Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van más is aki szerint abszolú...

Van más is aki szerint abszolút logikátlan az ikes ige szabály?

Figyelt kérdés
Mindig is bántotta a fülem, hogy tártyas alakban használják alanyi hellyett, de csak e1 ben, csak azért mert ikes meg ez a szabály. Mintha kakukktojás lenne. Nem illik a képbe. én pl soha nem mondom, néha ki is javítanak, de kérdem én, eltekintve attól, hogy szabály, ti hogy gondoljátok? Mi benne a logika?
2015. dec. 26. 23:05
 1/4 anonim ***** válasza:

Eredetileg az ikes igéknek teljesen más volt a ragozása, összes szám összes személyében. Ebből megmaradt az E/3-ban az "-ik" és az E/1-ben az a speciális alak, ami megegyezik a tárgyas ragozással, bár nem az, csak így könnyebb megjegyezni.


Nekem az bántja a fülemet, ha valaki nem ikesen ragozza az ikes igét. Élőszóban még nem is annyira, de olvasva kifejezetten szúrja szememet :)

2015. dec. 26. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nekem a e3 mal nincs bajom, az valamiért természetesnek hat, de az 'eszem egy almát' féle kifejezés mindig belerúg a dobhártyámba :)
2015. dec. 26. 23:53
 3/4 A kérdező kommentje:
Csak kiváncsi vagyok mi lehet a magyarázat, esetleg ha van részletes info valami nyelvújitásról, vagy ez így volt mindig. Már amennyire hihetünk a hivatalos adatoknak... Vagy akár ha józan parazsti ésszel valaki tud logikus magyarázatot, vagy tényleg egyedül maradtam? :)
2015. dec. 26. 23:58
 4/4 anonim ***** válasza:
Igen. Pontosan ezért fogyatkoznak az ikes igék, és egyre többől lesz álikes. Lassanként néhány gyakorisága miatt könnyen megjegyezhető rendhagyó igére fogy a paradigma.
2015. dec. 27. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!