Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mássalhangzók találkozásának...

Mássalhangzók találkozásának törvényei. Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Több kérdésem is lenne ezzel kapcsolatban, kicsit össze vagyok zavarodva:

1. A képzés helye szerinti részleges hasonulás és a zöngésség szerinti részleges hasonulás esetében lehetséges írásban jelöltség és jelöletlenség is? Ha igen, tudnátok mindegyikre egy-egy példát írni?

2. Létezik képzés helye szerinti TELJES hasonulás és zöngésség szerinti TELJES hasonulás? Ha igen, itt is szeretném, ha írnátok példákat. :)

3. Milyen mássalhangzótörvény érvényesül az "álljon" szóban? (Odáig megvan, hogy (valószínű) egy rövidülés a hosszú mássalhangzó+rövid mássalhangzó miatt, de simán "j"-t ejtünk, nem "l"-t és "j"-t, szóval nem tudom...)


A válaszokat előre is köszönöm! :)



2018. ápr. 30. 15:27
 1/2 anonim ***** válasza:

1) Nem, csak jelöletlen lehet. (színpad, fűzfa)

2) Fogkefe-szóban például teljesen hasonul, de ezt is részlegesnek szokás nevezni, mivel csak a zöngéspárságuk miatt történt. Ha a "fog" szó "foz" lenne, nem k-vá hasonulna.

Egyébként mi akkoriban egy gráfot rajzoltunk, hogy megértsük. Felül van a 'hasonulások', az alatt 'teljes',/'részleges' első osztódik 'írásban jelölt'/'jelöletlen', második osztódik 'képzés helye szerinti'/'zöngésség szerinti'.

3) Írásban jelöletlen teljes has. (lj->jj) én dupla j-t ejtek. A rövidülés is megvan, ezért nem három j.

2018. máj. 1. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2018. máj. 1. 10:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!