Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "nincs" milyen szófajnak...

A "nincs" milyen szófajnak számít?

Figyelt kérdés

Nyilván a "van" ellentéte, vagyis "nem van", de lehet ezt igének mondani, amely az első és második személyben nem ragozható? (Én nem vagyok, te nem vagy, DE ő nincs, mi nem vagyunk, ti nem vagytok, DE ők nincsenek... pl. a szobában)?

Ugyanakkor főnévként is lehez ragozni, holott nem az. (Megduplázzuk a nincset, "Lázáros, szomorú nincseimre", a nincsből nem lesz kenyér stb.)

Akkor hogy is van ez?



2015. máj. 28. 20:51
 1/10 savanyújóska ***** válasza:
Alapvetően ige, amikor főnévként használod (hiányos műveltségemmel nekem bibliai idézetnek tűnik), akkor csak átképzed. Ugyanakkor a kérdésfelvetés érdekes, szívesen meghallgatnám egy nyelvész véleményét is, igen jópofa kivételnek tűnik.
2015. máj. 28. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ő nem van pl. a szobában...
2015. máj. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

[link]

várom én is a választ, de a ragozásnál rendhagyó a "nem van"- nak meg 1.sz 3. személye nincs( vagyis van, a 'nincs':)

2015. máj. 28. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

"de lehet ezt igének mondani, amely az első és második személyben nem ragozható?"


- Természetesen. Attól még, hogy hiányos a paradigma, attól még nem kérdéses a szófaja, hiszen lehet egyes számban és többes számban is (nincsenek). Vagy ha nem, akkor keressünk más szófajt neki (ne keverjük ide az Ady-idézetet, mert az egyszerű költői eszköz, Ennyi erővel "sein" létige is főnév lehet, mert a filozófiában megszokottá vált). Ugyanígy ige a "fénylik" vagy a "csuklik" annak ellenére is, hogy nincs felszólító módjuk.

Egyébként ha tovább gondolod, akkor kiderül, hogy nagyon sokszor nem lehetne a nem vagyok/-tok stb.-ra kicserélni a nincs/nincsenek-et. Pl. Nincs nekem pénzem. ?Nem vagy nekem? Szóval nem olyan egyszerű ez a párhuzam.

2015. máj. 28. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Hiányos ragozású ige. Költői nyelvben bármit lehet más szófajként ragozni, pl. "Távolról a Mostba", "Csak azért se győzhet a Mindegy" stb. (szintén Adytól), ez nem befolyásolja az szó szófaját.
2015. máj. 29. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Érdekes (és értelmes) válaszokat küldtetek, igazán köszönöm! :)
2015. máj. 29. 13:58
 7/10 anonim ***** válasza:
A nincs alapból ige, de a mondatbeli szerepek kényszeríthetik a szót, hogy az adott szerep betöltéséhez megváltoztassa a szófaját. Igéből is csinálhatnak főnevet.
2015. máj. 29. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"A nincs alapból ige"


Elhiszem, de akkor ezek szerint a főnévi igenév a "lenni" lenne. :D

Hogyan alakulhatott a "nem van" ilyen furcsán a nincs alakra?

A francia használja pl. a "ni...ni" formát a "sem...sem"-re, de nem hiszem, hogy ilyen messzire kellene mennünk ennek az eredetéhez.

Latinos voltam, de nem jut semmi olyasmi eszembe, ami ezt a latinra vezethetné vissza. Esetleg a német "nicht"?

2015. máj. 30. 07:45
 9/10 anonim ***** válasza:

Egy finnugor nyelvet nem próbálj indoeurópau nyelvekből megérteni. Sok szempontból teljesen máshogy működnek, ami például a lótigék viselkedésób mutatkozik meg.

Az etimológiai szótár szerint a "nem" és egy "(e)s" nyomatékosító szó összeolvadásából ered. Eredete homályos, de mindenképp belső fejleménynek tűnik, nem átvételnek, vagy finnugor örökségnek.

2015. máj. 30. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Etimológiai szótár szerint (de persze ebben a nyelvészek is csak találgatnak) a nem + is/és szó összeolvadásával jöhetett létre.
2015. máj. 30. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!