Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Norvég nyelvben nem pontosan...

Norvég nyelvben nem pontosan értek ezt-azt. Hogy van a többes szám?

Figyelt kérdés
Mitől függ, hogy valami er, et vagy en? És a névelőknél? És mitől függ, hogy átalakul -e az a e-re, mint a kacsában (and ender) illetve ha a kacsa, akkor miért anda, és miért nem anden? És van még ilyen szó egyáltalán egyébként? Ezek kivételek, vagy van valami rendszer, amit eddig nem vettem észre? Ezen kívül ha van még, amit tudnom kellene a többesszámról (vagy a névelőkről...vay akármiről) azt is írjátok meg légyszi. Tusen takk.. :)

2015. dec. 27. 22:04
 1/6 A.C.A.B válasza:

Én szerintem még annyira sem tudok norvégul, mint te, de van egy könyvem, leírom mit ír a nwvwlőkről és a többesszámukról :)

,,A névelő a főnevek határozott ill. határozatlan alakját jelölő szócska. A norvég nyelvben a névelő alakja a főnév neméhez, számához, ês határozottságához igazodik. Nevével ellentétben azonban az egyes számú határozott névelő a főnevek végéhez tapad (végartikulus), csakúgy mint a többes számú határozott és határozatlan névelők. Egyedül az egyes számú határozatlan névelő van a szó előtt."

Ehhez van egy táblázat is, ami szerintem inkább válasz a kérdésre. Megpróbálom leírni a táblázat lényegét példákkal:

EGYES SZÁM

1. hímnem (közösnem): határozatlan: EN bil (egy autó) határozott: bilEN (az autó)

2. semlegesnem: határozatlan: ET hus (egy ház) határozott: husET (a ház)

3. nőnem: határozatlan: EI sol (en sol) (egy nap) határozott: solA (solen)

TÖBBES SZÁM

1. hímnem: határozatlan: bilER (autók) határozott: bilENE (az autók)

2. semlegesnem: határozatlan: hus (házak) határozott: husENE (a házak)

3. nőnem: határozatlan: solER (napok) határozott: solENE (a napok)


A táblázatot megpróbáltam úgy átírni, hogy a vastagon szedett részeket írtam nagybetűvel, hogy lásd, mikor van változás. Szerintem ebből látszik, hogy mikor kell en-t, et-et, esetleg er-t vagy ei-t használni. A nemektől függ. A kacsa meg szerintem nőnemű lehet ezek alapján, talán azért változott, de én még mondom, annyit sem értek hozzá, mint te egyenlőre.

Remélem segítettem valamit, ha nem is sokat. Ha nem volt jó semmire akkor bocs, hogy sokat írtam :)

2015. dec. 27. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A.C.A.B válasza:
Ja és bocs a helyesírásért néha elcsúsztam :D
2015. dec. 27. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Pont erre voltam kíváncsi, köszi szépen! Melyik ez a könyv? E könyvben van esetleg? Táblagépről nyomom, a nyelvtant a duolingo-val tanulgatom a szavakat meg a fun easy learn-nel szóval jó lenne valami komolyabb könyv is :D
2015. dec. 27. 22:56
 4/6 A.C.A.B válasza:
Hát komolynak nem mondanám, mert kinézetre inkább képeskönyvnek tűnik, de több ezer szó van benne és a végén a nyelvtan is jól össze van szedve. Na de a könyv: Usborne Kezdők norvég nyelvkönyve (holnap kiadó) Nekem a nyugati határról egészen pestig kellett mennem, hogy találjak akár egy norvégkönyvet is :) Ne ijedj meg első ránézésre ettől a könyvtől, elsőre gyerekesnek tűnhet, de sok szó van benn, szerintem nagyon jó :) interneten pedig a goethe-verlag nevű oldalt (vagy valami nagyon hasonló neve van, most pontosan nem tudom) ajánlom. Itt elvileg két napig ingyenes a regisztráció, ha jól tudom és itt tényleg rengeteg mondat és kifejezés van. Két nap után fizetős, de ezt úgy lehet ingyen megúszni, hogy képernyőfelvételek sokaságt készíted el addig, amíg ingyenes :D
2015. dec. 27. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi, utánuk nézek:)
2015. dec. 27. 23:32
 6/6 Ritasu válasza:
100%

Jo kezdo konyv meg a Ny i Norge. Inkabb gyerekeknek van sztem, de pont ezert nem tul bonyolult. Ha igen jol tud vki nyelvet tanulni akkor ott a På vei ill. ennek folytatasa a Stein på stein. Ezek viszont kifejezetten felnottek oktatasara vannak kitalalva.

Lykke til. :D

2016. febr. 10. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!