Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van arról felmérés, hogy a...

Van arról felmérés, hogy a németben melyik a leggyakrabban előforduló nyelvtani nem? Milyen nemű főnévből van a legtöbb?

Figyelt kérdés
2016. jan. 6. 20:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez egy igen jó kérdés. Pontos választ nem tudok sajnos adni, de érdekességként azért leírom a tapasztalatomat: sok éve már úgy tanulom a németet, hogy különgyűjtöm az egyes nemű szavakat (a szótárfüzetem oldalait háromfelé osztom, mert hely alapján jegyzek meg legjobban dolgokat), és ez alapján az a tapasztalatom, hogy képzetlen szavak esetén hímneműből van a legtöbb. Mindig a "der" telik be leghamarabb, pedig már sok éve vezetem. Másrészről viszont a képzett szavak általában nőneműek lesznek, köszönhetően a -heit/-keit, -ung,

-schaft -végződéseknek. Ha melléknévből vagy igéből főnevet képzünk, az az esetek nagyrészében "die" lesz. Így szerintem tőszavaknál a hímneműekből, potenciálisan azonban a nőneműekből van a legtöbb.


Azt viszont szinte majdnem biztosan ki merem jelenteni, hogy egyértelműen a semlegesneműekből van a legkevesebb.

2016. jan. 7. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ezt a két cikket találtam:



[link]


[link]



Az első egy elég megbízhatónak tűnő cikk, aminek a végén a szerző összegzésképpen leírja, hogy sajnos nem egyértelműen megválaszolható a kérdés. A másodikban azt írják, hogy a hím- és nőnem nagyjából egyforma arányban oszlik meg, bár hímnemű szóból kicsit több van, ez tehát alátámasztja azt, amit én mondtam. Én továbbra is azt mondom, hogy azért nehéz megválaszolni a kérdést, mert nőnemű alakot szinte bármiből lehet képezni (veszel egy főnevet, igét képzel belőle, -ung képzővel ellátod és kész a nőnemű főnév), tehát elméletben lehet, hogy nőneműből van több. Gyakorlatban szerintem viszont hímnemű szótőből van a legtöbb. Azt mindenesetre a cikkek is megerősíteni látszanak, hogy das-ból van a legkevesebb.

2016. jan. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!