Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A franciában a delfin és a...

A franciában a delfin és a trónörökös miért ugyanaz a szó?

Figyelt kérdés
2014. nov. 30. 19:54
 1/10 anonim ***** válasza:
Hogy lenne ugyanaz? A delpin dolphin, a trónörökös meg dauphin
2014. nov. 30. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 chtt ***** válasza:
35%
A dauphin (dofɛ̃) vagy Franciaország dauphinje (Dauphin de France) — pontosan Viennois dauphinje (Dauphin de Viennois) — egy királyi cím volt 1350–1791 és 1824–1830 között Franciaországban, mely a király legidősebb fiát, a trónörököst illette meg. A szó a francia dolphin (delfin) szóból ered, utalva a zászlójukon viselt állatra.
2014. nov. 30. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom, honnan veszitek, hogy a franciában a delfin "dolphin" lenne.

Dauphin mind a kettő, az állat is, meg a trónörökös is.

A királyi herceg címe a régi Franciaország (ancien régime) Dauphiné nevű megyéjének (ma kb. az Isère megye) nevére utal. Lakói (Alpes-de-Haute-Provence) a Dauphinois-(e)-k. Ezt a szót még ma is gyakran megtaláljuk pl. a Dauphiné Libéré című újság nevében, vagy a "pommes dauphinées" nevű, sütőben készült krumplis receptben - többek között.

2014. dec. 1. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha egy szótárban megkeresi valaki a delfin szót, akkor a dolphin van francia megfelelöként.


Ennek "ellenére" valószínüleg igazad van, ha ott élsz. Köszi a helyesbítést meg a magyarázatot is.

2014. dec. 1. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Az Eckhart-féle szótár és a Sauvageot is "dauphin"-nek fordítja a delfint, de most megnéztem, még a Google is - jól - annak írja.

Egyébként szívesen! :)

2014. dec. 1. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 chtt ***** válasza:

Én annak idején egy könyvben olvastam vala, amelynek hetek óta nem jut eszembe az címe (hátha valaki itt ismeri). Mindenféle érdekesség volt benne, a történelmiek közül pl. hogy mi közel a delfinnek a francia trónörököshöz, vagy egy olyan, hogy kiáltották-é őseink, hogy életünket és vérünket, stb. Ehhez képest logikusnak tűnt a Wiki bevezető szövege. Igaz, bár nem vagyok benne biztos, mintha a könyv is csak dauphint írt volna... meg delfint... s mivel ott volt a címerben is a delfin... Mondom, nékem tök logikusnak tűnt.


Incifincit sem tudok franciául, de a francia Wiki holmi comtes de Viennois-ról beszél meg valami tengeri állat nickname-ről. :)

[link]

2014. dec. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Az idézett könyvet sajnos nem ismerem, de a megadott link elég értelmesen válaszol a kérdező által felvetett problámára.

Hogyaszongya:


A Vienne-i grófóknak gyakran adták második keresztnévként a férfinévként ritkán használt Dauphin nevet (amely a Delphine vagy Dauphine női név "férfiasítása"). Ez arra az erős kötelékre utal, ami Dauphiné és Provence megyéket a Földközi tengerrel köti össze.

Így lett később a mindenkori trónörökös "dauphin".


Bevallom, ezt én is most "hallom" először, nagyon jó kis linket adtál!

Voila, kedves kérdező, remélem, megkaptad a választ! :)


PS.

Vigyázat, a francia Vienne-nek semmi köze Bécshez! :D

2014. dec. 1. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 chtt ***** válasza:
Köszönöm, kedves Julianna! :)
2014. dec. 1. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Igazán szívesen, én is köszönöm Neked a linket!

Csak azt nem értem, a kérdező miért nam reagál, ha ennyire érdekelte a dolog...

2014. dec. 2. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2014. dec. 2. 12:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!