Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért tegeznek le egyoldalúan...

Miért tegeznek le egyoldalúan (és miért nem szólítanak fel visszategezésre) még most sem, hogy 30 felett vagyok, azok, akik gyerekkoromban tegeztek, de csak kb. 10 évvel idősebbek nálam?

Figyelt kérdés

2021. máj. 30. 03:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem vették észre, hogy felnőttél. Ez a szülők és a gyerekkori ismerősök szokásos hibája. Én sem tudom, hogyan lehetne kölcsönössé tenni, az én egyetlen módszerem (aminél biztos van jobb, de én nem tudok mást) az, hogy ha valakit gyerekkoromban nem volt szabad visszategezni (akárhány év a korkülönbség), és még most is egyoldalúan tegezne, akkor egyszerűen nem állok vele szóba. A némaság legalább kölcsönös.
2021. máj. 30. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Megteheted azt is, hogy felajánlod neki a tegeződést. Ezt elég fura lesz, mivel ő már tegez, nem is fogja érteni elsőre, de miután onnantól letegezed, talán leesik neki a tantusz. Ha nem, akkor nem kell erőltetni, ahogy 1-es írta.
2021. máj. 30. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Mert csak kb. 10 évvel vagy idősebb náluk és egész életetekben tegező viszonyban voltatok. Ezen már nem szokás változtatni. Kialakult egy beidegződés, hogy gyereket tegezünk, ha pedig felnőtt már 'kínos' visszaváltani magázásra régi ismerősök között.


Nekem általánosból középiskolába lépve tűnt fel, hogy amíg az általános iskolai tanárok minden gyereket tegeztek, miközben a gyerektől elvárták a formális megszólítást és ez nem változott ballagás után sem, addig középiskolában a legtöbb tanár már maga is formálisan szólította meg a diákokat, főiskolán pedig talán már mindegyik (a velünk korú tanársegédeken kívül).


A formális megszólítás helyzete egyébként a magyar nyelvben kicsit furcsa. Egyik részről ez a magyarra települt germanizmus, másfelől viszont erőteljesen kikopóban van a fiatalabb generációk körében. Részben azért, mert sosem tanulják meg használni, így kényelmetlenül érzik magukat, amikor azt kell, részben pedig talán kicsit "öregesnek" vagy színpadiasnak érezhetik.

2021. máj. 30. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként az öregek is kifejezetten vétkesek ebben. Emlékszem, volt egy vénember az utcába, akinek ha illedelmesen odaköszöntem még harmic évesen is, csak felemelte a kezét és oda lökött egy 'szasz'-t. Egy idő után nem is köszöntem neki.
2021. máj. 30. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez engem is eléggé idegesít, bár a gyerekkori ismerősöknél már úgy megszoktam, hogy ha engednék, se biztos, hogy tudnám őket tegezni. Viszont a házba, ahol most lakom, 25 évesen költöztem, az akkori 50 felettiek simán egyoldalúan tegeztek, akkor még nem zavart, de most eltelt 10+ év, én közelebb vagyok a 40-hez, mint a 30-hoz, két iskolás gyerekem van, és csókolomozom a házbeli hatvanasokat. És nagyon gáz, de nem tudok vele mit csinálni.

Másik oldalról meg itt az egyik gyerekem ofője, egy idősebb nő, aki valamiért megkért, hogy tegezzem - nem tudom, miért, mindenkivel magázódik -, és engem rettentően frusztrál. Ilyen is van.

2021. máj. 31. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nekem is van egy szomszédasszony aki gyerekkoromban úgy köszönt, hogy szevasz, most 36 éves vagyok ráadásul nő, és még mindig azt mondja hogy szevasz, gondoltam ha még egyszer ezt mondja hogy szevasz és pofon ütöm biztos.
2021. jún. 14. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Mert te nem tegezed őket. Tegezd őket mostantól.
2021. júl. 23. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!