Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ti valamilyen szinten lenézite...

Ti valamilyen szinten lenézitek a nagyon hibásan író FELNŐTT/CSALÁDOS embereket?

Figyelt kérdés

Azért vagyok erre kíváncsi, mert én valamilyen szinten igen, még ha ettől most sokak szemében ellenszenves is leszek.


Persze, elismerem, hogy lehetnek az ilyenek is emberileg normálisak, ugyanakkor minősíti is őket valamennyire, hogy nem tudnak rendesen írni. A tizenéves hülyegyerekeket, akik "szercsih"-znek, "láwcsih"-znak, "mien"-eznek, "vok"-oznak, most nem veszem ide, mert szót sem érdemelnek /bár az ő "írásuk" is okádék/. Viszont amikor látom, hogy családos, sokat megélt emberek ha nem is a fenti szörnyűségeket irkálják /mert ugye mégsem tizenéves taknyok már/, de helytelenül használják a ragokat, a toldalékokat /kedvencem, amikor a "-ban" és "-ben" helyett folyamatosan "-ba"-t és "-be"-t írnak/, egy rakat vesszőhibát vétenek, nem tesznek pontot a mondat végére, nem nagy betűvel kezdik a mondatot és még sorolhatnám. Az ilyeneknek hogy lehet családjuk, ha a Föld egyik legalapvetőbb dolgát képtelenek voltak megtanulni egykor általános iskolában????????????????? És itt most nem a ci.gányokra gondolok, akik "naccaládoszok", hanem magyar emberekre, akik sok mindent megéltek, gyereket nevelnek, de írni mégse tudnak.


Most pár perce a telefonomban a régi SMS-ek között böngészve véletlenül ráakadtam néhány 2-3 évvel ezelőttire az egykori haveromtól, akivel akkoriban összejárkáltunk. Az SMS-ei tele vannak vesszőhibával, a mondatok természetesen nem nagy betűvel kezdődnek, elég sok szót félregépel, valamelyiket többször is helytelenül írja, az ékezeteket pedig nem ismeri /azt kizártnak tartom, hogy egy okostelefonban ne lehessen ékezeteket írni.../ és már akkor is egy 1-2 éves kislánya és felesége volt, most pedig a 2. gyereküket várják... Lehet, hogy valaki a sietségre hivatkozva ír brutálisan hibásan, de milyen érdekes, hogy ha én sietek, még akkor is meg tudok írni egy SMS-t normálisan. Na jó, talán 1-2 perccel tovább tartana neki, ha valóban normálisan írna, és nem hiszem, hogy azon az 1-2 percen múlik az élete... Bár aki sehogy sem tud helyesen írni, annak tökmindegy.


Oké, nem azt mondom, hogy mindenki legyen Grétsy Lászlóhoz hasonló nyelvészprofesszor. Ha valaki vét 1-1 vesszőhibát néhol, elgépel ezt-azt, esetleg nem minden szót tud helyesen leírni, azzal semmi gáz nincs, hiszen emberből van mindenki. Néha nekem is meg kell néznem egyes szavakat, mert egyszerűen zavarban vagyok, hogy hogy is kéne írni. Megnézem, mert egyszerűen idegesít, ha nem tudom, hogy kell leírni. Pedig 5-ös voltam helyesírásból és mégis van, ami kifog rajtam. De szerintem nem sok olyan ember van, aki minden egyes szót le tudna írni helyesen, részben azért is, mert ugye néha változnak ilyen-olyan helyesírási/nyelvtani szabályok.


Azt sem mondom, hogy mindenki merüljön el a magyar nyelv rejtelmeiben, a nyelvtani szabályokban, a szavak eredetében, a nyelv történetében. Ezek engem sem érdekelnek és azért elfelejti az ember egy idő után. Viszont a helyesírást szintén megtanítják és nem csak addig használjuk, míg általános iskolában megíratják belőle a tollbamondást nyelvtanórán, hanem egész életünkben, mert nap mint nap olvasunk-írunk. A világ egyik legalapvetőbb dolga. Elvileg az egyik "legeccerűbb" is, de a mellékelt ábra azt "mutattya", hogy sokaknak ez az egyik legbonyolultabb dolog.


Ilyenkor csak fogom a fejem és értetlenkedek, hogy hogy lehet olyan embereknek felesége, gyereke, családja, autója, lakása, felelősségteljes élete stb., ha az egyik legalapvetőbb dolgot, a helyesen való írást nem tudták elsajátítani. Pedig általános iskolában megtanították nekik. Csak ezek szerint ők nem tanulták meg. Kicsit igaz is lehet az, hogy csak az nem tanul meg helyen írni, aki nem akar...


Persze, azt elismerem, hogy ettől még viheti egy ember sokra az életben, de én mégis szégyennek tartom, hogy valaki úgy vállal emberekért felelősséget /gyerek, feleség, stb./, hogy közben a saját nyelvét képtelen használni...


2015. febr. 13. 22:55
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:

*helyeSEn írni


/Na tessék, egy elgépelés, hiszen én is emberből vagyok. :) De akikről beszélek, ők közel se csak ennyi hibát vétenek.../

2015. febr. 13. 23:01
 2/22 anonim ***** válasza:
Jah.
2015. febr. 13. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
62%

Az ékezeteseket kihagytad. Ül helyett űl, szürke helyett szűrke...

Aki nem tud írni, azt nem tudom komolyan venni. Sem a véleményét, sem magát az embert.

Vannak nagyon súlyos esetek is, oda már tolmács kell. :D:D


Gépelési hiba egyébként bárkivel előfordul, de az nagyon különbözik a többi hibától.

2015. febr. 13. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

Engem is zavarnak a helyesírási hibák.

Egy időben írogattam egy diszgráfiás fiúval, nála elfogadtam a hibákat, de sokáig furcsa volt, hogy értelmes gondolatai vannak, viszont azokat kegyetlenül írja le. :)

2015. febr. 13. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
Talán a "lenézem" az erős szó...de nagyon meg tudok döbbenni azon, amit sokszor ezen az oldalon látok. Családapák, családanyák írnak, fogalmaznak olyan igénytelenül, hogy én szégyellem magam és ha belegondolok, hogy gyereket nevelnek és ezt adják tovább...
2015. febr. 13. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Az SMS-eket kár felhozni, a gépelés gyorsasága és a karakterszám korlátoltsága miatt ott a kutya sem figyel a szabályokra. Viszont sokszor írásban is olyanokat lehet látni FELNŐTT emberektől, hogy "tójás", "tely", "zőld" meg hasonlók. Na ettől elkap az agyfrász, szerintem ez nagyon negatívan minősíti az illetőt.

Mostanában, hogy a közösségi oldalakra rászabadultak a 60-asok tömegesen, nagyon szépen meg lehet figyelni, hogy kb. a felük TELJESEN elfelejtett fogalmazni és írni. Egyszerűen nem csak tele vannak hibával az írásaik, de mindennemű tagolást nélkülöznek, a szerkezetük miatt (is) érthetetlenek. Tessék csak megnézni mondjuk valamelyik nagy hírportál facebook oldalánál a posztolt cikkek alatti kommenteket. Ilyenkor komolyan elgondolkodom, hogy egy beugró intelligencia teszt kéne minden szavazás előtt, mert inkább adok egy 12 évesnek szavazati jogot, mint egy írni sem tudó n+1 évesnek.

2015. febr. 13. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
50%
Én nem nézek le senkit,vagy azokat talán,akik lenéznek másokat.
2015. febr. 14. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
57%

Ne vedd sértésnek kérdező, deha lenézed az ilyen embereket, akkor ne csodálkozz, hogyha nyelvtannácinak neveznek. Miért? Mert sem az smsezést, sem a gépelést nem lehet ilyen "szigorúan" nézni, hogy az adott illető tud-e valóban helyesen írni, vagy se. A legtöbb ember még csak pl. most kezdett gépezni, a gépeléshez sincsenek hozzá szokva, és csak pötyögtetnek, mivel szórakozni akarnak a neten és nem arra figyelni, h hogy gépelnek helyesen. A másik, tele van a net ellenőrző programokkal, ahogy ugye a böngészőkben is van, honnét tudod, hogy aki hibátlanul le ír mindent, az tényleg tudja-e a magyar nyelvtant, vagy csak épp ilyen alkalmazásokat használ hozzá? A net világában volt annak idején erről szó tv műsorokban is még a tanárok is lesz@rják, hogy ki tudja a magyar nyelvtant.

Továbbá nem tudhatod, hogy az adott felnőtt miért ír helytelenül! Lehet, hogy amíg tanult kiváló volt nyelvtanból, de azóta millió egy mentális gondokkal küzd, amik szintén rontanak ezen, kérdezz erről nyugodtan meg egy pszichiátert, vagy pszichológust.

És végül kissé át vagy esve a ló túlsó oldalára, én inkább az a nagyobb szégyen, ha vki tudja a saját nyelvét, de közben a családjával úgy bánik, hogy az förtelem és bőven tudnék ilyen példákat felhozni. Mellesleg a magyar nyelv bármennyire is hihetetlen nem véletlenül az egyik legnehezebb nyelv és ez nem csak a külföldiekre vonatkozik, hanem a magyarok felé is, arról nem is beszélve, hogy sok múlik azon is, hogy az adott felnőttet épp ki tanította annak idején. Te lehet jó iskolába jártál jó tanárokkal, de ő lehet, hogy nem.

2015. febr. 14. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
46%
Természetesen lehet lenézni engem is és felettem is nyelvtannáciskodni egészen nyugodtan, jó pár hibám volt ugyanis! :D :P
2015. febr. 14. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
59%

*nagybetűvel nem nagy betűvel (utóbbi azt jelenti hogy nem 12 hanem 24 pontos a betűtípus)


Látod, te is hibázol. Amúgy engem jobban zavar, ha valaki így beszél másról, hogy okádék meg takony. A netes tinédzserírás - ami engem is idegesít -, az meg nem helytelen, hanem kódváltás.

2015. febr. 14. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!