Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A portugál nyelv esetén az...

A portugál nyelv esetén az európai változat az irányadó?

Figyelt kérdés

Az európai portugált mindössze 10 millióan beszélik, ezzel szemben a brazilt nagyjából 200 millióan, ennélfogva azt hinném, hogy (annak ellenére hogy a nyelv Európából ered) mára már inkább a brazíliai nyelvváltozat a mérvadó, hiszen összehasonlíthatatlanul többen használják azt.

Ehhez képest pl. meglepő, hogy amennyiben mondjuk egy kifejezésnek külön megfelelője van Európában és Brazíliában, akkor inkább az előbbi a kiemelt a Wikipédián:

[link]

A 'comboio' ugyebár az európai megfelelője a vonatnak, szemben a brazil 'trem'-mel.


2017. aug. 29. 21:00
 1/4 Mansour ***** válasza:
100%
Attól is függ, pontosan mit értesz azon, hogy "irányadó, mérvadó". Ha azt, hogy olyan szövegben, ami nem egy adott területre van szánva, hanem elvileg globálisan elérhető, abban az európai változatot részesítik előnyben, akkor szerintem ez a helyes eljárás. A Wikipédia nagyon korrektül feltünteti mindkét változatot, fő helyen az európait, ami teljesen jogos szerintem. Kulturális szempontból mindig az eredeti nyelvváltozat kell hogy elsődleges legyen.
2017. aug. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"Kulturális szempontból mindig az eredeti nyelvváltozat kell hogy elsődleges legyen."

Ez az angol esetében sincs így, hiszen a britet szokták elsődlegesnek tekinteni, holott az amerikai a régebbi nyelvváltozat, és pont a britben következett be a mai különbségek zöme.

Ma viszont megkérdőjelezhetetlen az amerikai angol dominanciája szinte minden téren, mégis – hagyományból – továbbra is a britet szokás elsődlegesnek tekinteni, holott a fenti logika alapján végiggondolva soha nem is lehetett volna az... Szóval ez nem ilyen egyszerű, a hagyomány sok mindent felül tud írni, akár még az észszerűséggel is szembemenve.

2017. aug. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Mansour ***** válasza:

Igaz, pontatlanul fogalmaztam!

Az eredetiséget, mint "eredeti származási hely" szerintiséget értettem. Ezek a nyelvek Európából származnak, itt fejlődtek ki, itt vannak a kulturális gyökereik. Már bocsánat, de ne húzzuk már le magunkat a WC-n, ne igyekezzünk már önként feladni mindenünket! Az ilyen kérdéseknek már a felmerülése is ilyen irányba mutat.

2017. aug. 30. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
A szívinfartus előjele!
2019. dec. 19. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!