Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha az étterem/kávézó tulajdono...

Ha az étterem/kávézó tulajdonosa szolgál ki, akkor is illik jattot adni?

Figyelt kérdés

Eddig teljesen egyértelmű volt nekem, de most láttam egy amerikai sorozatba, hogy kifejezetten azt mondják, hogy étterem tulajdonosának nem illik jattot adni.

Vagy ez csak Amerikában lenne így?


2021. okt. 19. 08:15
 1/9 anonim ***** válasza:
74%

Svájcban dolgozom étteremben, én vagyok az étteremvezető-helyettes, nálunk olyan a borravaló rendszer, hogy a pincér megkapja a pénzt, annak a harmadát leadja a konyhának, a többit megtartja. Nem gyakran fordul elő, hogy nálunk fizet valaki, mi inkább csak irányítunk, illetve ha valamelyik pincér megcsúszik a munkával, de elő szokott fordulni. Mi nem tartjuk meg a borravalót, hanem az egészet berakjuk a konyha perselyébe.

Azért csináljuk így, mert a főnök ugye a tulaj, én meg százalékot kapok a forgalom után, egyikünk sem érzi fairnek még emellé a borravalót. De nem az van, hogy elutasítjuk, hanem továbbosztjuk a konyhának.

2021. okt. 19. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
67%

Upsz, így jár az, aki átfogalmazza az írását menetközben, nem lesz feltétlen egyértelmű.

Tehát nem gyakran fordul elő, hogy a főnöknél vagy nálam fizet valaki.

2021. okt. 19. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ :)

Ezt tök érdekesnek tartom. Tök jó megismerni más helyek szokásait. Például a napokban tudtam meg, hogy Amerikában például a számlát az utolsó étek elfogyasztása után hozzák, míg nálunk illetlenség lenne amíg nem kéri a vendég.


Mondjuk az, hogy a tulaj szolgáljon ki inkább talán kisvállalkozásoknál áll fenn.

2021. okt. 19. 08:35
 4/9 DeMoR ***** válasza:

Szerintem ha sor kerül arra, hogy a tulaj szolgál ki, ami ritka, de kis helyeken előfordulhat valóban, akkor illik. Mégiscsak ő szolgált ki. :D

De persze függ a helytől is. Szerintem ha fogsz oda legközelebb menni, inkább kérdezz rá, ha legközelebb ilyen történik, tudd. ;D

2021. okt. 19. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
A jatt adása nem illemkérdés.
2021. okt. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
71%

5-ös, ebben nem feltétlen van igazad. Természetesen a vendég dönti el, hogy szeretne-e adni, de vannak olyan esetek, amikor ez sértésnek minősül. Pl. A japánoknál nem illik adni, hiszen ők úgy vannak vele, hogy a kiszolgálás csak akkor jó, ha a vendég teljesen elégedett, vagyis ha te jattot adsz, azt feltételezed, hogy máskor nem ennyire perfektül végzik a munkájukat.

A kérdező valószínűleg valami ilyesmire gondolt, hogy a tulaj ezt úgy éli-e meg, mint a japánok.

2021. okt. 20. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A saját szövegedből is kiderül, hogy nem illem kérdése, hanem szokás kérdése.
2021. okt. 20. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Mert mi a különbség a szokás és az illem között? (Azon kívül persze, hogy a szokás valamivel tágabb értelmű.)
2021. okt. 20. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nézd meg egy értelmező szótárban, vagy kérdezz meg egy házmestert.
2021. okt. 21. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!