Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hol nézhetem meg, hogy mit...

Hol nézhetem meg, hogy mit jelent pontosan a KEPESZT szó? És hogy honnan eredhet?

Figyelt kérdés

2018. dec. 20. 02:14
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
55%
Google: “szó” jelentése
2018. dec. 20. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Megpróbáltam.
2018. dec. 20. 06:18
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Kepeszt valakiért, ez nem ismerős?
2018. dec. 20. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
61%
Kepe: gabonakéve, Kepeszkedik: nehezen kapaszkodik fel valahova
2018. dec. 20. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
61%
Tájjellegű szó, kifejezés. Kepeszkedni=nyújtózkodni valami után. Szó szerint pl kepeszkedik a kamrában a fölső polcon lévő lekvárért. Átvitt értelemben= kepeszkedik Juliska után, akinek ő nem kell.
2018. dec. 20. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

És van-e benne olyasmi, hogy hiába próbálja elérni, vagy hogy kilátástalanul erőlködik?

2018. dec. 20. 15:01
 7/14 chtt ***** válasza:
71%

Nem tudom, miért nem sikerült a gugli keresésed, nekem pl. több jelentését is kihozta (nagyon rendesen többségében azokat, amelyeket ismertem).


kepeszt: valamiért hajt, teper, nagyon küzd.

kepeszt > kepeszkedik = a mély hangrendű kapaszkodik ige magas hangrendű változata

kepeszt = megy (ezerrel kepesztett hazafelé)

aztán egy fórumon még ilyeneket írnak:

"kepeszt, mi így mondjuk. Kapálózik, hadonászik. De arra is mondjuk, ha fészkelődik"

"Ha valaki kepesztet - akkor hadonászik, jár, keze - lába ... a feleségem szerint."

"Kepeszt - felénk -: Valamit gyorsan el akar érni, valami után kapkod..."

(nyilván tájegységtől is függ, hol, mire használják)

Remélem, segítettem valamicskét. (Bocs, az eredetre nem kerestem rá

2018. dec. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

7.

Kösz, bár ezek nem hitelesek. Csak -ahogy írod is- különböző fórumok, újságok, stb. bejegyzései, nem?

Arra sem találtam még utalást sem, hogy merre tájnyelvi, ha valóban az. Vagy idegen eredetű-e esetleg.

A csecsik mozgására használatosan nem is biztos, hogy helyes-e a használata, nem tudom.


Nem tudom most megnézni, hogy benne van-e az etimológiai szótárban; talán valakinek kéznél van; talán azt reméltem.

Igazából mostanában többször hallom -szerintem- nem megfelelő értelemben használni, ezért járnék utána, hogy mi lehet az oka.

2018. dec. 20. 23:08
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Jelentes, ahogy irtak mar.

Tobb evtizede hallottam eloszor es Budapesten is.

2018. dec. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 chtt ***** válasza:
Kedves kérdező, azt nem mondhatod, hogy nem hitelesek, legfeljebb azt, hogy ebből még nem tudjuk meg, melyik tájegységben használják. De attól, hogy nem azt írták pl. hogy 'felénk, Zalában', attól még a szót a fórumozó környezetében, legyen az bárhol is, használják, s abban az értelemben, ahogy ő írta, különben miért mondaná...
2018. dec. 21. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!