Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen német nyelvi és nem...

Milyen német nyelvi és nem nyelvi szokások, illemszabályok vannak? Vagy ha van egy ilyen oldal belinkelné valaki? mert én nem találtam

Figyelt kérdés
2013. szept. 28. 18:07
 1/1 anonim ***** válasza:

Ennek a kérdésnek csak úgy van értelme, hogy "mihez képest". Pl. egy északamerikai Németország útikönyvben más dolgokra kell fölhívni a figyelmet, mint egy magyarban, vagy egy kínaiban.


Mellesleg NO kevésbe kicsi, centralizált, homogén mint MO. Legföltünöbb hogy a déli régiók kultúrálisan, nyelvileg is másak mint az északiak. (Csak durván 150 éve van egységes NO.)


Annyi jut eszembe, hogy ha NO (föleg északon) megkénálnak és "kösz nem" kérsz, jó eséllyel nem is kapsz, amíg MOn ugye az tjátszuk, hogy "nem köszönöm" - "dee, nna" - "nnajó, csakegykicsit decsakapapakedvéért!"


A csoportkohézió is érezhetöen más, kisebb északon, et nehéz röviden összefoglalni, de ha megállsz bekötni a cipöfüzödet, nem biztos, hogy pl. a kollégák megállnak veled - stb.


A magánéleted is egy-sok árnyalattal kevésbé érdekel valakit a munkahelyen, mint MO-n, persze ahány ház annyi szokás, de mégis.


A hierarchia, submisszív magatartás sokkal kevésbé van megkövetelve mint a magyar társadalomban. Pl No.ban egy gimis egyszerüen "X úrnak" és nem "tanár úrnak" szólitja a tanárját. Hasonló kijelentések akármelyik alá-fölérendelt munkaviszonra is - az alárendeltnek szerintem tipikusan valamivel nagyobb a mozgástere mint MO-n.

Magyarok ebböl pl. azt veszik észre, hogy "a német gyerekek, diákok szemtelenek", viszont kevésbé könnyü birkanépséggé változtatni öket.


A vitatkozás kulturája is más. Sokkal inkább szokás fölvállalni a véleményeket, akár konfliktusokat is, (kvázi) érvekkel, sokszor anélkül, hogy érzelmi töltetü veszekedés keletkezne. - mint MOn, vagy akár Ausztriában (megint az észak-dél gradiens).

Ez lehet nekünk szokatlan, söt néha udvariatlan is, de pl. a német politika teljesítménye ebböl a szellemiségböl nyilván profitál.


Pl. mások bizonyos tabuk illetve a határok:

kevésbé lehet ekézni a cigányokat, melegeket, a zsidókat meg pláne. Ezekkel, (föleg az utóbbival) ha K-európai vehemenciával csinálod, esetleg gyorsan leírhatod magad egy "kultúrált" társaságban.

(A török-stb. probléma létezik, de ebbe most ne menjünk bele)

(persze minden relatív, MO is nagyon jó mondjuk szibériához képest...)



De ez mar politikai kultúra, jobb, ha abbahagyom...


gyorsan gulgiztam egy leirast, amit asszem egy német intézetben állítottak össze külföldieknek... szoval nem tudom, mi a viszonyítási alap:

[link]

2013. okt. 25. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!