Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A mutatónévmás miért névmás?...

Webnyelv kérdése:

A mutatónévmás miért névmás? Hiszen nem névszó helyett áll bizonyos esetekben.

Figyelt kérdés

Állhat névszó (főnév) helyett is, ha csak önállóan használjuk, pl. "Melyik asztal? - Ez."

Viszont, amikor a főnév előtt áll, akkor az inkább valami névelőhöz hasonló valami, mint névmás: "ez az asztal", "az a szék".

Ugyanezért a birtokos névmás sem mindig névmás, csak ha önállóan áll: "enyém".

Ezek főleg az idegen nyelvek tanulásakor derülnek ki, hogy nem is arról van szó, amire gondolunk, mert pl. az angolban, németben, stb. nem is birtokos névmásról van szó, hanem amolyan birtokos "névelőről", és mégis névmásnak mondják (kivéve persze, amikor önállóan, főnév nélkül áll: this is mine, es ist meines, c'est la mienne.


De a leginkább az fura, hogy az "ez az asztal", "az az asztal" elején lévő valamit is mutató névmásnak nevezik a magyarban (tudtommal), pedig nem az.


2013. szept. 6. 12:23
 1/4 anonim ***** válasza:

"ez az asztal", "az az asztal"

Szerintem itt is mutató névmás, mert az asztal helyett áll attól függetlenül, hogy utána kimondjuk az asztalt is. Ugyanis névmás formában jelezni tudjuk vele a helyét is.

Tehát egyrészt névmás, ezen felül a helyettesített dolog helyére is utal. Az "ez az asztal" kifejezésben duplán utalunk az asztalra, mert a névmás alak ugyan nem írja le a tárgyat, de utal a helyére, a valódi alak pedig tisztázza, hogy miről van szó.

2013. szept. 6. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
...Mutató névmás, mint helyhatározó.
2013. szept. 6. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, bár ez a magyarázat, hogy névmás ugyan, de mégis kitesszük utána a szót, amit helyettesít, nekem nagyon erőltetettnek tűnik. Ennyivel az ő, ők után is ki kéne tenni azokat, akikre vonatkozik.

A nyelvtanban ez a neve azóta is, ebben a formájában is, hogy névmás?

2013. szept. 6. 20:07
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem ezzel nincs semmi gond.


A szó alapvetően névmás, de lehet használni jelzőként is (mondjuk magyarban kicsit furcsa, hogy kitesszük utána a névelőt), amikor jelentése nagyon hasonló bár már nem tényleges névmás. Mondhatni egy szármatatott használata.


Egyértelmű, hogy ugyanarról a szóról beszélünk, hisz jelentése lényeges nem változik, és bár már nem névMÁS így, de azért elég kevés ilyen jelenség van a nyelvben, nincs sok értelme külön kategóriát teremteni ezért, egyszerűbb a névmás rendhagyó használatnak tekinteni.


Persze ez csak személyes vélemény, nem tudom mi a hivatalos nyelvtani álláspont, ha arra lettél volna kíváncsi.

2013. szept. 6. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!