Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért gáz, hogy tegezem a...

Miért gáz, hogy tegezem a dolgozókat törzsvendéges helyeken?

Figyelt kérdés

Cukrászdába mentünk édesapámnak születésnapi tortát rendelni. Azt tudni kell, hogy viszonylag rendszeresen megfordulok itt időnként és a személyzet fix, tulajdonképpen ismerek mindenkit.


Amikor mentünk, akkor teljesen baráti hangnemben, tegezve kértem meg őket, hogy figyeljetek, tudnátok ilyen tortát készíteni (speciális formájú torta volt, ami utalt apámnak a kedvenc hobbijára)? Megoldható lenne? Mennyivel tartozom? A szokásos. Erre anyám majdnem tarkón vágott távozás után, hogy én mit képzelek magamról, ők nem a barátaim, hogy ilyen hangnemet megengedjek magamnak.


Vajon igaza volt? Mert szerintem nem. Édesanyám nyugdíjas, az ő korában talán így volt, de szerintem manapság már nem így működik a világ.



2021. máj. 27. 16:32
 1/8 anonim ***** válasza:
55%
Nem volt igaza. Neked volt igazad.
2021. máj. 27. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
49%
Sok dologtól függ. Azért egy elit helyen lévő, elegáns cukrászda több idegen nyelven beszélő személyzetét nem illik kapásból letegezni. De ha tényleg ismere már őket, és nem önkényesen kezdtél el szüleid korabeli embereket tegezni, akkor nincs ezzel probléma. Tegeződve is lehet udvarias az ember.
2021. máj. 27. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Igazából úgy ismerem őket, hogy látásból, illetve a pultnál állókat ismerem keresztnév alapján, de semmi baráti kapcsolat nincs köztünk, tehát nem tudom merrefelé járkálnak civilben, nem tudom vannak-e közös ismerőseink, stb. Azt sem tudom, hogy ők felismernek-e, de szerintem igen, mert kb. 2-3 havonta megyek be hozzájuk. Nem tették szóvá a tegeződés, ők is visszategeztek, mint eddig is.
2021. máj. 27. 16:58
 4/8 anonim ***** válasza:
61%
Akkor meg szerintem béke van, anyukád reagálta túl. 2. voltam.
2021. máj. 27. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
84%
Ők téged tegeznek? Ha igen, akkor szerintem nem gáz.
2021. máj. 27. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
34%

"Nem tették szóvá a tegeződés, ők is visszategeztek, mint eddig is."


Persze, hogy visszategeznek. A tegeződés mindig kétirányú.


Viszont annak, aki abban a pozícióban van ezt fel kell ajánlania, nem pedig csak elkezdenie.


Professzionális környezetben a főnök/vendég/szenior kolléga van ebben a helyzetben (más kérdés, hogy a legtöbb üzletben manapság csípőből tegeznek az ott dolgozók).


Anyád abban a helyzetben nem tudhatta, hogy eleve tegező viszonyban vagy-e az ott dolgozókkal, de ettől még lehettél bárdolatlan, vagyis tegeződésbe kezdhettél az illem szerinti felvezetés nélkül. Mert a leírásból úgy tűnik, ez így kezdődött.

2021. máj. 27. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
55%
Apám is hasonlót művelt. Lakásfelújítás apropójából mentünk különféle üzletekbe és a szintúgy huszonéves eladókat letegeztem, de teljesen normális hangnemet ütöttem meg. Ők talán még lazábban is beszéltek, mint én. Erre apám távozás után elkezdett papolni, hogy mennyire tiszteletlen ez:D Generációs különbségek. Nem lehet ezzel mit kezdeni.
2021. máj. 27. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%
Az eladók azért tegeztek vissza, mert féltek a főnöküktől, vita, szóváltás ne legyen, mindig a vendégnek van igaza, stb. A lényeg: ha nem is ismered az illemet, a jóérzésednek azt kellett volna súgnia, hogy fogd vissza madad és ismeretlen embereket engedély nélkül ne tegezz !! De jóérzés sem volt benned.
2021. júl. 15. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!