Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Svájcban valóban esélytelen a...

Svájcban valóban esélytelen a sztenderd némettel boldogulni? Még Zürichben sem?

Figyelt kérdés
2016. jan. 14. 02:14
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Mit értesz pontosan sztenderd németen?


A svájciak alapvetően három nyelvet beszélnek:


1. Genfben a franciát

2. Lugánóban az olaszt.

3. Az ország nagy részén pedig a németet, sajátos, svájci dialektusban.


Azonban megértik a Hochdeutsch-ot is. Amennyire én ismerem a svájciakat, nem csinálnak nagy ügyet a kiejtésből, csak az a lényeg, hogy érthető legyen, amit mondasz.


Nekem például kifejezetten rossz németem van, de mégis megértik, amikor Svájcban vagyok.

2016. jan. 14. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
az lehet hogy ok megertik amit te mondasz, csak te nem fogod megerteni oket :)
2016. jan. 14. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"Nekem például kifejezetten rossz németem van, de mégis megértik, amikor Svájcban vagyok."


Talán éppen azért értik :))) De ez csak vicc volt.


Most jött haza Svájcból fél év meló után egy cimborám. Profi németes, de nem boldogult a némettel. Őt megértették ha akarták (de nem mindig akarták), ő viszont nem értette meg őket, ahogy a 2. írta.

2016. jan. 14. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

csak azert irom mert nekem a szomszedom svajci. Aztan ha nem figyel oda egy kukkot sem ertek abbol amit mond, pedig 10 eve elek Nemetorszagban.


A vicc az hogy a felesege szuletett nemet, de neha o sem erti :)

2016. jan. 14. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Rick Mave ***** válasza:
100%

Mint megannyi ilyen típusú kérdésre, erre is azt az elsőre semmitmondónak tűnő választ lehet csak adni, hogy "attól függ". Hogy mitől?


A beszélgető partnertől, a szituációtól, a "társadalmi kaszttól".


A "schweizerdeutsch" is német, mint ahogy az a "bayerisch" (bajor), "schwäbisch" (sváb), "hessisch" (hessen-i, ahol én élek), vagy az észak-német "plattdeutsch". Egyébként a német nyelvnek több, mint 3 ezer tájszólása (dialektusa) van.


Az előttem írók leírták a lényeget: minden "schweizerdeutsch" anyanyelvű tökéletes megért egy németül beszélőt, főleg azért mert a mai modern világban a médián (TV, mozi, internet) keresztül nemcsak a "schweizerdeutsch", hanem - minimum passzív tudásként a "hochdeutsch" is a nyelvévé

2016. jan. 14. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Rick Mave ***** válasza:
100%

...válik.


Az, hogy ő mennyire érthetően beszéli a "hochdeutsch"-ot (persze mindig egy svájci "szinezettel"), az már a habitusától, hajlandóságától, és főleg tán az iskolázottságától függ.


Nekem sokszor van üzleti tárgyalásom svájciakkal, ezen a szinten sohasem probléma a kommunikáció, pedig én a svájci németet nem beszélem, és csak korlátozottan értem meg. A tárgyaló partnerek velem "hochdeutsch"-ot beszélnek, amin persze mindig kihallani, hogy ők svájciak.

2016. jan. 14. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Rick Mave ***** válasza:
100%
Elnézést a kétfelé tört posztért, de írás közben véletlenül rátenyereltem az ENTER-re, és ezen a fórumon egy elküldött poszt később sajnos nem editálható (nem értem miért, minden más fórumon ez sztenderd lehetőség).
2016. jan. 14. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"egy elküldött poszt később sajnos nem editálható (nem értem miért, minden más fórumon ez sztenderd lehetőség)."


Ha már szóba hoztad, csatlakozom a véleményedhez. Én sem értem, miért van ez.

2016. jan. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
100%

A műveltebb svájciakkal simán el lehet beszélgetni, ha ismered a hochdeutschot. A bankban ahol dolgozom, ha svájciul kezdenek nyünnyögni, csak meg kell kérni őket, és rögtön váltanak át.


Az egyszerűbb emberekkel macerásabb. Megérteni ők is megértik, de nem beszélnek rajta normálisan. Pl a múltkor fel kellett hivnom a házmestert, előadtam, hogy mit akarok, erre válaszolt valamit, de egy büdös kukkot sem értettem belőle. Azon gondolkodtam, hogy a német szomszédot kellene megkérnem, hogy beszéljen vele, annak mégis több sansza van...

2016. jan. 14. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!