Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A japánoknál a chan es a kun...

A japánoknál a chan es a kun közöt mi a külömbség?

Figyelt kérdés

2014. jan. 9. 06:29
 1/7 anonim ***** válasza:
55%
chan a lány nevek mögé, a kun a fiu nevek mögé kerul.
2014. jan. 9. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%

Ez így ebben a formában totál nem igaz... Kun-t is mondanak lányokra is, és kicsi fiúkra is lehet chan-t mondani...

De részletesebben itt van egy honlapon a magyar magyarázta:

[link]

(bocsi, de tényleg nem értem néha a kérdéseiteket, simán meg lehet találni ezeket az infókat neten magyarul is, ha mondjuk az angol még nem megy!)

2014. jan. 9. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Elvileg a Kun az, amit hivatalosan, legalábbis a kanji, 君, alapján csak fiúkra lehet használni. Lányra nagyon kevés alkalommal hallottam, a "Kimi"-t, ami a másik olvasata és E/2 személyes névmás is ritkán alkalmazzák lányokra.

A kun az úgymond a kakukktojás. A chan pedig ugyanabba a semleges kategóriába tartozik, mint a sama, vagy san.

Amúgy cikkben, amit a 2. linkelt helytelenül van írva.

"Lányokra, fiúkra egyaránt érvényes, de a köznyelv inkább a fiúkra használja. "

Az így nem igaz, pont fordítva, archaikus formában alkalmazták kizárólag fiúkra, s feljebbvalókra és a modern köznyelv az, ami semlegesség tette.

2014. jan. 9. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem öntsünk tiszta vizet a pohárba. :)

A belinkelt oldal teljes baromságokat ír!

A legáltalánosabb a san, ezt férfiak és nők neve után is lehet tenni. Ismerősök is használják egymásra, ha nincsenek kimondottan baráti viszonyban. DE egyáltalán nem udvariatlan valakit csak a nevén szólítani ha baráti/bensőséges a viszony.

A kun-t én lányokra sosem hallottam, ezt csak fiúknál használják. Az hogy csak fiataloknál, ez relatív. Hisz a vállalati életben egy rangban lejjebb állónál nyugodtan használják a japánok, pedig lehet, hogy az illető már bőven 30 fölött van.

chan-t főként lányok neve után teszik, de ennél előfordul, hogy fiúk esetében is használják (bár inkább csak kisgyermekkorban) főleg szülők, rokonok stb.

S valóban sokszor bensőséges vagy szerelmi viszonyt takar. Tehát egy munkahelyen ha jóban van vki 1 titkárnővel akkor sem fogja chan-ozni.

A sama pedig a san udvariasabb formája, rangban korban felettünk álló esetében használjuk. Főként akinek a társadalmi rangja megkívánja.

A senpai-nál leírtak helyesek csak az a gond, hogy ezt nem kötik a nevekhez. Japánban az egyik legáltalánosabb udvariassági szabály, hogy a rangban felettünk állót a titulusán (édesapa, bátyám, senpai, ilyen-olyan főnök stb) szólítjuk, a rangban alattunk állókat pedig a nevén.

A testvéreknél leírtak meg végképp hülyeségek.

Kisebb lány testvér, Nagyobb lány testvér?? Nekünk magyaroknak (s a japánoknak is) van rá külön szavunk, nem angolok vagyunk...

S eleve nem ugyan azt a megszólítást használják a japánok erre is meg arra is.

Remélem tudtam segíteni.

2014. jan. 10. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A sama-hoz még annyit, hogy inkább a vállalati életben használják, mondjuk egy üzleti tárgyalásnál a partnert tisztelik meg vele.
2014. jan. 10. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
65%
A kunt általában fiúkra, a chant általában lányokra!
2014. jan. 11. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Jaj, annyira lerágott csont a téma, mindenki mondja a magáét, aki meg esetleg tényleg ért hozzá, annak a válaszára meg tesznek. Szerintem Lord Andrew teljesen jól elmondta, én is tettem hozzá érdekességet, de úgyis lesz még 200 ilyen kérdés, bwah.
2014. jan. 11. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!