Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Határon kívüli magyarok, hogy...

Határon kívüli magyarok, hogy hangzik nektek ahogy mi magyarországi magyarok beszélünk?

Figyelt kérdés

Ezen gondolkodtam a múltkor. Én jóformán csak a székely nyelvjárást hallottam.

Nekem kicsit keményebben,"férfiasabban" hangzik, mint az itteni magyar.

A budapesti nyelvjárás viszont kicsit "nőiesebben",lágyabban hangzik nekem, nem budapesti ként. Ezek szubjektív dolgok, nem akarok senkit megbántani,csak kíváncsiságból kérdem.



2017. szept. 5. 16:05
 1/7 anonim ***** válasza:
5%
A vajdasági vagy felvidéki magyarok tájszólás nélkül, ugyanúgy beszélik a magyar nyelvet, mint az ország többi részén. A székelyek nem tájszólást használnak, hanem a magyartól jelentősen eltérő székely nyelvet. Ez nem nyelvjárás, hanem egy magyarhoz hasonlító székely nyelv. Egy magyar sokszor nem is érti, hogy mit mondanak, vagy csak a szövegkörnyezetből következteti ki. Ugyanúgy a székelyek sem értik a magyar szavak egyrészét.
2017. szept. 5. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Országon belül is rengeteget változik a nyelv. Nekem erőteljes Dél-alföldi tájszólásom van, budapesti barátaim meg is szokták jegyezni. :)
2017. szept. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
Felvidéki palóc tájszólással beszélek. Nekem a magyarországi beszéd affektálós. Már igazából az a betűket se mondják ki egyesek, hanem inkább o betűt mondanak és én úgy hallom, mintha azt mondanák, hogy Mogyorország. Ennyi a különbség szerintem. Mármint nekem. Akik Komárom környékén laknak a Felvidéken ők ugyanúgy beszélnek, mint a magyarországiak, úgyhogy ők nem érzik a különbséget.
2017. szept. 6. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kedves előző, visszafelé detto. ;) Nekem tetszik amúgy a palóc tájszólás, de én meg a ti hangzóitokat

hallom "O"-nak, fordított esetben:


"óóóóllát", az állat szó esetén;


"kápóóóóólóóóózik" hallatszik számomra a "kapálózik" helyett.


Nincs evvel semmi baj, a magyar sztenderd "A" hangot a legtöbb már nemzet "O"-nak hallja, és ti, palócok, amit ejtetek az írott "Á" helyett, mi azt ejtjük az írott "A" helyett, a külföldiek zöme meg "O"-nak hallja. :)


(Bár pl tudtommal a svéd nyelvben is szerepel eféle, "O"-köz közeli hangzó.)

2017. szept. 6. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Egyes, ezzel kicsit melléfogtál. A szlovákiai magyaroknak csak a Komáromtól nyugatra élő része beszél a magyarországihoz hasonló kiejtéssel. Én palóc vagyok, a budapesti beszéd az én fülemnek túl affektálós, a nyelvjárásokat nem ismerem, ritkán találkozom "nem budapestiekkel".
2017. szept. 18. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%
Első válaszoló. Eléggé helytelen a tudásod ezen a részen. Én mint tősgyökeres Székely, tisztán és majdnem minden részét értem a magyarországi magyar nyelvnek és ugyan úgy értik a magyarországi emberek a saját szavajárásunkat. Igaz, nem mindegy, hogy milyen emberrel kerülsz párbeszédbe, mivel már sok ismert, de nem használt szó van és a tájszólás (inkább kiejtés) is kezdett a városokban kihalni, inkább csak falvakon figyelhető meg. Mondjuk van elég sok románból átvett szavunk is, főleg a hivatalhoz tartozó szavak, hiszen a hivatalban ritkán beszélnek magyarul és hát közel 100 év román elnyomást és nemzetellenes kegyetlenséget bármilyen nyelv vagy nemzet megérez.
2018. jan. 21. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Így van, előző. Az első hozzászóló épp a fordítottját írta a valóságnak, ugyanis a vajdaságiak pl 3 féle e-é hangzót használnak kiejtésben, a felvidékiek meg a sztenderd magyar Á-t "aaa"-nak ejtik, az "A"-t, meg rövid "á"-nak, tehát épp a fordítottja a sztenderdnek.


Míg a székely akcentus közelebb áll a magyarországi sztenderdhez. A szókinccsel is az a helyzet, amit írtál. :)

2018. jan. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!