Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mire való a kaució? Miért...

Mire való a kaució? Miért kell fizetni?

Figyelt kérdés
Azt értem, ha bebútorozott lakásba költözik az ember, azért kell a kaució, hogyha elcseszem pl a gáztűzhelyt, a főbérlő tudjon venni újat az én kauciómból. De üres lakásba miért kérnek kauciót? Ráadásul két havit? És mikor kapom vissza?
2009. ápr. 1. 07:10
 1/7 anonim ***** válasza:
79%
Látod, ez fogós kérdés. Szerintem ez csak egy hülye szokás és már boldog-boldogtalan kér. Általában akkor kapod vissza, amikor kiköltözöl. Lehet,hogy a végén fog kötözködni a tulaj, hogy pl. tönkre ment a padló, koszos lett a fal stb és vissza akar tartani belőle.
2009. ápr. 1. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A kaució elvileg biztosíték a bérbeadónak, hogy nem fizetés esetén is pénzénél legyen. Ha belegondolsz, üles lakásban is ki lehet verni az ablakot, szét lehet rúgni az ajtót, össze lehet cseszni a falat szóval ezért. A más kérdés hogy én már elég sok helyet béreltem és szinte SEHOL nem adták vissza a kauciót. Komolyan mondom egész üzletág épül arra hogy benyeljék a kauciót. Mindenféle mondvacsinált indokokkal visszatartják a pénzt, legutóbb a cégünknek béreltünk helyet, szerződéssel mindennel, és 9 kilót nem ad vissza a főbérlő iszonyat barom indokok miatt. Ha meg nem írtok papírt, szerintem teljesen reménytelen, hogy a befizetett kauciót visszakapd. Biztos mindent ki fognak találni, hogy a végén ne adják vissza. Ne legyen igazam, de az emberek szemetek.
2009. ápr. 1. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A kauciónak két funkciója van. Egyrészt a rongálás miatt (bár akkor jóval nagyobb kárt is tud egy bérlő okozni)

De igazából azért kérik, hogyha probléma van a szerződés felmondásánál, akkor is megkapja a pénzét a bérbeadó. Ha ki kell rakni egy bérlőt, at valószínüleg nem fogja a rezsit kifizetni (ami ugye egy hónappal később jön meg, a bérbeadó nevére), és a felmondási hónapokra se lehet könnyen bahajtani a bérleti díjat. A kaucióval (megállapodás szerint) általában a kiköltözés követő hónapban szokták elszámolni, amikor a rezsiszámlák már megjöttek. A bérbeadó ezeket levonja a kaucióból, ha a bérlő kiköltözésekor a tisztasági festést nem csinálta meg (ami ugye szintén kötelező a kiköltözéskor), akkor kifestet és a fennmaradó összeget - ha van ilyen - adja vissza a bérlőnek.

2009. ápr. 1. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem! És ha a bérbeadó "feketén" adja ki a lakását, vagyis nincs bejelentve az apehnál, nem adózik a befizetett havidíj után, akkoris érvényes az a szerződés, amiben leírjuk hogy mi lesz a kaució sorsa? Mert elvileg minden szerződés, ami törvénytelen dologhoz kapcsolódik vagy pont azért köttetik, semmisnek tekintik (pl. hiába ír X szeződést Y-nak hogy 1 hónapon belül 10 gr kokaint át kell adnia ezért vagy azért, az törvénytelen és a szeződés is az). És ha nem jelenti be a bérbeadó, akkor az is törvénytelen (adócsalás).
2009. ápr. 1. 12:18
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Mivel te elvileg nem tudsz arról, hogy a tulaj teljesíti e kötelességét az adóhatóság felé, a szerződés érvényes. A kettő nem függ össze.
2009. ápr. 1. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Kedves Kérdező!


Szerencsére, a szerződések nem en bloc érvénytelenek, hanem legtöbb esetben csak részben azok, tehát a szerződés érvényes részeinek jogi hatásai fennmaradnak azért..

Egyébként nem érvénytelen a lakásbérleti szerződés, ha az nem tartalmazza az ÁFÁ-t, stb., csak épp az adóigazgatási eljárás szerint büntetendő.

A kaucióra vonatkozó szabályok feltétlenül érvényesek maradnak.

De azt is érdemes meggondolni, hogy azok, akik nem akarják visszaadni a kauciót és egyben nem jelentették be az APEH-nek a bérbeadást, vajon számolnak-e azzal, hogy a volt bérlő az APEH-hez fordulhat?

(ezt azért írom, mert ugyan nem szép dolog megzsarolni a bérbeadót, de valószínűleg eredményes....)


Természetesen, a szerződés alapján - akár bejelentették az adóhatóságnak, akár nem - bármikor bírósághoz lehet fordulni és kérni a kaució visszaadását.


A szerződés akkor érvényes, ha a felek aláírták, rajta van a keltezés helye és ideje, és a felek aláírását 2 tanú igazolja (a tanúk neve és lakcíme is érvényességi kellék), hogy a felek az aláírásukat őelőttük érvényesnek ismerték el, avagy a felek előttük írtak alá.

2009. ápr. 1. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Értem és köszönöm szépen!
2009. ápr. 1. 19:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!