Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a kulonbseg a mondatok kozott?

Mi a kulonbseg a mondatok kozott?

Figyelt kérdés

we wont speak

We are not going to speak


I have been to london

I was in london


I have made it for myself

I made it for myself


Tudom, hogy az idejuk kulonbozik csak nem tudom hogy melyikkel mit fejezek ki.. azt tudom, hogy a have+3. Alak azt jelenti hogy kihatassal van a jelenre, de ha azt mondom hogy pl.

I have eaten eggs, azzal pl. Mit fejezek ki? Ha megkerdezik hogy mit reggeliztem akkor nem valaszolhatom ezt, csak azt h I ate eggs.. tehat a szabalyt azt tudom csak az ertelmet nem


2018. febr. 12. 11:25
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

we wont speak = megígérjük, hogy nem fogunk beszélni.


We are not going to speak = ez csak simán nem fogunk beszélni, mint pl. "találkoztni fogok vele, de nem fogunk beszélni (mert mondjuk nem lesz idő rá).


I have been to london = MÁR voltam Londonban.

I was in london = Londonban voltam.


I have made it for myself = MÁR megcsináltam magamnak.

I made it for myself = magamnak csináltam.

2018. febr. 12. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez a "kihatassal van a jelenre" definíció a legnehezebben meg- ill. felfogható, ráadásul a perfectes mondatoknak csak töredékére lehet ráhúzni... Pl. az I have been to London-nak mégis mi a hatása a jelenre?


Egyszerűen az I have been to London azt jelenti, már jártam Londonban, azaz elmentem és vissza is jöttem onnan.

Az I was in London meg azt fejezi ki, hogy valamikor a múlt egy adott pillanatában épp Londonban voltam.

Ha akarom, mindkettőbe bele tudom magyarázni, hogy milyen kihatása van a jelenre...


Szóval célravezetőbb megtanulni, hogy a gyakorlatban milyen típusú mondatok/jelntések kifejezésére hsználják a present perfect igeidőt. Persze vannak ökölszabályok:

- konkrét múltbéli időponttal nem állhat (ago, last week, when I was six, stb)

- csak olyan időszakkal állhat, ami a jelenig (vagy azon túl is) tart, amit a for ill since szavakkal vezetnek be (for a year - egy éve, since June - június óta)

- ha az időszak már lezárult, az Past Simple lesz (ekkor is lehet benne pl. a for a year, de jelentése így: egy évig)

- a jelenleg is tartó időszakban (this year, this week, this morning, stb, de lehet akár az eddigi életem is) már megtörtént; vagy még nem történt meg, de még megtörténhet


I have lived in London for a year - Egy éve élek Londonban.

I lived in London for a year - Egy évet éltem Londonban.

I have lived in London - Már éltem Londonban (valamikor a múltban).

I lived in London - Londonban éltem (egy adott/ismert időpontban)

I haven't met her this morning - Ma délelőtt még nem találkoztam vele (de még nincs dél, így még összefuthatok vele).

I didn't meet her this morning - Ma délelőtt nem találkoztam vele (és már nem is fogok, mert már délután van).


A jelenre való hatás kifejezésére akkor használják, ha tényleg valami múltbeli esemény befolyásolja a jelent, kimondva vagy csak sejtetve, pl.


I have eaten eggs... (és most fáj a hasam)

I have eaten eggs... (szóval ne keresd, mert elfogyott mind)

I have eaten eggs... (szóval majd mosd el a serpenyőt helyettem) ;)



Még egy dolog van, amiikor mondhatod ezt: ha pl. reggeli közben vagy és közlöd, hogy tojást már ettél:

I have eaten eggs and cornflakes, and now I'll take a banana. Ha viszont már végeztél a reggelivel, akkor az az "időszak" lezárult, így csak Past Simple használható: I ate eggs...

2018. febr. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szepen koszonom mindket valaszt! Ment a like!!
2018. febr. 12. 16:02
 4/4 A kérdező kommentje:
Meg egy kerdes, ti honnan tanultatok meg ennyire jol, tanfolyam, vagy kulfoldon laktatok?
2018. febr. 12. 17:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!