

2013. ápr. 2. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%
Csongrád megyéből vagyok, nálunk a töltött káposzta szárma; a fonott kosár garaboly; a disznóra szokták mondani, hogy poca; az ereszlefolyót csurgónak mondják; ha túl "tömény" egy péksütemény, akkor fujtós; a libikóka a palincs; amibe a mosogatás után az edényeket tesszük az a csöpögtető; és ami a legmeglepőbb volt számomra, hogy máshonnan származó ismerőseim nem ismerték a pöszmet szót, ami a levegőben szálló pihe.
2013. ápr. 2. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
80%

Erdélyben a "kapni" szó nem csak kapni, hanem találni jelentésű is.


Felvidékiek a nagyszüleim: kópé, e'lbolog ( elbolog ) = elkószál = eltéved, süket = hülye, cseszle = légy, veszel = apró ruhácska, reménykedik = forrásban van a víz, dün = tyúktojás, tik = tyúk, most több nem jut eszembe, de rengeteg van... hozzá még a dialektusuk


eldőlt = eedűt

melyik = mellik

kenyér = kenyerke

stb..

2013. ápr. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

Kondás, kanász, disznópásztor;

konda, sertéscsorda, csürhe, disznónyáj.

2013. ápr. 2. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!