Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ezek közül melyik mondatok...

Ezek közül melyik mondatok helytelenek nyelvtanilag? Hogy lennének helyesen?

Figyelt kérdés

(1) Jó lenne, ha a lányom már nem buknék meg semmiből.

(2) Valószínűleg, hogy Szigetváron fognak lakni.

(3) Milyen embereket vonzol magadhoz?

(4) Az erdők az miatt pusztulnak, hogy szennyezett a levegő.

(5) Ha időben érkeznek, még ők is láthassák a filmet.

(6) Azóta már kétszer volt Jani nálunk.

(7) Anyám folyton azzal nyaggat, hogy szokjam le a dohányzásról.

(8) Éva nem bízott a férjébe.

(9) Mondtam a fiamnak, hogy egyék egy kis répát.

(10) Úgy ültünk le, hogy ők is láthassák a színpadot.

(11) Miért, te hol lakol most?

(12) Azért mondta, hogy ne haragudjak.

(13) Ha több fizetést kapnák, nem lenne okom szomorkodni.

(14) Apám is szívesen ott aludna nálatok.

(15) Mindig el szokott jönni a Gyuri is.

(16) Nem szeretem, ha elhalasszák a döntést.

(17) Én játszanék jobban, ha annyit tudnék gyakorolni.

(18) Mondd már meg, hogy melyik városban laksz!

(19) Legszívesebben csak aludnám egész nap.

(20) A feleségem nem akarja, hogy dolgozzak.

(21) Mióta kinevezték vezetői munkakörben, vissza se köszön.

(22) Azt kértem, hogy osszák be az idejüket.

(23) Jó lenne tudni, nem-e lesz eső.

(24) Bevallom, hogy nagyon vonzasz engem.



2017. júl. 9. 09:27
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Hol adnak ilyen feladatokat?
2017. júl. 9. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
70%

Na jó, amíg megmondod, én megcsinálom...


(1) Jó lenne, ha a lányom már nem bukna meg semmiből.

(2) Valószínű, hogy Szigetváron fognak lakni.

(3) Milyen embereket vonzol magadhoz?

(4) Az erdők amiatt pusztulnak, hogy szennyezett a levegő.

(5) Ha időben érkeznek, még ők is láthatják a filmet.

(6) Azóta már kétszer volt Jani nálunk.

(7) Anyám folyton azzal nyaggat, hogy szokjam le a dohányzásról.

(8) Éva nem bízott a férjében.

(9) Mondtam a fiamnak, hogy egyék egy kis répát. (tájszólás, de helyes)

(10) Úgy ültünk le, hogy ők is láthassák a színpadot. (ez becsapós, de helyes)

(11) Miért, te hol laksz most?

(12) Azért mondta, hogy ne haragudjak.

(13) Ha több fizetést kapnék, nem lenne okom szomorkodni.

(14) Apám is szívesen ott aludna nálatok.

(15) Mindig el szokott jönni Gyuri is.

(16) Nem szeretem, ha elhalasztják a döntést.

(17) Én játszanék jobban, ha annyit tudnék gyakorolni. (szórend?)

(18) Mondd már meg, hogy melyik városban laksz!

(19) Legszívesebben csak aludnék egész nap.

(20) A feleségem nem akarja, hogy dolgozzam.

(21) Mióta kinevezték vezetői munkakörbe, vissza se köszön.

(22) Azt kértem, hogy osszák be az idejüket.

(23) Jó lenne tudni, lesz-e eső.

(24) Bevallom, hogy nagyon vonzol engem.

2017. júl. 9. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 chtt ***** válasza:

A kettes megoldása úgy tökéletes, ahogy van, de... valszeg az angol hatása (az a fránya kötött szórend:), én bizony nem csak a 17-es szórendjét kérdőjelezném meg, hanem legalább még kettőét. Aztán a szerkesztői vénám egy-két "hogy"-ot is kihúzna (pl. 9, 12, 24)...


(2) Valószínű, hogy Szigetváron fognak lakni. / Valószínűleg Szigetváron fognak lakni.

(9) ha belekötnek az "egyék"-be (ami helyes, ahogy előttem is írták), akkor lehet még egyen.

(4) lehetne 'azért/mert' páros (Az erdők azért pusztulnak, mert...)

(nekem necces a dolgozzam és a szokjam - tudom, ikes ige, akkor is:)

(17) Jobban játszanék, ha többet tudnék gyakorolni. (az annyi nekem nem fekszik - mennyit? önmagában nincs értelme, szövegkörnyezetben esetleg...)

(24) Bevallom, nagyon vonzol. (nyilván engem, mert ki mást - vonzol téged? vonzol őket? :)

2017. júl. 9. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BringaManó ***** válasza:

#1-#2:


én is kíváncsi vagyok, hogy ezt a feladatot ki találta ki... (illetve kinek, hány éves embernek van szánva, milyen célból?...)


1) ezzel mi a problémátok? tudom, hogy ósdi az ikes ragozás, de azért – remélem – még nem tartunk ott, hogy egyenesen "helytelen nyelvtanilag"... :-/ (?)

(vö. [link] )


7) #2, itt nem bántja a szemed a régies, ikes ragozás?... én ezt ma már szokatlannak mondanám... (sőt, szinte "hiperkorrigáltnak")


9) valóban nem "hibás" ez sem, csak ma már szokatlan – viszont a "buknék" ugyanez a kategória


11) ebben is van egy halvány ikes téma: elvileg E/2-ben -l lenne a vége (eszel, fázol, látszol), így talán a laknak is lakol lenne az "eredeti" formája – de hát persze a mai sztenderdben nem így van, hanem laksz


14) ugyebár ez az ikes igék témája, és a fene tudja, hogy a szerző most a hagyományos megoldást tartja jónak ("ott aludnék"), vagy a ma használatos aludna a "jó"...


17) lehet szórendgond, de az is lehet, hogy "kettőnk közül ÉN játszanék jobban, ha..." (persze akkor a másik fele kicsit suta így... "ha annyit tudnék gyakorolni, mint ő" vagy "ha többet tudnék gyakorolni")


18) (ld. 11.)


19) megint egy régies ikes ragozás – helytelennek nem mondanám. (ráadásul az eredetiben még egyértelmű a mondat (E/1), a "javított" verzióban ("aludnék") már nem lehet tudni, hogy régies E/3 vagy mai E/1... :-)


20) megint ikes: ha ezt régi-ikesre "javítod"(?), akkor hadd maradjon a "buknék" is...


21) itt lehet, hogy a se/sem-re is gondolt a szerző, bár a fene tudja, tényleg nehéz megállapítani, hogy mi a célja ennek a feladatnak, milyen értelemben bezsélünk helyes/helytelen-ről...


a 23)-hoz hozzátenném, hogy nem az a baj(?) vele, hogy benne van a nem, hanem az -e szócska helye: elvileg, "szabályos" esetben így lenne:

"Jó lenne tudni, nem lesz-e eső."

2017. júl. 10. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

#3:


"A kettes megoldása úgy tökéletes, ahogy van"

na hát azért ahhoz lenne egy-két szavam... :-) (lett is :-)


----


szórend: mondd a többit, nekem is csak a 17-es tűnt fel (de ott sem világos, hogy mit akart a szerző)


----


"szerkesztői vénám egy-két "hogy"-ot is kihúzna":

9: hoggyal kerekebb, hogy nélkül is jó persze, csak egy kicsit más stílusértéke.

12: ezt nem is értem, hogy nélkül (ennek a célhatározói hogy-nak muszáj benne lennie)

24: OK, itt ki lehet szedni. (de hoggyel sem rossz)


Jól látom, hogy olyan a szerkesztői vénád, hogy "lehetőleg írjunk át mindent, amit lehet, faragjuk az egészet a saját szájunk ízére, a szerző elég, ha a nevét adja hozzá..."? :-)

Biztos vannak ilyen helyzetek is, de itt nem ez volt a feladat. :-)


----


9) igen, ikes igék terén nem értem, hogy mihez kéne igazdni, de majd kiderül talán...


dolgozzam és szokjam: igen, ezek ma furák (ahogy az egyék, buknék stb.)


24: igen, ez nekem is átfutott a fejemen, valóban kicsit fölösleges (ugyanakkor azért önmagában a redundanciával nem indokolható, hogy ne legyen ott, hiszen rengeteg redundancia van a nyelvünkben, hogy csak egy közeli példát mondjak, azt sem mondanám helytelennek, hogy "szeretlek téged", de lehetne még sok hasonlót mondani)

a lényeg, hogy ez "helytelen nyelvtanilag", legfeljebb te máshogy fogalmaznád. :-) (– de lehet, hogy ezt is simán kiejtenéd a szádon, amikor éppen nem vagy "szolgálatban" szerkesztőként. :-)

2017. júl. 10. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 chtt ***** válasza:
100%

(12) teljesen oké, én nem tudok olvasni (nálam: azt mondta, ne...) - bocsi.

(24) "(– de lehet, hogy ezt is simán kiejtenéd a szádon, amikor éppen nem vagy "szolgálatban" szerkesztőként. :-)"

nem valószínű, általában nem beszélek másként, mint ahogy írok, de ki tudja, ezen nem veszünk össze :)

- érdekes ez a "buknék"-kategória -- eszembe sem jutott, pedig tényleg :)

- nem mondtam, hogy "hogy"-gyal rossz, csak azt, hogy én kihúznám - nem tudtam, hogy én vagyok az etalon - miért ne húzhatnám ki, más meg benne hagyja - egyik sem rossz


szórend -- megint csak nem azt írtam, hogy rossz, hanem azt, hogy valszeg az angol hatására némelyeket _én_ másként mondanék -- nem hiszem, hogy ez azt jelenti, hogy az enyém és kizárólag az enyém a jó, ha így lehetett érteni, bocsánatot kérek


"Jól látom, hogy olyan a szerkesztői vénád, hogy "lehetőleg írjunk át mindent, amit lehet, faragjuk az egészet a saját szájunk ízére, a szerző elég, ha a nevét adja hozzá..."?"

Ha így látod, nyilván így van.

A magam részéről továbbra is jónak tartom a kettes megoldásait, ment is rá a zöld kéz, mint ahogy érdekesek és tanulságosak a te hozzászólásaid is, tehát azt is megköszöntem zöld kezecskével.

Szeretek tanulni, köszönöm, hogy erre lehetőséget kaptam (hisz a hsz-id nélkül bizonyos dolgokat egyértelműnek vettem volna, s eszembe sem jut elgondolkodni rajta).

üdv

:)

2017. júl. 10. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!