Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Melyik a helyes: hull, vagy...

Melyik a helyes: hull, vagy hullik?

Figyelt kérdés
2010. aug. 20. 17:09
 1/8 anonim ***** válasza:
hullik
2010. aug. 20. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

hull a pelyhes fehér hó, jöjj el kedves télapó


de amúgy hullik a helyes :D

2010. aug. 20. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%

Élő nyelv


Mindnyájan tapasztaljuk, hogy az ikes ragozás lassan kiszorul a köznyelvből. Az iktelen igék olvasok, futok, megyek ragozási mintája eszek, iszok, alszok alakokat sugall. Az analógia tehát fontos szerepet játszik a nyelv formálásában. Bizonytalanná teheti azonban az állandó ikes igék ragozását néhány gyakran használt igénk ingadozó volta is. A hull - hullik típusú kétváltozatú igék esetében pl. az egyes szám harmadik személyében mindkét forma helyes (hull a hó - hullik a hajam), az első két személyt azonban mindig iktelenül ragozzuk (belehullok a semmibe). A feltételes mód szabályos ikes ragozása a köznyelvi használatban nemcsak elavult, hanem át is értékelődött. Az innék alakot pl. szinte kivétel nélkül első személyű alanyra vonatkoztatjuk (tehát én innék), harmadik személyben pedig az inna alakot

használjuk.

Misad Katalin

2010. aug. 20. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:

nem én vagyok a Katalin:D csak a név ott volt végén:

[link]

2010. aug. 20. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
azért hull a dalban, mert jöjjik nincs:d
2010. aug. 20. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Máté Péter is tudta: HULL AZ ELSÁRGULT LEVÉL, FÚJIK A FÁRADT ÖSZI SZÉL :)
2010. aug. 20. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Drága Misad Katalin!

Remélem, visszaolvas ezekre az oldalakra!

Feltétlen szeretnék kapcsolatot teremteni Önnel.

Van egy barátom (magyar tanári diploma - újságíró), akivel régről fogant szokásunk (én meg tanító-újságíró-reklámgrafikus, meg ilyenek...:-), hogy egyeztetünk nyelvhelyességi ügyben...

Szoktuk hívni egymást...

totis@citromail.hu

Csókolom

totis

2010. aug. 28. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Ez egy ál-ikes ige, így kijelentő mód, jelen idejének egyes szám 3. személyében fölveszik az -ik ragot, más módban, időben, számban és személyben viszont általában nem. Tehát a kérdésre csak úgy lehetne válaszolni, ha konkrét mondatban lenne. Hull a hajam. Hullik a haja.
2020. jún. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!