Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ilyen esetben illik a főnökömn...

Ilyen esetben illik a főnökömnek ajándékot venni?

Figyelt kérdés

Röviden rólam: 22 éves vagyok, idén januárban végeztem az ELTE IK programtervező informatikus BSc szakán és az első munkahelyemen vagyok február óta egy budapesti székhelyű multinál. A főnököm egy 30-as évei közepén járó hölgy, adatelemzéssel / predikcióval kapcsolatos projekteken dolgozunk.


A kezdő fizetésem bruttó 780 000 forint volt februárban, a 3 hónapos próbaidőszak lejárta után visszajelzések alapján elégedettek voltak velem, így kaptam +16%-os emelést (így az alapbérem valamivel br 900 000 fölé emelkedett), valamint onnantól kezdve jár havi nettó 30 000 forint cafeteria (negyedéves bontásban) illetve szintén nettó 30 000 forint "home office támofatás" az alapbéren túl, valamint dolgozói biztosítás és magánegészségügyi szolgáltatásra bizonyos éves szintű támogatás.


Most volt az éves értékelés időszaka a cégnél és nagy megdöbbenésemre a főnököm engem emelt ki a szűk csapatból (6 fő) a legjobb dolgozónak, így egyrészt év végén a havi béremen túl megkapok jutalomként másfél havi béremnek megfelelő összeget, valamint további +20%-os béremelést kapok (a próbaidőszak után emelt béremre) jövő januártól, tehát az alapbérem br 1 085 000 lesz, amit ha jól számolok SZJA kedvezménnyel + nettó 60 000 forintos rezsitámogatás és cafeteriaval a nettó bérem 860 000 forint lesz, úgy hogy még 1 éves tapasztalatom sincs.


Én nem érzem azt, hogy ennyire sokat tettem volna vagy kiérdemeltem volna a plusz emelést, főleg hogy kezdőként az első pár hét csak a betanulásról szólt. Valahogy úgy érzem, mint ha az átlagtól jobban kivételezne velem a főnököm, kezdve a jutalomtól a béremelésen át addig, hogy a bejárást sem várja el a céghez (hybrid munkavégzésben dolgozom de akkor megyek be amikor akafok, nincs kötelező nap).


Decemberben lesz egy karácsonyi évzáró céges rendezvény amin részt veszek. Ilyen esetben illik valami apróbb ajándékot adni hálám jeléül a főnökömnek vagy ilyet el sem fogadhatnak? Ti mit tennétek a helyemben?



dec. 1. 15:53
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
14 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Data Science területen 1 éves tapasztalattal a havi 1.1M teljesen átlagos bér pusztán emiatt én nem vennék ajándékot a felettesnek csak a dolgát végezte.
dec. 1. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettőtöknek ciki lenne, ha a céges bulin nekiállnátok ajándékozni. Amúgy se szokás, meg felesleges is.
dec. 1. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Baluba válasza:
100%

Nem. Attól még, hogy ezt érzed, valószínűleg nem az elbűvölő személyed miatt van "kivételezve" veled, hanem mert a munkád, és talán a potenciálod alapján ez a cég és az ő érdeke, hogy jó csapata legyen. Elvielg minden munkahely minden pozíciójában ez lenne a cél, hogy kedveld a főnöködet, és mindenki ilyen professzionálisan viselkedjen.


Már csak azért is rossz ötlet a tárgyi ajándék, mert nincs jó megoldás az értékére. He túl drága, az nyílván rossz üzenetet küld, ha pedig csak olcsó, jelképes, az meg felesleges. Azt is vedd számításba, hogy ő valószínűleg kb a dupláját keresi, mint te, tehát nehezen tudsz olyan értéket belőni, ami a te fizetésedhez képest nem helytelenül drága, az ő fizetéséhez képest meg nem jelentéktelen.


A legjobb megoldás, ha az említett céges rendezvényen odamész hzz beszélgetni, és elmondod, hogy hálás vagy, hogy ő lett az első főnököd, és nagyra értékeled, hogy mennyire jó hatással volt a beilleszkedésedre és a mindennapi munkádra, és mennyire jó példát mutat neked a professzionális munkájával. Fontos, hogy ne azt emeld ki, hogy azért vagy hálás, mert emeléseket kaptál, mint fentebb írtam, ez lenne a normális, hogy a munkavállalót megbecsülik, ráadásul valószínűleg nem ő döntött róla, hanem ez a céges policy.

dec. 1. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 krwkco ***** válasza:

"Ilyen esetben illik valami apróbb ajándékot adni hálám jeléül a főnökömnek..."

Nem. Sőt, mivel értékelt és nagyon pozitívan értékelt téged, határozottan nem ajánlott. Azt sugallná, hogy szubjektívnek gondolod az értékelését, vagyis megkérdőjelezed a szakmaiságát.

Ahogy Baluba írta az utolsó bekezdésben: beszélgess el vele kedvesen, érdeklődd meg, hogy hogy van a gyereke. (De csak, ha biztosan tudod, hogy van neki.) Hogy halad az iskolában, meg ilyenek. Ezt minden szülő szereti.

dec. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy fikciós munkahely ilyen nincs !
dec. 1. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 krwkco ***** válasza:
100%

"Ez egy fikciós munkahely ilyen nincs !"

Ez egy multinacionális vállalat fehérgalléros dolgozóknak. A módszereit úgy csiszolták ki, hogy a legnagyobb hatékonyságot érje el.

A főnöknő vagyis a csoport managere arra kapott kiképzést, hogy a legjobb embereket válassza ki és tartsa meg. Nem a saját egója vagy a torz személyisége hajtja (mint egyes kelet-európai munkahelyeken), hanem hogy maximális bónuszt kapjon és haladjon felfele a ranglétrán.

És tudja, hogy egy jó koponya háromszor annyi hasznot hoz, mint egy közepes dolgozó. Ezért minél jobb munkahangulatot igyekszik teremteni. Részben ezért többszörös az egy főre eső GDP Nyugat-Európában .

dec. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Ez egy fikciós munkahely ilyen nincs !"


Attól, hogy ilyen munkahelyek a hozzád hasonló 8 általánost végzett proliknak életük végéig fikció marad még bizony léteznek.


Vélhetően fél napnyi munkával több profitot termel a cégnek az illető, mint te a gyárnak 1 hónap alatt 12 műszakozva reggeltől estig és estétől reggelig. A menedzsment sem hülye ilyen helyeken, a jó szakemberek sokkal nagyobb profitot termelnek mint a selejt. Ha nem emeltek volna bért akkor másfél év után lelép a kérdező a következő helyre nagyobb fizuért utána pedig kereshetnek a helyére hónapokig megfelelő embert, majd onboardingolhatják szintén hónapokig ameddig eljut olyan szintre, hogy profitot termeljen plusz ezidő alatt a senior kolléga sem tud teljesen fókuszálni a saját feladataira ami szintén bevételkiesés a cégnek. Ráadásul semmi nem garantálja, hogy az új ember olyan hatékony lesz-e mint az elődje. Ez a pár százezres emelés teljesen racionális üzleti döntés volt a menedzsment részéről, így legalább nem fog a munkavállaló továbbállni az első szembejövő ajánlatnál.

dec. 1. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Beles nem jó hegesztő szakmunkás vagyok , 6-mínősitéssel 1-milliót keresek plusz a járulékok .
dec. 2. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!