Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért kell még a -ly- betű?

Miért kell még a -ly- betű?

Figyelt kérdés
Régen,ha jól tudom,még máshogy ejtették,mostanra ugyanúgy mondjuk,mint a pontos j-t.Akkor meg mi értelme egy hangot 2 külön betűvel jelölni?

2015. jan. 30. 10:11
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, melyik szánalmasabb, ragaszkodni az ly-hoz akár hagyománytiszteletből, akár bármi más indíttatásból, vagy megpróbálni elérni, hogy a túlnyomó többség, aki képes volt általános iskolás korában pár év alatt elsajátítani a j-vel, illetve ly-vel írt szavak helyesírását, álljon át egy más írásmódra arról, amit évtizedek alatt megszokott, mindezt azok kedvéért, akik vagy nem képesek, vagy szimplán lusták megtanulni a mostani helyesírási szabályokat.


Próbálom elképzelni azt a sok százezer általános és középiskolást, akinek a fejét összezavarnák azzal, hogy felejtse el, amit sikerült helyesen megtanulnia, amit eddig a könyvekben látott, és ezután próbáljon úgy írni, hogy gojó, bagoj, befojásol, ünnepéj, veszéjes, meg megsaccolni azt a költséget, amin a tankönyveiket, kötelező olvasmányaikat és minden egyéb, újra nyomdába kerülő könyvet átírnának, az ly-okat j-re cserélve.


A diákokra visszatérve, gondolom, kicsit sem tartanák hüje idiótának a felnőtteket, akinek ezt a szabájmódosítást köszönhetik, és nem mondanák, hogy mijen röhelyes ez az egész. :-)

2015. jan. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
44%
Az értelmetlen dolgok idővel megszűnnek, nem kell ehhez rendeletet hozni. Senkit nem érdekel majd pár hagyományőrzőn kívül és eltűnik magától, aztán a kész helyzethez igazítják a nyelvtankönyveket, mint sok más esetben. Ez nem holnap lesz, mi még gondolom életünk végéig vacakolunk ezzel, szóval nem kell még félteni a szép magyar ly betűnket.
2015. jan. 30. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Tetszik a kérdés meg a kérdező érvelése, látszik, hogy intelligens ember. Alapvetően igazad van, és gyakorlati haszna már nincs. Ma már nem jelöl különálló hangot. Puszta hagyományőrzésből ragaszkodunk még hozzá. Lehet, hogy ugyanúgy el fog tűnni hamarosan, mint az általad példaként felhozott többi régies betű (cz és társaik).



Az eredeti kiejtése a betűnek egyébként palatalizált "l" volt, hasonló az orosz lágy l-hez vagy a spanyol ll hanghoz.


"Aki helyesen beszél, az még ma is másképpen ejti ki."


Ez hülyeség, elsősorban azért, mert nincs olyan, hogy "helyes" beszéd. Ez csak attól függ, mit nevezünk ki annak. Ha a budapesti nyelvváltozatot veszed normának, ott meg aztán abszolút nem hallható különbség. Szerintem 1000 emberből 1-et ha találsz, aki tudja, hogy helyesen hogy kell(ett) kiejteni ezt a hangot. Van még pár ilyen hang, ilyen pl. a nyílt és zárt "e" esete.

2015. jan. 31. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

#13: Igen is meg nem is. 1000 emberből mind az 1000 ejti az LY által korábban jelölt hangot, csak nem vagyunk tudatában, mert nem ott, ahol az írás jelöli. Ugyanis az /l/ fonéma hasonul az azt követő ny, ty, gy hanghoz, és ekkor épp azzá a hanggá alakul:

fe[ly]nyom, fe[ly]gyűr, fé[ly] tyúk.


De az LY helyén valóban jó, ha 1000-ből 1 ejt [ly] hangot a bevett [j] helyett.

2015. febr. 2. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!