Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem ismeri senki az IPÁ-t?

Miért nem ismeri senki az IPÁ-t?

Figyelt kérdés
És főleg: miért nem tanítják az iskolában? Így mindenki undormány magyaros átírást alkalmaz és fárasztja az olyanokat mint én, akik pl. különbséget tudnak tenni a [w] és [v] között, csak nehogy folytassam

2014. márc. 31. 16:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Azért mert senki sem mer beszélni rola. Nagy titok. Te sem árultad el, hogy az mi a frászkarika? De nehogy eláruld mert akkor leszárad a karod!!!!!
2014. márc. 31. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Azért nem ismerik, mert nem tanulják; és azért nem tanítják, mert nem szakértők állítják össze a tantervet. De ne légy ennyire elszállva magadtól, senkinél nem vagy több attól, hogy ismered az IPA-t.
2014. márc. 31. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#1: az IPA arra való, hogy minden emebri beszédhangnak van benne ez külön jele, hogy nyelvtanulók, meg egyébként bárki ki tudja ejteni a többi nyelvet. Mert ugye ez a legtöbb írásban nem egyértelmű, meg olyan nyelvek is vannak amiknek írásmódja sincs (mondjuk azokat nem sokan tanulják :P)
2014. márc. 31. 19:57
 4/10 anonim ***** válasza:

Az IPA egy igen hasznos átírás. Nyilván fárasztóak a magyar abc-re átírt kiejtési rendszerek (a középiskolai német nyelvtanban még mindig egy önkényes, magyarosított fonetikai leírást használnak), és az IPA ennél klasszisoknál jobb, de az sem tökéletes, néhol pontatlan vagy nem elégséges. Az összes beszédhangok fonematikus átírása nyilván nem lehetséges.


Mindenesetre én támogatom az átírás megismertetését, hogy ezáltal ne legyen szükség tanárra ahhoz, hogy egy szót ki tudjon a diák ejteni.

2014. márc. 31. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Igen, én is pont azt kérdezem hogy miért nem tanítják? Gyakorlati haszna sokkal több van mint amiket nyelvtanból lehet egyébként tanulgatni, és érdekes "órakitöltő anyag" is, mert nem egy extrém módon komplex valami.
2014. márc. 31. 21:04
 6/10 anonim ***** válasza:
szerintem tekintve, hogy vannak hangok, amik teljesen egyformák mondjuk két különböző nyelvben és csak is kizárólag anyanyelvesek hallják ki, hogy mégsem, illetve még az anyanyelvet tanuló csecsemők tudják megkülönböztetni, az IPA-ban ez úgy is egy ugyanazon jel, szóval képtelenség a tökéletesség, az IPA csupán egy törekedés erre.
2014. ápr. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

De legalább közelítve meg tudják mondani a kiejtést, ember!

Ha az átlagember meg tudná közelíteni pl. az angol <th> ejtéseit, meg a [w]-t.

Ráadásul ha általánosan ismert lenne, talán nem ejtenék az "iron"-t ájronnak meg hasonlók...

2014. ápr. 4. 19:51
 8/10 anonim ***** válasza:

"közelítve meg tudják mondani"


szerintem pont ezért nincs kötelezően előírva az ismerete

2014. ápr. 4. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

pont ezért kéne előírni! Ha pontosan nem is (azt nem is nagyon lehet), de pont elég pontosan meg tudják, hogy pl. megkülönböztessék a magyarban nem szembenálló párokat, gondolok itt arra, hogy pl. sokan a német ch-t [k]-nak ejtik, az angol és német [ŋ]-t [ng]-nek, nem beszélve egy csomó másról, pl. lengyel sz-ś, cz-ć, ł-w megkülönböztetések, ráadásul egy sor egzotikus nyelvben is: pl. kínaiban nincs b-p, hanem p-pʰ, és nem is mondom hogy ugyanazok a párok is mint fentebb. Japánban nincs [u], hanem van [ɯ], törökben viszont különbözik is a [ɯ] az [i]-től és az [u]-tól is, tehát itt nincs mentség, hogy ilyen-olyan akcentus, és ha nem tudjuk ezeket kiejteni, sokszor bajban leszünk :/

Nem is beszélve a spanyol ɸ-β-ről, amit ha f-v-nek vagy p-b-nek mondasz, azt hiszik viccből régiesen beszélsz, vagy hülye vagy.

2014. ápr. 6. 20:47
 10/10 anonim ***** válasza:

a sok primo, aki nem úgy tanul nyelvet, ahogy tanítják

(fáj nekem is az olyan pl, mint "Münkhen")az az IPÁt se tanulná.

akit meg érdekel, az meg előveszi.

2014. ápr. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!