Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mitől függ az 'LL' kiejtése a...

Mitől függ az 'LL' kiejtése a franciában?

Figyelt kérdés
Gondolok például arra, hogy mikor azt mondom, hogy gentille akkor azt zsantijj-nak ejtem, viszont ha mondjuk azt, hogy mille akkor azt meg mill-nek. Mitől függ hogy a "deux L"-t minek ejtjük?

2014. júl. 27. 17:39
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A kiejtés leggyakrabban az eredeti szótőtől függ. (Étymologie).

A "ville" (ejtsd vill) szó pl a "villa" latin szóból ered, a két ll után tehát mély magánhangzó van.

A "fille" (fijj) szó a "filia" eredet miatt ejtődik jj-nek.

A "gentille" a hímnemű "gentil" női alakja, itt tehát az utána következő "e" betű miatt jj a kiejtés.

A "mille"-re nem találtam magyarázatot eddig, de nézz utána az "l mouillé" címszónak, talán okosabbak leszünk.

"ll mouillé"-nak hívják ugyanis azokat a két l-es kiejtésű szavakat, amelyeket "jj"-nek ejtünk...

2014. júl. 27. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen kérdéseknél nekem két francia szó jut eszembe, amelyek kiejtés-különbségére eddig nem taáltam választ, és egy francia sem tudta, akit megkérdeztem, pedig a családomban is vannak elegen:

Il est (il e - (ő) van), de Gare de l'Est (Gar de l'Eszt - Keleti Pályaudvar).


Mes fils (mé fisz - a fiaim) de mes fils (mes fil - cérnáim, cérnaszálaim).


Rejtély... :D

Meg kell tanulni, hozzá kell szokni, c'est tout! :)

2014. júl. 27. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Első válaszoló: Köszönöm a választ, akkor tanulom tovább :) (egyébként azóta még Lille városának neve is beugrott, ami szintén nem j, na de mindegy)

Második: A gare de l'est-et én sem értettem soha? De akkor már nem is akarom megérteni. Köszi a választ :)

2014. júl. 28. 09:34
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Szívesen, kérdező, de a két válaszoló ugyanaz volt: én! :D

De jobb két "köszönöm", mint egy "menj a fenébe" (kb. "va te faire foutre", csak ez csúnyább), nem? :)))


Jó tanulást kívánok!

2014. júl. 28. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ja tényleg, meg se néztem, de jár a két köszönöm, mert kétszer vetted a fáradságot hogy írj :)
2014. aug. 5. 10:12
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Tudod, kérdező, ha ezen az oldalon mindenki ilyen udvarias - hogy ne mondjam, civilizált - lenne, mint Te, más lenne a hang, és a hangulat is... (Mindezt csak zárójelben...)

Látom, szorgosan tanulod a franciát, minek készülsz? (Si ce n'est pas indiscret.)

2014. aug. 5. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Glauziusz Tamás ***** válasza:

Az "il est" és a "l'est" (kelet) kiejtési különbségére szintén a latin eredet kböző fejleményei adják a választ.

--- Most keresem a "raccsoló r" kérdést, de egyszerűen nem találom, pedig van egy történetem.

2014. szept. 6. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
C'est quoi, ton histoire?
2014. szept. 6. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ó, a fenébe is... Bocsánat!

Szóval miről szól a történeted?

2014. szept. 6. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!