Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan alakult ki a magyar...

Hogyan alakult ki a magyar nyelvben a "lengyel" és az "olasz" népnév, holott a legtobb országban - magukban az anyaországokban is - ezeknek Polski, Italia (vagy ehhez hasonló) neveik vannak?

Figyelt kérdés
Olvastam itt egy kérdést Magyarország "Hungária" elnevezéséről, erről jutott eszembe ez a furcsaság, amin már régen gondolkozom.

#Magyarország #nyelv #Olaszország #Lengyelország #Polski. Pologne #Itália. elnevezés #nyelvi átalakulás.
2014. nov. 30. 08:14
 1/7 anonim ***** válasza:
Az olasz az oláh szóval áll kapcsolatban, mivel az oláhokat (románokat) már régen is a rómaiakkal (olaszokkal) hozták kapcsolatba. (Merthogy nagyon sok római települt le ott annak idején.)
2014. nov. 30. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

"A magyar nyelvben használatos „lengyel” és „Lengyelország” szó eredete az óorosz lendo („irtásföld”, „szűzföld”) szó lendzsan származéka lehetett (azaz „irtásföldön élő ember”), amely az ómagyar nyelvben még lengyen alakban szerepelt."

[link]

2014. nov. 30. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
a lengyeleknél több törzs volt és mi egy másik törzs nevét használjuk mint a később kialakult egységes lengyel nép. Ők a polák törzs mi meg a lengyel törzs nevét használjuk.
2014. nov. 30. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy időt fordítottatok a válaszadásra!

Ez az olasz-oláh dolog biztos? Nekem valahogy furának tűnik...

Hogy a lengyelek csúfneve "polák", ez normális. De miért lettek az olaszok "digók"?

2014. nov. 30. 17:51
 5/7 anonim ***** válasza:
a wiktionary szerint is abból jön, pontosabban a szerbhorvát "vlah" többes számából "vlasi" (ezt szerintem ulaszi-nak olvasták a magyarok és innen), de ez a népnév még tovább megy vissza, az eredete a latin Volcae-ig megy vissza ami egy kelta törzs neve (feltehetően gall törzs ami kifejezetten közel volt itáliához)
2014. nov. 30. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 demonlord90 válasza:
100%
az olaszok azért digók, mert általában gyorsan beszélnek (legalábbis egy átlag magyarnak többszáz éve ez jött le), s mikor kicsit megakadnak, akkor sem hallgatnak el, s ismételgetik, h "dico, dico, dico..", vagyis "mondom, mondom.." (mindjárt mondom).
2015. febr. 7. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Ötös, érdekelt, amit írtál, és kicsit utánanéztem, igazad lehet! Ezt legalább megtudtam, köszönöm!

Hatodik válaszoló, van erről valami link? Ez a "dico" elég hatásos magyarázat, de kellene valami forrás. Tudnál ilyesmit mutzatni?

2015. febr. 7. 19:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!