Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szlovákul vagy lengyelül...

Szlovákul vagy lengyelül tanuljak?

Figyelt kérdés
Szeretnék tanulni egy szláv nyelvet, a szlovákon és a lengyelen gondolkodom, de nem tudom melyiket válasszam. Szerintetek?

2016. jún. 30. 20:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
15%
szlovák = cseh Ha kiakarsz menni csehországba,vagy szlovákiába dolgozni,ahol kereshetsz is,nem rosszul,akkor azt. Lengyelt felesleges
2016. jún. 30. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
16%
A lengyel is hasonlít a csehre, de csehül hamarabb megtanulsz.
2016. jún. 30. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
88%

Az első válaszoló valószínűleg egy párhuzamos univerzumban él. :)


Szlovákia egy 5 milliós ország, és ott ugyanúgy nincsenek bővében a munkahelyeknek, mint nálunk. Ráadásul a magyarokat sem kedvelik túlságosan, akkor sem ha pötyögnek egy keveset szlovákul. Elhelyezkedni reálisan csak a magyarlakta területen lehetne, ahhoz meg nem kell szlovákul tudni. :)


Csehország egy 10 milliós ország, lényegesen jobban keresnek mint mi, de munkahelyek ott sincsenek. Ráadásul nem szeretik szlovákokat, a magyarokért sem rajonganak kifejezetten. Ha megjelenne egy állásinterjún egy magyar, aki szlovákul beszél, röhögnének egy jót, aztán fölvennék a helybéli cseh munkanélkülit az állásra :)


Gazdaságilag a lengyeleknél sem fenékig tejfel, de azért mégiscsak egy 40 milliós ország. Matematikai alapon eleve több a lehetőség, mint Csehországban és Szlovákiában összesen. Plusz ott vannak a nyugati lengyel közösségek, már nem csak vendégmunkásként, de saját vállalkozásokkal is, a csehek és szlovákok ezen a téren sem rúgnak labdába.


Mi magyarok szeretjük ezt a "polak wieger dwa bratanki" dolgot túldimenzionálni, ez azért nem teljesen kölcsönös. De még így is tény, hogy a lengyelek sokkal befogadóbbak egy magyarral szemben, mint a csehek vagy szlovákok.


Szóval egyértelműen a lengyel.

2016. jún. 30. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
12%
Kimondta,hogy szlovák nyelvel csehországban? Cseh meg a szlovák ugyanaz,pár betű tér el a szavakban,szóval,ha vágod a szlovákot, a cseh nyelvet is érteni fogod. Lengyelország meg egy lepratelep.
2016. jún. 30. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Mi a célod vele ? Ha hobbi, akkor mindegy. Csak tudod melyik tetszik. Munkához nem tudom érdemes e szláv nyelvet tanulni. Az ukrán, szlovák, szerbhorvát sok határontúli magyar 1./2. anyanyelve. Ezekben az országokban a magyarért se rajong az átlag. Lengyelbe én nem laknék, de rengeteg migráns jön onnan. Ha akarsz velük beszélni. Filmeket úgy tudom, hogy pocsék minőségben szinkronizálnak. Szóval ezen sem tudsz lengyelt gyakorolni. Bolgár szintén zenész. Orosz még talán hasznos lehet. Sok ismerősöm nem tudja mire használni, de néhány igen. Attól függ. A cseh is elmegy. Ott jobb élet van és sokan mennek már oda is. Ilyen ismerős is van. Nem panaszkodik, sokkal jobb helye van ott, mint Magyarországon volt.
2016. júl. 1. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Szerintem a szlovák mellett fogok dönteni. A lengyelnél sokkal egyszerűbbnek tűnik, nincs benne magyartól teljesen idegen hang. Szlovákia közelebb is van.


Csak hobbiból tanulnám. Azért gondoltam egy szláv nyelvre, mert körül vagyunk véve szlávokkal, így egy szomszédos ország nyelvét gyakran tudnám használni.


Csehországban állásinterjúra menni még eszembe sem jutott, főleg szlovákul. :)

2016. júl. 1. 10:25
 7/11 anonim ***** válasza:
77%
Ha csak hobbiból tanulsz szláv nyelvet, akkor az orosz. Egyszerű a nyelvtan (3 táblázat gyakorlatilag), ahogy mondja úgy írja, az abc-t megtanulni max.2 nap, és mégiscsak egy világnyelv, nem úgy mint a szlovák. Több helyzetben tudnád használni. Ja, tanárt, tankönyvet, hanganyagot is könnyebb találni. Ízlés dolga, de egyszerűen a hangzása is szebb mint a "cseszlováknak".
2016. júl. 1. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
48%

A cseh tényleg szinte azonos a szlovákkal. Én Csehországban vagyok bejelentve kamionsofőrként. Magasabbak a bérek mint Magyarországon, rosszat mondani nem tudok a csehekre, pedig nagyon keveset tudok csehül, a főnökséggel angolul/németül kommunikálunk. A többségük barátságos a magyarokkal. De még a szlovákokkal sem volt soha gondom.


Nem kevesen vannak nálunk szlovák kollégák, minden további nélkül elboldogul egy szlovák az anyanyelvén Csehországban is. Azt szokták mondani, egy - két szót használnak másként, olyan mintha egy ugyanazon nyelv egy másik nyelvjárása lenne.


A lengyelt is hellyel - közzel megértik a csehek, szoktam ilyesmiről kérdezgetni őket, hogy mennyire értik meg a szlávok egymást. Alap dolgok nagyon hasonlóak a szláv nyelvekben, de sok szónak nem egészen ugyanaz a jelentése az egyes nyelveken és ebből sok félreértés adódhat.


Aki egy szláv nyelvet tud ebből a szlovák - cseh - lengyel triumvirátusból, akkor az már nem áll nagyon távol a másik kettőtől.

2016. júl. 1. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Szia. Én olyan 7 éve kezdtem szlovákul tanulni és 5 éve már itt is élek sk-ban. Nem bántam meg és nem igaz hogy utaljak a magyarokat! A szlovákkal valoban jol elboldogulsz csehben is. Néhány szó más de azt egy-kettő hozzátanulod.Ha esetleg a tanulás során segítség kell bátran szólj és segítek!
2016. júl. 2. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

4-es: mondd, te voltál már egyáltalán Lengyelországban az elmúlt 5 évben vagy csak hallomásból fröcsögsz? Mert oké, hogy a rendszerváltás előtt Lengyelország trágya volt, de mostanra minden szempontból magasan elhúztak mellettünk. Lassan 3 éve élek itt és bár nyilván gyakran rámtör az otthoni honvágy, nagyon sok szempontból jobb itt élni (fiezetések, közbiztonság, becsületesség, stb.)


Kérdező: én a helyedben nyilván a lengyelt választanám. Lengyelo. egy európai szinten is nagy piac és gazdaság, ami az elmúlt években nagyon dinamikusan fejlődött (nem mellékes, hogy Európában egyedüliként nem érezték meg a 2008-as gazdasági válság hatásait, itt akkor is nőtt a GDP). Egyre több városban nyitnak a multik magyar nyelvvel működő pénzügyi állásokat, ahova szívesen várnak magyarokat (akár az otthoninál magasabb fizetésért, miközben az élet alapvetően olcsóbb). A lengyel-magyar két jóbarát cuccot én is túlértékeltnek érzem, de azért ha valakivel pl. vásárlás közben beszédbe kell elegyednem és kiderül, hogy magyar vagyok, akkor onnantól kezdve sokkal kedvesebben viszonyulnak hozzám. :)

2016. júl. 3. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!