Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar nyelv miért nem...

A magyar nyelv miért nem használ ékezetes mássalhangzókat?

Figyelt kérdés
Pl. a cseh, szlovák, horvát, litván, stb. a latin ábécébőlhiányzó mássalhangzóit ékezetes ill. módosított betűkkel jelöli (a lengyel meg részben) a magyar meg nem használ módosított mássalhangzó-betűket. Tudja esetleg valaki, hogy mi miért nem vezettünk be ilyeneket?
2016. ápr. 20. 11:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert azokhoz a mássalhangzókhoz amikhez toldani szoktak ilyen jeleket külföldön, azokat mi két és 3 jegyű mássalhangzókkal pótoljuk.
2016. ápr. 20. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

én a szerb betűket tudom és náluk a :

č=cs

ć=ty

đ=gy

š=s

ž=zs

náluk nincsennek kétjegyű mássalhangzók mint nálunk

2016. ápr. 20. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Volt belőle vita. Amikor megindult a Magyar Királyságban is a nemzeti nyelvű irodalom fejlődése, akkor egy csomó eltérő helyesírás volt, mert nem tudták még, hogy pl. egy cs-t vagy egy gy-t vagy ty-t hogyan kellene leírni, és mindenki írta, ahogy tudta. Volt, aki ékezetet rakott a betűre, volt, aki úgy hagyta magában, volt, aki melléje rakott egy másik betűt. Aztán egységesült. Ugyanakkor, amikor a lengyelek eldöntötték, hogy náluk "sz" lesz az [s] hang, akkor dőlt el itt is, hogy "sz" lesz az [sz] hang.


Én szeretem így :-) Máshol szőrös a magyar szöveg :D

2016. ápr. 20. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nekem is tökéletesen megfelel a magyar helyesírás, csak kíváncsi vagyok. (ha jól tudom, a többiek is dupla betűket használtak eredetileg: ld: cseh az pl. angolul Czech és ha jól tudom, így írták eredetileg a csehek is
2016. ápr. 20. 14:12
 5/5 anonim ***** válasza:

# 2

"náluk nincsennek kétjegyű mássalhangzók mint nálunk"


De vannak kétjegyűek is a latin betűs szerb írásban, a cirillben valóban nincsenek.


nj = ny

lj = palatalizált "l", a magyarban nincs ilyen hang

dž = dzs, ami a magyarban hol külön hangnak számít, hol nem, attól függően, hogy éppen milyen kedve van az Akadémiának, de a szerb (és a horvát) nyelvben ez mindig külön hangnak számított.

2016. ápr. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!