Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Média vs. Médiumok vs. Médiák?

Média vs. Médiumok vs. Médiák?

Figyelt kérdés

Annak idején a suliban úgy tanultuk, hogy csak a média a helyes egyes és többes számban is.

Könyvben, sajtóban, egyetemi előadáson is hallom a médiumokat(ami szerintem egy szellemidéző csoport) és a médiákat is, ami meg olyan mintha azt mondanád számítógépekek.

Mivel már a 'deviszont' is magyar szó lett...?


2014. dec. 14. 20:41
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
2014. dec. 14. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%

Egyesszám: médium (a magyar nyelvben elég idegenül cseng)

Többesszám: média

Hibás: médiák

2014. dec. 14. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Javaslom, hívd egyszerűen "közeg"-nek, és a probléma meg van oldva :D
2014. dec. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Idézet a fenti linkelt cikkből:


"..kezdtek megszólalni olyan túlbuzgó amatőr „nyelvvédő” hangok, amelyek a médiák szó használatát kifogásolták. Talán az volt ennek a mélyén, hogy a sajtó szónak sincs többes száma, vagy talán az az elvakult pedantéria: a latin media szó többes számú, érveltek, tehát nem lehet még egyszer többes számba tenni. Az ilyen okoskodás a forrásnyelv és az átvevő nyelv összezagyválása: a magyar szavak szempontjából teljesen mindegy, hogy az átadó nyelvben milyen számú volt. Tehát ha van a magyarban média (és kétségtelenül egyes számú), akkor miért ne lehetne médiák is? Ugyanezt elmondta Nádasdy Ádám is. Hozott párhuzamokat is: a fólia, trófea szavak is többes számúak voltak a forrásnyelvben, mégis vidáman használjuk őket a magyarban egyes számúként, és habozás nélkül többes számba is tudjuk őket tenni, nincs ezzel semmi baj."

2014. dec. 15. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, a tanárod hogy mondhatott ilyen sületlenséget! Hogy lenne már a "média" többes számú alak? A magyar nyelvben a többes számot a -k jel hozzáadásával képezzük. Ha ez nincs ott a "média" szó végén, márpedig nincs ott, akkor semmi okunk többes számúnak tekinteni. Sőt, legjobb tudásom szerint még az ige is mindig egyes számban áll mellette, olyat legalábis még nem hallottam, hogy "Megírták a média".

Szóval a "média" egyes számű alak, melyből – a magyar nyelv szabályait követve – egy -k jel hozzáadásával áll elő a többes számú alak: "médiák".

Sajnos sokan bedőlnek az idézett cikkben leírt, buta nyelvi babonának, és emiatt elkezdték a "médium/médiumok" szót használni 'média/médiák' jelentésben is, ezért vicces tud lenni, amikor szellemidéző csoportokról beszélnek pl. a híradóban...

Jó lenne, ha megfordulna ez a trend, és az emberek bátran mernék használni a szegény, alaptalanul megbélyegzett "médiák" alakot, és akkor a médiumokat is békén lehetne hagyni.

2014. dec. 15. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha magyarul használom a szót, akkor média, és médiák. Ha esetleg latinul írnék, akkor medium és media lenne. ,,a"-ra végződő többes szám nincs a magyarban.
2014. dec. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Kérdezd meg a tanárnőt a fólia szóról! Használhatjuk-e a fóliák többes számot?
2014. dec. 15. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!