Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Used to have vagy had? Would...

Used to have vagy had? Would vagy was? Mi a különbség?

Figyelt kérdés

Miért és mikor van szükség a used to have használatára?


Mi a különbség az "I used to have a dog." és az "I had a dog." között? Vagy " He used to be a doctor." és "He was a doctor?"


És mi a helyzet a would szóval?

"I would go shopping every weekend." vagy "I was go shopping every weekend."?



Mi alapján döntsem el, hogy mikor melyiket kell használni? Rengeteg helyen utánanéztem, de a kettő közötti különbséget nem írták le.


2017. márc. 10. 18:34
 1/8 anonim válasza:
84%
Pl. kutyát akarsz kérni egy menhelyen. És kérdezi az eladó, hogy tudod-e hogy kell vele bánni. Akkor szebb ha azt mondod hogy I used to have a dog, mintha csak simán had a dog. Mert kihangsúlyozod neki, hogy már volt kutyád. Én így képzelem legalábbis.
2017. márc. 10. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A would ebben a szerkezetben kb ugyan az mint a used to. irodalmi környezetben, elbeszélés közben többet használják mint a used to-t. olyan h "was go" nem létezik, még a was going sem lenne jó az every weekend miatt.
2017. márc. 10. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem igazán értem. Emlékszem, én suliban mindig csak Past Simple-t tanultam ilyenekre. Neten is csak annyit találtam, hogy az egyszerű múlt az konkrét időszakban történt, aminek tudjuk az idejét, a másikról meg csak azt tudjuk, hogy a múltban volt. És ha én akár napra pontosan tudom, hogy mettől meddig volt kutyám, akkor mi a helyzet? Akkor is used to have? Mert ha utána írom az idejét, akkor már a ott van a konkrét ideje az eseménynek.
2017. márc. 10. 18:59
 4/8 anonim ***** válasza:
I was having a dog from sept 21 to dec 12. Elég hülyén hangzik.
2017. márc. 10. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Akkor van rá valami konkrét szabály, hogy egyszerű múlt vagy used to/would a helyes, ha múltbeli dolgokról beszélek?
2017. márc. 10. 19:10
 6/8 Vree ***** válasza:
100%

Nem tudom, miért nem dobja be rögtön mindenki a "used to" használatának a szabályát. A kérdezőnek rögtön értesülnie kellett volna róla ott, ahol először hallott róla, hogy ilyen szerkezet egyáltalán létezik.


A "used to" jelentése: valamilyen állapot, rendszeres tevékenység régebben fennállt, de többé már nem.


Azaz ha azt mondom: "I used to have a dog", azzal nem csak azt jelzem, hogy a múltban volt egy kutyám (I had a dog), hanem azt is, hogy ez a kutya már nincs meg (meghalt/elajándékozták/stb.)


Ugyanígy, ha azt moondom, hogy ő orvos volt, azzal nem zártam ki, hogy még most is az. Viszont a used to használatával rögtön jelzem és kihangsúlyozom, hogy az ő praxisa mára már valamiért megszűnt.


I used to X = I did X, but not anymore. (de többé mér nem.)

Nyugodtan tedd gondolatban utána.


---

Érdekes, hogy a would-ot említed, mert ez szerintem kicsit magasabb fokú angol, én biztosan először a feltételes mód segédigéjeként és a will múlt idejeként tanítanám és csak aztán térnék ki ilyen ritkább használatára.

De valóban, a múlt idejű mondatba rakott would jelölhet egy régebbi szokást.


Back when we lived in Manchester, I would always take a walk on mornings like this.

Akkoriban amikor még Manchesterben éltünk, az ilyen reggeleken mindig sétálni szoktam.

My teacher would always say I wouldn't amount to anything, but she was wrong.

A tanárom mindig azt szokta [volt] mondani, hogy nem lesz belőlem semmi, de tévedett.


Rokon a used to-val, de a használata korlátosabb.

Used to-val például mondhatok olyat, hogy:


There used to be a tree in this garden. Where did it go?

Régebben egy fa állt ebben a kertben. Hová lett?


azaz olyan dolgokra is kiterjeszthetem, mint például az élettelen dolgok múltbeli állapota. A would-ot nem igazán lehet másra használni, mint egyéniszokásokra.


---

"I was go shopping every weekend." természetesen nem létezik.

Egyrészt ha ez folyamatos (Continous) mód akart lenni, akkor az goING és nem go.

Másrészt ha rendszeres szokásos tevékenységről beszélünk (amit az every weekend időhatározó világosan mutat), akkor SOHA nem használunk Continous-t, csak Simple-t. Ez alapvető tudnivaló, ügyelj rá!

Egyedül akkor nézhető el az "I went shopping every weekend."(I would go shopping every weekend; I I used to go shopping every weekend) helyett az "I was going shopping every weekend." használata, ha erősen átmeneti dologról van szó és ezt hangsúlyozni szeretném. De ez nem kapcsolódik szorosan a kérdéshez, ez a Simple és Continous módok használatai.

2017. márc. 10. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Rick Mave ***** válasza:
Szuper magyarázat, a példamondatok is rendkívül jók. Bárcsak sok ilyen lenne itt a fórumon... I take my hat off to you, Vree.
2017. márc. 11. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a magyarázatot, sehol nem találtam rá rendes leírást, de így már értem. Ment a pacsi. :)
2017. márc. 12. 17:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!