Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van arra már kidolgozott...

Van arra már kidolgozott módszer és szisztéma, hogy hogyan lehet mesterséges nyelvet megtervezni, kidolgozni?

Figyelt kérdés

És értelemszerűen olyan mesterséges nyelvre gondolok, ami nyelvtanilag, hangtanilag, szókincsében, stb. tényleg helytálló, és nem csak valami tanulhatatlan és követhetetlen halandzsa.

Természetesen nem 0 nyelvismeret és grammatikai tudás nélkül állnék neki, csak érdekel, hogy esetleg valakik már foglalkoztak-e univerzálisan ezzel, hogy a kidolgozás menetét megpróbálják algoritmizálni.



2014. máj. 5. 08:28
 1/6 anonim ***** válasza:
2014. máj. 5. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Ment a zöld kéz!


(nem tudod esetleg még, hogy aki az elsőször linkelt cikket írta, az nyelvész-e?)

2014. máj. 5. 20:48
 3/6 anonim ***** válasza:
Ahogy keresgéltem a nevére, én úgy látom, hogy író.
2014. máj. 6. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen az infót!
2014. máj. 6. 10:40
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván van a dolognak egy módszertana, hisz a nyelv rendszer, és rendszerszemlélet nélkül nem is lehetne kidolgozni. A probléma ezzel van:


"És értelemszerűen olyan mesterséges nyelvre gondolok, ami nyelvtanilag, hangtanilag, szókincsében, stb. tényleg helytálló, és nem csak valami tanulhatatlan és követhetetlen halandzsa. "


Nincs olyan, hogy "helytálló" és vele szemben, hogy "követhetetlen halandzsa". Gondolom azt akartad ezzel mondani, hogy a kidolgozandó nyelv legyen könnyen tanulható, logikus, de amiket írtál, azok nem egzakt kategóriák. A lojban nevű mesterséges nyelv állítólag végtelenül logikus... és állítólag kb. képtelenség megtanulni. Ezzel szemben a jóval gyakorlatiasabb eszperantót nagyon könnyű. Az a helyzet, ho9gy a szuperlogikuság önmagában egyáltalán nem garantálja egy nyelv használhatóságát, mert a nyelveket nem tervezőasztalok felett alkotják, hanem a gyakorlati élet formálja őket, és attól, hogy egy nyelvet szuperracionálisra csinálnak, lehet, hogy egyáltalán nem találnák a tanulói könnyűnek. Pl. szerintem az eszperantóban sok szót nem tesz könnyebbé az, hogy tudjuk, hogy képzett szavak és hogy honnan képződnek. Pl. nem egyszerűbb a malsanulejo szó, mint ha azt mondanánk, hogy hospital, dacára annak, hogy az előbbit teljesen logikusan képeztük a "rossz-", "egészség", "<emberképző>", "<helyképző>" elemekből.



Egyébként mesterséges nyelveket a középkor óta sokan alkottak és alkotnak. (Ajánlanék a figyelmedbe egy érdekes példát, a solresol-t. Jó példája annak, hogy a logikussága ellenére nem praktikus.) A legnépszerűbb kétségkívül az eszperantó. Szerintem ott pl. egy nagyon jó szisztémát követett a kidolgozója, mert úgy tartotta szem előtt az egyszerűséget és a logikusságot, hogy a kettő erősítette egymást, és a logikusság nem ment az egyszerűség rovására.

2014. jún. 7. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a harmadiknak is a sok-sok infót és a jótanácsokat, példákat!


(+1 pont)

2014. jún. 7. 12:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!