Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az évelő szó jelentése érdekel...

Ettro kérdése:

Az évelő szó jelentése érdekelne ha valaki tud töb et mondani róla?

Figyelt kérdés
A tartalmi jelentéssel tisztában vagyok. Évelő az áttelelő növény. Évutó az egy évig élő növény. Engem maga a szó és a szótő érdekel maga az hogy ÉVEL. Az évutó az egyértelmű, viszont az hogy valami ével nekem nem mond semmit. Esetleg ha ível. Átível az éveken áttelel.

2018. ápr. 3. 15:15
 1/8 anonim ***** válasza:
78%
Az a növény, ami csak egy szezonban él, az az egynyári. Olyant még nem hallottam, hogy az egynyári növényt évutónak hívták volna. Valószínű, hogy itt nem az "elő" és "utó" szavunkat használjuk, hanem ez egy jelzős főnévi igenév. Ahogy Te írtad: ív -ível, ház -házal, év -ével, és ehhez jön a minőségjelző.
2018. ápr. 3. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Valami ilyesmi lehet ténylegesen hogy ével a növény. Az év szavunkkal kapcsolatos akár az évutónál.

Minket iskolában így tanítottak hogy vannak évelő növények és évutó nö ények.

2018. ápr. 3. 16:14
 3/8 anonim ***** válasza:
Évutó szó nincs nincs, azt egyévesnek vagy egynyárinak hívják (utóbbit inkább a virágos növényekre alkalmazzák)
2018. ápr. 3. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Ha van ilyen szó hogy évutó ha nincs nekünk ezt keményen meg kellett tanulnunk az iskolában. Vissza is kérdezték.

Emiatt számomra létező szó bár nem használom egyiket sem.

Csak az évutónak logikusabb a felépítése mint az évelőnek.

(Egyébként simán el tudom képzelni hogy a tanár egyszer rögtönzött egy ilyen szót mert nem jutott eszébe más. Ez persze nekünk berögzült.)

2018. ápr. 3. 16:34
 5/8 anonim ***** válasza:
Lehetne a neve telelő növény is, de évülő növény semmiképpen.
2018. ápr. 3. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Könnyen meglehet, a tanár sem tévedhetetlen, habár neki különösen figyelnie kellene erre. Én a fél életemet leéltem úgy, hogy az hittem a vajon kérdőszó "ly"-vel íródik, mert a tanár mondta, hogy az "ly", a vajon pedig az, amit a kenyérre kent tejtermékre helyezünk. Ezt a vajas dolgot hozta példának, meg is jegyeztem jól. Na, ez milyen ciki volt.
2018. ápr. 3. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az év alapszóhoz kapcsolódik az -el igeképző, ami itt az alapszóra vonatkozó gyakoriságú, rendszerességű cselekvést fejez ki.


Ével: valamit évente/évről évre csinál

Telel: valamit télen/telente csinál

2018. ápr. 4. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a segítséget!
2018. ápr. 5. 15:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!