Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Bolgárul vagy horvátul tanuljak?

Bolgárul vagy horvátul tanuljak?

Figyelt kérdés

Melyik éri meg jobban, melyik a könnyebb? Azt hallottam, hogy a bolgár nyelvtan nagyon könnyű.


Valamint ez tényleg így van? A bolgárral értem a macedónt és kicsit a törököt, a horváttal meg a bosnyákot és a szerbet?


Melyik lenne érdemesebb tehát tanulni? Melyik országban könnyebb elhelyezkedni? Melyik a keresettebb, ha bolgárul vagy ha horvátul beszél az ember? Köszönök mindent!



2015. febr. 20. 13:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha bármelyik szláv nyelvet sikerül megtanulni, akkor az összes többit nagy százalékban meg fogod érteni. Főleg írásban, élőszóban csak ha lassan beszélnek.


Ezen belül a délszláv nyelvek is egy külön dialektus-kontinuumot alkotnak. Azaz az egymással szomszédos nyelvek jól megértik egymást, az egymástól távolibbak kicsit kevésbé.


A bolgárhoz valóban a makedón nyelv áll a legközelebb. A töröknek igazából csak a szókincsre volt hatása, sok a török jövevényszó nem csak a bolgárban, de a szerbben és a bosnyákban is. A bosnyák nyelvben ezeket szeretik is kihangsúlyozni. Bár a török eredet az igazából sok esetben nem is török, hanem arab vagy perzsa.


A délszláv államokban nagyon sokan beszélnek angolul (sokkal többen mint nálunk) így ők nem nagyon vannak arra rászorulva, hogy az ő nyelvüket bárki is megtanulja. Elhelyezkedésre tehát csak akkor van esély, ha valaki nagyon jól beszéli a nyelvet.


Több tízezer horvát anyanyelvi beszélő él Magyarországon és legalább három egyetemi tanszéken tanítják a nyelvet, sokan pedig Horvátországban diplomáznak. Mellettük nehéz labdába rúgni a hazai munkaerőpiacon. De szerbek és bolgárok is vannak jópár ezren.


A délszláv államokban pedig ugyanolyan (vagy még nagyobb) probléma a munkanélküliség mint nálunk. Elhelyezkedni csak hiányszakmában vagy személyes ismeretség révén lehet.

2015. febr. 20. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 qwertzuiopasdgfdhfdj válasza:

Hello,

A szláv nyelvek azért különböznek egymástól. Ha horvátul tudsz akkor megérteg gond nélkül a szlovént, szerbet, bosnyákot és bár nem annyira mint az előzőket, a macedónt is. Tehát a volt Jugoszlávia országaiba (kis kivétel macedónia) megérted az embereket. A bolgárral a macedónt eléggé jól a szerbet,horvátot,szlovént csak olyan barátian, kocsmában mulatósan érted meg (a törököt azt félreérthetted valahonnan, mert az nem hasónlít). Direkt használtam a megértés szót mert azért állásinterview-ra nem fogsz menni egy szerb céghez bolgárral, vagy egy macedón céghez horváttal stb. Talán a szerb-horvát van olyan közel egymáshoz, hogy akár elmehetnének a képzelt interview-kra egymás országaiba, de az is kb olyan mint egy echte székely Bp-n :) Mármint a különbség szemléltetésére, nem nagy az de észteveszik bőven ne félj. Minden tisztelettel mondom, hogy nem biztos ugyebár, hogy egy székely apókát szivesen raknak be ügyfélkapcsolatra mondjuk Pesten. Ami Mo-tól É, É-K-re van szláv nyelv azoknál erről az interview-s elméletről nem is érdemes beszélni. A déli szlávok el-el kapnak néhány szót az északiak beszéde közben és fordítva. Persze sokkal könnyebb megtanulni egy lengyelt mondjuk ha már beszélsz bolgárul DE! tanulni kell akkor is sokat. Na de a lényeg. Az kérdezted melyiket érdemesebb tanulni. Mivel ugye vázoltam, hogy a szerb-horvát az közeli ezért, olyan helyeken ahol Mo.-n mondjuk szerbbel keresnek embereket oda horváttal is felvesznek. Persze ahogy mondtam olyan a "2 nyelv" mint a székely magyar és a hivatalos magyar, ami azt jelenti, hogy olyan szerb cégeknél ahol a nyelvhasználat fontos nem vennének fel, de magyarországon letojják. Szerbiába bővelkednek anyanyelvű szerbekből, de Mo.-n a horvát is megteszi ha szerbet kértek eleve. Na ez egyben előny és hátrány is. Sőt inkább hátrány. Mert az előbbi dolog az igaz fordítva is. Azaz ahol horvátokat keresnem Mo.-n oda jó a szerb is. A Délvidéken pedig ugye van néhány magyar. Sokan közülük úgy döntenek, hogy Pestre vagy más nagyvárosba költöznek. Azaz viszonlag sok szerbet és magyart is beszélő ember vagy Mo.-n. És ez ugyanígy igaz vissza is. Szerbiában és Horvátországban is viszonlag sokan beszélnek magyarul. Viszonylag! Persze gondolom találsz munkát azzal is előbb vagy utóbb de ezzel azt akartam mondani, hogy nem leszel annyira unicum. A bolgár viszont más. A magyar nyelvvel unicum lennél Bulgáriában és a bolgárral Mo.-n. Sőt mind2vel akár máshol nyugatabbra is (persze ez a horvátra is vonatkozik). A magyarok egyre többet mennek nyaralni Bulgáriába, míg Horvátország az már egy bejáratott stagnáló állapot. Azaz hogy bekerülj a horvát túrizmus körforgásába a magyarral, ahoz "meg kell hogy haljon" valaki a régi turizmusban ott dolgozó emberek közül. Bulgáriában ez sokkal könnyebb mert az elmúl években (5-10 év) fedezgetik fel újra. +++ bolgár származású vagyok úgyhogy elfogulok :) De a bolgár kultúra nekem ősibb és érdekesebb, a legnagyobb tisztelettel a horvátok felé természetesen.

2015. márc. 7. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!