Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hozzátartozóknak illik korán...

Hozzátartozóknak illik korán rendbetenni a sírokat?

Figyelt kérdés

Rokonom ki van akadva, hogy reggel 8 órakor még nem volt rendbe téve a sírunk. Kifejtette, hogy ez kialakult szokás, hogy Mindenszentek előtti napon a hozzátartozó már hajnalban, 4-6 órakor kimegy a sírhoz, rendbe teszi és felhelyezi a koszorút, mécseseket. Így a sírhelyt meglátogatók látják, hogy a család törődik az elhunyttal és nincsen kellemetlen érzésük, ha netán elsőként mennek oda és látják, hogy még hozzá sem nyúltak a sírhelyhez.


Én viszont soha nem hallottam még erről a szokásról, sőt, én úgy tudom, hogy Mindenszentek előtti napon még nem emlékezünk senkire, azon a napon csak kihelyezzük a koszorúkat, mécseseket, ki hogyan ér rá. Amikor már gyertyát megyünk égetni, arra a sírhelyek már rendbe vannak rakva.



2022. okt. 31. 13:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk nem csak az év bizonyos napján "szokás" megemlékezni a szeretteinkről.

A sírhelyeket folyamatosan gondozzuk.

Ez a nov. 1-én minden legyen tip-top, mert mit szólnak mások, eléggé képmutató

2022. okt. 31. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
71%
Valóban van ilyen szokás, illetve volt, van, ahol most is tartják vidéken.
2022. okt. 31. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Utolsó, ha tényleg van ilyen, én ezt eléggé elavultnak tartom. Halottak napján úgyis jön vissza gyertyát gyújtani, arra már rendbe lesz téve a sír. Mi a különbség akkor, hogy reggel 6 órakor söpröm le a sírhelyet vagy délután? Ráadásul ha elsőként megyek ki és utánam később odarakják a koszorúikat, mécseseiket a rokonok, akkor nem tudom már szépen eligazgatni. Mert egyébként ezzel is minden évben dolog van, hogy teljesen össze-vissza telerakják a sírhelyet és nekem kell eligazítani, mert nincsen semmi szépérzetük. Szerintem pont az a jó, ha a hozzátartozó a rokonság után helyezi ki a koszorúját, mert akkor már minden ott van és szépen el tudja rendezni.
2022. okt. 31. 14:10
 4/8 A kérdező kommentje:
#1 Mi is gondozzuk a sírhelyet rendszeresen. :)
2022. okt. 31. 14:11
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
2-es vagyok: onnan nézd, hogy a közeli családtagoknak "szégyen" volt, ha nem volt tip-top a sír, mert "megszólták" őket érte, hogy nem ápolják "rendesen" a halott sírját és ezzel nem tisztelik kellőképp a halott emlékét.
2022. okt. 31. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
83%

"Utolsó, ha tényleg van ilyen, én ezt eléggé elavultnak tartom."


Ezt elmondtad a rokonodnak is, aki szóvá tette a dolgot?

2022. okt. 31. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Dehogy álltam le vitatkozni vele, de rátette a bélyegét a hangulatra a kis megjegyzése.


Egyébként én értem, hogy legyen tiszta a sírhely, de akkor naponta kellene menni söpörni, mert a szél ráfújja a port, leveleket. Elhiszem, hogy valakinek van erre ideje, de nekem elég az is, ha havonta egyszer-kétszer kinézek, lesöpröm, cserélem a vázát. Megjegyzem a rokonom is megtehette volna, hogy lesöpri, ha már panaszkodik miatta. Ehhez képest aznap du. kimentünk és csak rádobálta a mécseseket. A kérdés kiírásakor még azt hittem, hogy rendbe tette a sírhelyet és jogos a kritikája, de így...

2022. nov. 1. 17:44
 8/8 Kései Sirató ***** válasza:
Kiakadás helyett ment volna ki ő rendbe tenni. Nagy paraszt, hogy ilyenért szólt.
jan. 9. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!