Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha vendégségbe megy valaki, a...

Flora08 kérdése:

Ha vendégségbe megy valaki, a cipőt le kell venni, vagy nem?

Figyelt kérdés
Még tavaly szóba jött az egyik órán (utolsó héten) és a tanárunk álláspontja az volt, hogy bunkóság levetetni a cipőt, mert az hogy néz ki, amikor valaki ki van öltözve, de csak zokniban/harisnyában mászkál. Erre mondta egyik osztálytársam, hogy ő nem örülne, ha a szobája fehér szőnyegére lépnének sáros cipővel. Amikor hozzánk vendégek jönnek, azért nem szoktuk levetetni a cipőt, mert az előszobában, az étkezőben és a nappaliban kő van, azt fel lehet takarítani, de ahol szőnyeg van (szobában) ott le szokták venni. Ti mit gondoltok erről?
2011. júl. 2. 15:35
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
80%

Én úgy vagyok vele, hogy, ha sáros lucskos idő van, igenis levetetem a cipőt. Én sem megyek be senkihez sáros cipővel, így elvárom, hogy mások is levessék. Szerintem az is illetlenség, illetve bunkóság, ha csupa szutyok a cipőd, s úgy mész be a lakásba. Persze akadnak kivételek. Ha száraz az idő, akkor nem kell levetni. Nálunk is mindenhol padlólap van, csak a szobákban nem. Így könnyű tisztán tartani.


Én épp mostanság láttam, hogy lehet venni ilyen vendégpapucsot. Ilyet szeretnék beszerezni.

2011. júl. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
39%

Az illemszabály erre az esetre az, hogy a cipő maradjon fent. Természetesen a vendég levetheti, ha úgy gondolja, de illetlenség a házigazdától a vendéget erre kérni.

Persze ez csak formális jellegű kapcsolatoknál igaz, tehát ha közeli barátok jönnek, akkor nem olyan nagy gond, ha megkéred, hogy vegyék le.

Ahol szőnyeg van, ott a házigazdának illik ezt megoldani, arra az időre félretenni a szőnyeget. Padlószőnyegnél meg akár leteríteni, bár azt is teljesen jól ki lehet amúgy takarítani utána.

2011. júl. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
47%

Semmiképpen nem illik megkövetelni, hogy a vendég cipö nélkül legyen. Ha valakinek probléma a szönyeg tisztitása, akkor vagy szedje fel (ha nem padlószönyeg), tegyen rá valamit (másik szünyeg, pokróc, fólia, stb) - vagy ne hivjon vendéget. Ugyanis ha valaki vendéget hiv, akkor vállalja az ezzel járó kellemtelenségeket is, ez alapdolog.

Eleve nagyon furcsán néz ki valaki kiöltözve és mezitláb, de ami még kellemetlenebb, hogy van, akinek akkor is van lábszaga, ha mossa meg befújja, stb - és ha valaki büzlik, akkor neki nagyon kellemetlen, de a többieknek is.

Voltam már úgy meghivva vacsorára, hogy le kellett venni a cipöt (akkor voltam ott elöször és utoljára vendégségben), és az egyik - igen ápolt - hölgynek igencsak szaglott a lába. Ez annyira zavaró volt, hogy a legtöbben nem is tudtak jó étvággyal enni, mert szabályosan kevergett a gyomrunk.

2011. júl. 2. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem alap, hogy leveszi az ember a cipőjét, ha más (vagy a saját) házába belép. Még nem is találkoztam olyan vendéggel, aki nem vette volna le rögtön, kérés nélkül a cipőjét (még ha öltönybe volt, akkor is!).

Amúgy meg ha zavar valakit hogy harisnyában/zokniban van, akkor papucsot illik adni neki.

2011. júl. 2. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
85%
Illetlenség vagy sem én levetetem a cipőt másokkal, de általában a barátaim ismerősök vendégek maguktól leveszik a cipőjüket, hogy ne koszoljanak össze semmit se. Akiben van egy kicsi jó indulat és jó benyomást szeretne tenni, az leveszi a cipőt, hogy ne koszolja össze a vendéglátó házát! Az más ha az előszobában/konyhában/nappaliban kő van vagy parketta azt könnyű takarítani ott nem vetetem le velük/nem veszik le a cipőt, nem akarom hogy felfázzanak (pl télen) de ha bejönnek a hálószobámba leveszik! És szerintem ez így van rendjén..!
2011. júl. 2. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
73%

Azt hiszem nem hiába találták ki a cipőt, a lábbelit, gondolom azért, hogy az utcán a meleg vagy hideg kövön ne mezítláb járkáljon az ember. na meg a mocsokban sem mezítláb legyen szép kis bacilusokkal egybe vegyítve. A cipő lakásba ezért sem való. Akár illetlenség akár nem. Én levetetem a cipőt. Amikor télen a szutykos, sáros cipővel bejönni és azt takarítani fel nagyon jó érzés. Csak nem tudom mitől olyan illetlen az, hogy ha mezítláb vagy esetleg zokniban lesznek a lakásban. Egyébként mi papucsot szoktunk adni. Azt hiszem pedig az is épp elég illetlen dolog, hogy sáros cipővel végigkoszoljuk más lakását:) amaz meg törölheti fel a padlóról.

Nem illetlen, ez lenne a normális szerintem. Sajnálom, hogy tiszta lakásban szeretnék élni és nem a mocskos cipő nyomait takarítgatni fel meg abban taposni egész nap. Higiéniai szempontból sem épp gusztusos, de akinek nem számít az egészsége, vagy a higiénia annak illetlen ez a fajta 'cipőlevetés'. Másrészt pedig voltak olyan ismerősök akik ők saját maguk kérdezték még, hogy levegyék a cipőt.

2011. júl. 2. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

lakásban

bejönnek*

2011. júl. 2. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
87%

Na jó, szóval van azért különbség az illem és az "én így szoktam" között.

Nálam is leveszik a vendégek a cipőt, kivétel pl. a pénzügyi tanácsadó, akivel nem vagyok olyan viszonyban, hogy áthágjam az illemet.

Másrészről nyilván ez a szabály akkor alakult ki, amikor az emberek még normális vendégséget tartottak a szalonban, ahol aztán a Mári kitakarított, amíg a házigazdák lefeküdtek aludni. Ettől még illik tudni, hogy az illem még ma is azt követeli meg a házigazdától, hogy ne vetesse le a cipőt a vendégekkel.

2011. júl. 2. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
57%
Hagyjuk az illemet. Az ember már saját magának tudja eldönteni, hogy leveteti e a lakásában a cipőt a vendéggel vagy sem. Ilyenkor az illem nem játszik szerepet, ez csak megfelelési kényszer. Mint írtam már az ember eltudja dönteni melyik illemet lehet áthágni és melyiket nem. Ez is közéjük tartozik.
2011. júl. 2. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
77%
Ha valakihez megyek, akkor természetes, hogy leveszem a cipőm. A cipő az utcára való, bentre pedig a papucs és a társai. Mifelénk így szokás és így is illik. Ilyen baromságot, hogy bunkóság levenni még nem hallottam...
2011. júl. 2. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!