Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent a "von" szócska a...

Mit jelent a "von" szócska a német nevekben?

Figyelt kérdés

Például Gerd von Rundstedt.

Ez az jelenti hogy nemesi származása volt? Nem igazán találtam róla semmit.



2017. febr. 3. 19:37
 1/8 anonim ***** válasza:
37%

Mai nyelvben eloljaroszo, pl von fruhauf=hajnaltol.

A nevekben szarmazasra utal, -i kepzo vagy -rol toldalek, olyan, mint pl.nalunk a Szegedi, Pecsi, Csongradi, az nemetben von Szeged, von Pecsi, von Csongradi lenne, tehat arrol a teruletrol szarmazik.

2017. febr. 3. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
*von Pecs, von Csongrad, bocsanat elirtam
2017. febr. 3. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%
Igy van kerdezö, a nemetben a keresztnev elött levö "von" szocska a nemesi szarmazast jeleni. Gerd von Rundstedt a masodik vilaghaboru ideje alatt egy katonatiszt volt. A von szonak nincs köze ahhoz, hogy honnan szarmazott az illetö, kizarolag a nemesi szarmazasra utal.
2017. febr. 4. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Rick Mave ***** válasza:
100%

Az való igaz, hogy a vezetéknév előtti "von" szócska a nemesi származást ("Adelsprädikat") jelöli, amit egyébként 1919-ben Németországban törvényileg eltöröltek, viszont akinek a nevében ilyen volt, az megtarthatta és az leszármazottai is tovább viselhetik ezt. Tehát még sokáig megmarad ez, de egyszer majd szó szerint ki fog halni.


Ugyanakkor etimológialig valóban onnan eredt ez, hogy az adott nemes honnan származott ("Ursprünglich diente das Wort „von“ zur Anzeige von Wohnsitz, Herrschaft oder Gerichtsbarkeit, wie zum Beispiel beim Herzog von Württemberg." - Wikipédia). Tehát nem hülyeség az, amit #1/2) írt a "von % ... -i" jelentéséről, hogy csak olyan híres példákat emlitsek, mint A. Conan Doyle híres krimije, a "Der Hund von Baskerville = A baskerville-i kutya" (Agatha Christie), vagy a híres Tony Curtis thriller "Der Frauenmörder von Boston" (eredeti címén "The Boston Strangler", "A bostoni folytogató").

2017. febr. 4. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Rick Mave ***** válasza:

#1) Ja igen, egy fontos korrektúra (mert még valaki rosszul tanulja meg):


von frühauf = kiskorától/kora gyerekkorától kezdve


hajnal = Morgendämmerung, Tagesanbruch


Először nem is értettem, hogy honnan szedte ezt #1), de néhány ide-oda klikkeléssel rájöttem:


[link]


Már megint az a fránya szótár...

2017. febr. 4. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Utolso, lebuktam :D sajnos nem tudok semmit nemetul, csak annyit, hogy a von eloljaroszo, illetve a nevekben levo szerepet. Bocsi, legkozelebb ovatos leszek a szotarral:)
2017. febr. 4. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Rick Mave ***** válasza:
Szégyen a fejemre... ahogy nagy sebtében írtam, elkövettem egy szarvashibát magyarul: helyesen "fojtogató" ("j" és nem "ly").
2017. febr. 4. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2017. febr. 4. 11:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!