Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Sokszor látok úgy kezdeni egy...

Sokszor látok úgy kezdeni egy mondatot, "Ha mikor. " Ez így tényleg jól van, vagy csak engem sért? Nem lenne helyesebb így kezdeni; "Amikor"?

Figyelt kérdés

Csak azért kérdezem, mert az FB-n láttam kiposztolva, a következőt, és senki nem tett említést, hogy helytelen lenne.

"Ha mikor sírsz, az első könnycsepp az a jobb szemedből ered, akkor a boldogságtól sírsz. Ha a bal szemedből akkor a szomorúságtól"



2015. febr. 18. 12:01
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem jó így, illetve lehetne úgy is, hogy "ha amikor", de ha ha nélkül lenne, akkor nem lenne értelme a mondatnak.
2015. febr. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 chtt ***** válasza:

Jól érzed, kedves kérdező, abszolút magyartalan a kettő együtt, ráadásul más hiba is akad benne :).

Ha/Amikor sírsz, és az első könnycsepp a jobb szemedből ered, akkor a boldogságtól sírsz. Ha a bal szemedből, akkor a szomorúságtól.

vagy

Ha az első könnycsepp a jobb szemedből ered, amikor sírsz, akkor a boldogságtól sírsz...

lehet még, de itt túl közel van a két "sírsz", ezért nem olyan hű de szép... mert igaz, hogy a magyar szórend meglehetősen szabad, de azért akadnak határai. :)))

2015. febr. 18. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Éreztem, hogy nem stimmel.
2015. febr. 18. 17:51
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha síráskor az első könnycsepp a jobb szemedből ered, akkor...


Valójában ezt jelenti a példamondat, csak a mondatba egy határozói alárendelés van beékelve.

"Amikor sírsz, akkor az első könnycsepp az a jobb szemedből ered"

Ez az egész alárendelés a "ha" feltétele. Kicsit túlbonyolított mondat, de amúgy helyes.

2015. febr. 18. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!