Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a hozom éés...

Mi a különbség a hozom éés viszem között?

Figyelt kérdés

például ha nálam van valami amit el kell vinnem egy másik helyre mert megkértek rá, akkor azt mondom, a másiknak a telefonba, hogy

"igen hozom..." vagy

"igen, viszem, nem felejtettem el."


2016. febr. 11. 12:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Jó a kérdés :)


Nézzük először az alapesetet, hogy mit jelent maga a hoz és a visz ige.

A hoz azt jelenti, hogy valaki jön egy valamilyen helyről egy adott helyre, és a kiindulási ponttól kezdve nála lesz az adott valami.

A visz azt jelenti, hogy valaki elindul egy adott helyről egy valamilyen helyre, és nála lesz az adott valami, mire a célhoz ér.


Ezek alapján ha nálad lesz az a valami, mikor elindulsz a találkozási pontra, akkor használhatod a hozom igét.

Ha viszont az a valami jelen pillanatban nincs nálad, de mire a találkozási pontra érsz, addigra a birtokodban lesz, akkor használod a viszem igét.


Az egészet árnyalja, hogy amikor beszélsz telefonon az illetővel, amikor már nálad van az adott valami, vagy még nincs nálad. Ha a telefonbeszélgetés pillanatában (idejében) már nálad van, akkor a hozom a helyes, ha akkor még nincs nálad, de utána szert fogsz rá tenni, és mire odaérsz a találkozási pontra, addigra nálad lesz, akkor viszem a helyes forma.


A kettő között ez alapján jelen esetben a különbséget az adja, hogy a telefonbeszélgetés során birtoklod-e a vivendő dolgot, vagy sem.


Így gyakorlatilag ha a telefonbeszélgetés során még nem rendelkezel a majdan vivendő dologgal, de a telefonba azt mondod, hogy "hozom", akkor végeredményben füllentesz :)

2016. febr. 11. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"Viszem én, hozom én, hét nap elegendő..." (Arany János: Mátyás anyja).

Vagyis: viszem azt a levelet innen oda, majd hozom a választ onnan ide.

Nagyjából ez a különbség.

2016. febr. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

köszönöm mindkettő hasznos volt.

nekem ami lejött elsőre az szintén ez az irány függőség, hogy oda vinni kell, ide pedig hozni. :)

erre a nálam van és hozom, még nincs nálam de majd nálam lesz és viszemre az életbe nem gondoltam volna :D


köszi mégegyszer a válaszokat

2016. febr. 11. 17:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!