Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A fellebbez szóban a fel az...

A fellebbez szóban a fel az igekötő?

Figyelt kérdés
2010. febr. 23. 14:45
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem. Ilyen szó nincs hogy lebez
2010. febr. 23. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
91%

Nem.

A "feljebb" szóból alakult ki. Amikor valaki a feljebb lévő hatósághoz fordul, akkor "feljebbez". Ebből lett hasonulással fellebez.

Ha igekötő lenne, léteznie kellene egy lebbez igének is.

2010. febr. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
NEM! És annyira irritáló,amikor mónika show-szintű emberkék különveszik: én ma lebbeztem fel... Fúj! Helyesen: én ma fellebbeztem. Ennyi nyelvérzékünk legyen már a saját anyanyelvünkhöz.
2010. febr. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, én is így gondoltam.
2010. febr. 23. 15:10
 5/10 anonim ***** válasza:
Én kiegészíteném azzal, h sztem a "fellebbezést nyújtott be" sokkal választékosabb, magyarosabb kifejezés, mint a "fellebbezett".
2010. febr. 23. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:

Második vagyok.

Lehet, hogy választékosabb, de inkább hivatalosabb, semmiképpen nem magyarosabb.

A fellebbez ige kifejezi a cselekvést alapból, utána csinálunk belőle főnevet, amihez kénytelenek vagyunk egy másik igét tenni (benyújt), hogy megkapjuk ugyanazt a jelentést, amit az alapige fejez ki.

Ez inkább erőltetett, mint magyaros.

2010. febr. 23. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ennél már csak az a jobb, amikor a "befolyásol" szót választják külön!
2010. febr. 23. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem vagyok biztos benne, de mi használjuk azt a "FÚÚÚJ" mondatot, hogy "Tegnap lebbeztek fel". Hát, ez van. Lehet be kéne mennem a Maunika Sóba.
2010. febr. 24. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

tegnap 15:41-esnek: ha már az erőltetett szavaknál tartunk, nem tudom, h az utónévből kialakult melléknévre hasonlító átmenet utáni kacifántos szófajú szó (fel -> feljebb -> fellebb -> fellebbezés) mennyivel magyarosabb, mint ha ezt szépen kifejezed egy szépen megfogalmazott mondattal.

Mellesleg ha szétbontani nem lehet, mert a "fel" nem igekötő, és amúgyis csúnyán hangzik, ha azt mondod: "tegnap bement", "tegnap meglátott" - meg teljesen mást is fejez ki, mint a "tegnap bement", "tegnap látott meg" szókapcsolat, akkor miért ne mondhatnád értelmesebben?

2010. febr. 24. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

- tegnap 15:41-esnek: ha már az erőltetett szavaknál tartunk, nem tudom, h az utónévből kialakult melléknévre hasonlító átmenet utáni kacifántos szófajú szó (fel -> feljebb -> fellebb -> fellebbezés) mennyivel magyarosabb, mint ha ezt szépen kifejezed egy szépen megfogalmazott mondattal. -


A helyes sorrend: feljebb (határozószó) -> feljebbez (ige) -> fellebbez (megint csak ige, hasonulás után)

Hol itt az utónév és a melléknévszerű átmenet? Melyik lenne kacifántos szófajú? A fellebbezés, ami főnév? (Mellesleg én a "fellebbez" szót (ige) állítottam szembe, nem a "fellebbezést".)

A "fellebbezést nyújt be" nem egy szépen megfogalmazott mondat, hanem csak egy kifejezés, ami semmivel sem mond többet az alapigéhez (fellebbez) képest, amiből kialakult, csak több szóból áll. Szerintem ez nem magyaros.


- Mellesleg ha szétbontani nem lehet, mert a "fel" nem igekötő, és amúgyis csúnyán hangzik, ha azt mondod: "tegnap bement", "tegnap meglátott" - meg teljesen mást is fejez ki, mint a "tegnap bement", "tegnap látott meg" szókapcsolat, akkor miért ne mondhatnád értelmesebben? -


Nem igazán értem, hogy itt mit akarsz kérdezni. Mit nem mondhatnék értelmesebben?

2010. febr. 25. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!