Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mindegyik helyes nyelvtanilag?...

Mindegyik helyes nyelvtanilag? "Have you got a new carpet? " (UK), "Do you have a new carpet? " (US), "Have you a new carpet? "

Figyelt kérdés
Azt olvastam mindegyik verziót használják a köznyelvben, viszont nyelvvizsgán az útólsót nem szabad használni mert megbuktatnak. Namost, a tankönyvben amiből tanulok, az egyik fordítási gyakorlatban a megoldásnak a harmadik verziót írja. Melyiket véssem a fejembe, hogy ne legyen problémán nyelvvizsgán?
2013. máj. 29. 15:14
 1/7 anonim ***** válasza:

Az utolsó az helytelen, nem igazán értem, hogy hogy lehetett ez a jó válasz.

A két verzió közti különbséget így tudnám a legjobban érzékeltetni:

Have you got a pen? - van itt és most egy tollad?

Do you have a new pen? jé, új tollad van? (most látom)


Kicsit más a kettő

2013. máj. 29. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A harmadik sem hibás, csak régies, ma már tényleg nemigen használják. Nem lehet, hogy valami ősrégi tankönyvből tanulsz?
2013. máj. 29. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ugyanazt jelenti mind.

[link]

Ezt olvasd át, de a lényeg, hogy helyenként változik, melyiket preferálják, és hogy mennyire formális megfogalmazás.

2013. máj. 29. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönet a válaszokért! A wordreference fórum nagyon hasznos volt. Amiből tanulok az pedig "Dr.Szenczi Miklós Tanuljunk, könnyen, gyorsan, angolul!" 1995-ös könyv. A nyelvvizsgán pedig a got és a do segédigét használó szerkezet is megfelel ezek szerint.
2013. máj. 29. 19:39
 5/7 anonim ***** válasza:
Tapasztalat: Az a könyv arra jó, hogy pár dolgot tudj angolul, de ha nyelvvizsgára készülsz, akkor felejtsd el!
2013. máj. 29. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Egyetértek az utolsó válaszolóval: abból a könyvből nem lehet megtanulni angolul beszélni. Az eredeti könyv még 1937-ben(!) jelent meg, hatvan évvel később csak újra kiadták, így eléggé elavult nyelvtani megnevezéseket használ, ráadasul egy csomó mindent a német nyelvtani vázára húz rá, amik tárgyi tévedéseket okoznak... A nyelvtani rész egyébként még csak-csak elmegy, de pl. a kiejtési jelek ismertetése olvasásakor az az érzésem volt, hogy Sz. M. még az életében nem hallott angol anyanyelvűt beszélni (noha Londonban tanított). A falat kapartam attól, hogy képes volt leírni azt a bődületes marhaságot, hogy az angol /r/ hang majdnem olyan, mint a magyar! Ez már 80 éve sem volt igaz, de azóta annyit változott az angol nyelv kiejtése, hogy az könyvében megadott kiejtések mára már nevetségesen elavulttá váltak.


Szóval ezt a könyvet inkább hanyagold, ha nem akarsz a későbbiekebn kellemetlen megleleptésekben részesülni. Helyette javaslom inkább Dohár Péter: Kis angol nyelvtan című könyvét, bár abban nincs szó kiejtésről. Ha azt megtanulod elejétől a végéig, nem érhet nyelvtani meglepetés nyelvvizsgán (még felsőfokún sem). A helyes kiejtést meg millió más helyről is el lehet sajátítani.

2013. máj. 30. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Azt nem tudtam, hogy a 1937-ben íródott az eredeti kiadás. Mivel nem vagyok kezdő angolos, így a 36-ból a 10. leckénél járva a fordítási gyakorlatoknál észre vettem néhányszor, hogy a megoldásokban kicsit eltérőek a válaszok a megszokottól. De sosem akadtam ki rajta, mert a lényegét, a nyelvtani részét a leckéknek mindig + 2, 3 másik forrásból is ellenőrzöm, tanulom, eddig egyezett a többi forrással (ez a "to have" bizonytalanított el kicsit és most már tudom miért). A szavak és velük együtt a kiejtések túlnyomó részét nem a könyvből tanulom, hanem internetes forrásokból és a nyelvtani gyakorlatokat több forrásból szerzem. Esetleg Erdélyi Margit nevű szerző nyelvkönyveiről is tudnátok írni rövid véleményt?
2013. máj. 30. 11:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!