Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Maybe után mikor kell vessző?...

Maybe után mikor kell vessző? Pl. Maybe I misunderstood something, ide ugy enem kell? És sa Please után kell vessző, Please, help me.

Figyelt kérdés

2018. jan. 26. 14:02
 1/3 anonim ***** válasza:
49%

A please elé vagy mögé (mondati helyzettől függően) azért kell vessző, mert nem szerves része a mondatnak, a jelentésen nem, csak az udvariasságon változtat. (A "Help me!" és a "Please, help me!" ugyanazt fejezi ki.)


A maybe azonban szerves része a mondatnak, hisz jelentésmódosító funkciója van. (Nem mindegy, hogy valami talán vagy biztos.)


Én most csak olyan helyzetben tudom elképzelni a maybe-t vesszővel, ha a mondat után, utógondolatként csapod hozzá. "I misunderstood something, maybe." Magyarán mivel nem a szokásos helyén van a mondatban, ezt vesszővel jelzed (mint amikor valamit -- egy időhatározót, helyszínt stb -- kihozol a mondat elejére, csak itt most a végére kerül.)


Meg nyílván olyankor, amikor más mondatrészben szerepel. (Maybe, but...)

2018. jan. 26. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BringaManó ***** válasza:

Nem hinném, hogy kell vessző a please help me-be, de ha mondat végén lenne, akkor viszont kéne.

Az angolban sokkal kevésbé vesszőznek, mint a magyarban.

(Persze van olyan vessző is, ami meg magyarban nincs, de az más kérdés.)

2018. jan. 27. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Vree ***** válasza:

Szerintem első teljesen perfektre kivesézte, 2es meg kiegészítette, igazából csak annyit tennék hozzá, hogy a maybe esetében nincs különösebb eltérés a magyar nyelvtől:

Talán azért ment ki, mert meghallott valamit.

Neki nem sikerült, de taln majd nekem.

- Úgy tűnik, vesztésre állunk.

- Talán, de még korai feladni.

->aza egy az egyben úgy, ahogy a magyarban, és ahogy első is mondta, az egyetlen ok, amiért vessző kerülhet utána, az az, higy NEM a talán/maybe, hanem a külön félmondat vagy más hasonló a talán szótól független mondatrész-szabály indokolja, önmagában a maybe/talén soha nem vonzza.

2018. jan. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!