Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy küzdhetem le az enyhe...

Hogy küzdhetem le az enyhe tájszólást?

Figyelt kérdés

Nógrád megyei lakos vagyok és enyhén tájszólással beszélek. Egy városi pl. pesti embernek ez rögtön feltűnik.

Minden szót rendesen mondok, nem úgy hogy pl. Szeged helyett Szögödöt mondok vagy ilyesmi, mindent helyesen ejtek ki, csak amolyan "furcsa" a hanglejtése vagy furcsának hangzik valamelyik betű a számból. Pl. az A betű eléggé.

Engem nagyon zavar, és más is bántott már miatta.

Hogy lehet ebből "kilábalni", hogy normálisan ejtsem ki a szavakat? Vagy gyakorolni kell valamit , mit csináljak?



#nyelv #tájszólás #parasztos beszéd
2014. aug. 2. 17:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Gyakorolnod kellene azokat a helyzeteket, amikor nem akarsz így beszélni.
2014. aug. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 yuda ***** válasza:

Ha pestiek közt fogsz élni, óhatatlanul is átveszed a "pesties" beszédet.

Egyébként pedig jól írta az előző, -figyelj meg néhány szót, hogyan mondják és igyekezz utánozni. Hamarosan olyan kiejtésed lesz.

Ha viszont úgy akarsz megtanulni "pestiesen" beszélni, hogy Nógrádban tartózkodsz, akkor nemigen fog menni.

2014. aug. 2. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
45%
Kerüld Reisz Andrást .
2014. aug. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha az átlagember kicsit műveltebb lenne, nem kellene leküzdened. A nyelvjárás nem szégyen.


Egyébként: sok függ attól hogy mennyire erősen beszélsz nyelvjárásban. Ha gyengébben, akkor szinte magától el fog tűnni, ha köznyelven, nem nyelvjárásban beszélők között vagy. Ott meg majd szépen visszatér.

2014. aug. 2. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
En mondjuk szeretem ha valakit igy hallok beszelni, pedig en is egy nagyvarosban lakok(Becs). Sajnalom, ha emiatt bantanak. Szerintem ha Budapesten elsz egy idö utan atveszed majd annak a beszednek a ritmusat.
2014. aug. 2. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Aki emiatt bánt, az egy bunkó. Normálisabb országokban a nyelvjárás nem szégyen, hanem tök természetes dolog. Itt van például rögtön a szomszédos Ausztria: Annyi nyelvjárásuk van, mint a nyű, és egyáltalán nem zavartatják magukat miatta. Pedig ott nagyobbak a különbségek, néha egy nyugati és keleti lakos nem is érti meg egymást. Ha nagyon muszáj, csak akkor váltanak irodalmi nyelvre, és sokszor még a médiában is a helyi nyelvváltozatot használják.


Egyébként a kérdésedre válaszolva: ha sokat vagy pesti környezetben, egy idő után kopik a tájszólásod.


Üdv: egy nyelvész

2014. aug. 2. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 mustafa33 ***** válasza:
100%
Beszélj úgy ahogy a csőröd kinőtt. Nincs nevetségesebb mint egy palóc aki palócföldön affektál. Ha Kazinczy palóc lett vón, akor most mindenki palócúl beszélne. De mert zempléni volt, hát most úgy beszél az egész ország mint az anyósom. A fene a nyelvit. ☺
2014. aug. 4. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Igen, amikor az Osztrák Kultúrintézetben tanultam, három tanárunk is volt + az igazgató, és egyik sem beszélt úgy, ahogy a másik, hanem mindannyian rendre másik árnyalatban. Azóta láttam osztrák fizikust, nyelvtanárt, parlamenti képviselőket előadni, mindannyian a művelt köznyelvet beszélték, de volt eltérés közöttük, bizonyos szabadság volt egyes kombinációkban a kiejtésben. És mindez belefért a művelt köznyelvbe.


Hivatalosan szerintem nálunk is kb. ez van, csak a műveletlenek nem mind tudják, és éppen tudatlanságból szólnak.


Németeknél állítólag régebben a múlt században volt szokás, ami nálunk, hogy a nyelvjárást szégyellni lehetett, mert szóltak miatta, de ez ott is enyhült.

Ez a nagy rászólogatás ami nálunk van, ez szerintem valami balkáni szokás lehet, de egyetemen meg műveltebb körökben nálunk se fognak szólni. Az ELTE TTK-n a matek tanári szakon több vidéki lány is volt, az egyikük kifejezetten erősen tájszólással beszélt. Igen, neki is nem az egyes szavak különböztek, hanem inkább az egész dallama. Nem szólt neki senki, sőt lehetett érezni, hogy ha valaki szólt volna, azt biztos valami műveletlen alaknak nézte volna az egész csoport. Pletyka sem volt.

Egyébként pár hónap múlva a lány egyre pestiesebben beszélt, pedig valószínűleg nem gyakorltam ,ert amúgy mindig is elég lazán spontánul beszélt, nem volt félénk vagy ilyesmi. Engem mondjuk az kicsit zavart, minek pestiesedik el.

2014. aug. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ha az van, hogy nincs mit tenni, mert mondjuk PR-esekkel kell beszélni, meg állásinterjúkon megjelenni, és kevés a művelt tárgyalópartner, akkor talán a hanganyagok segítenek (youtube, hangoskönvek).
2014. aug. 4. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm szépen a válaszokat.

Részben azért kérdeztem, mert tényleg zavart, hogy egyesek kigúnyoltak miatta, részben pedig a youtubra szerettem volna videósorozatot készíteni (nem tini csacskaságokról), amiben ugye beszélni kell, csak nem mertem neki vágni a beszéd miatt.

2014. aug. 4. 14:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!