Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Csoportban lévő emberekkel...

Csoportban lévő emberekkel kapcsolatos kérdések. Miért vannak ezek?

Figyelt kérdés

Elsősorban arra lennék kiváncsi, mi határozza azt meg, hogy ha összekerül egy csoport, valaki iránt jobban érdeklődnek, átveszi valaki úgymond az irányítást, ő beszél többet stb stb. Lehet egy hangosabb ember is csendesebb lesz egy másik társaságban, míg egy csendesebb hangosabb egy másikban.


A második miért változik meg néhány ember viselkedése. Nekem pl van egy barátom, aki ha összekerülünk másokkal, azt szokta csinálni, hogy én hülye vagyok, mintha ki kéne engem nevetni, én csak hülyeséget beszélhetek. Amikor a többiek nem nevetnek ki, keres valaki mást, esetleg más okot, és ez addig tart, amíg a társaságban van, utána elmúlik. Ez milyen viselkedés?


2011. aug. 10. 13:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Első kérdés: mert vakok közt félszemű a király. :)

Komolyabban: az emberek társaságban tudat alatt nagyon gyorsan felmérik az erőviszonyokat, csak pár másodperc, és mindenki tudja a helyét, nem kell verekedniük hozzá, mint a kutyáknak. Bár nagyon nehéz ezt röviden összefoglalni, mert az ilyen csoportdinamikai dolgokról hosszú szociálpszichológiai könyvek szólnak. :)

Elsősorban a szóba kerülő témáktól, a résztvevők ismeretségi és tekintélybeli viszonyaitól és a motivációiktól függ, ki lesz dominánsabb és ki lesz kevésbé domináns egy társaságban. A motiváció alatt olyasmit kell érteni, hogy pl. fiatalok között nem mindegy, mi a férfi-nő arány és az egyedülállók-párkapcsolatban élők aránya. :)


A második inkább pszichológiai, és erre azt lehet mondani, hogy egyrészt bunkóság a barátod részéről, másrészt pedig amiatt lehet, mert a barátodnak valószínűleg önértékelési zavarai vannak, és csak akkor tud magabiztos lenni nagyobb társaságban, ha pozicionálhatja magát valakivel szemben, akit magánál gyengébbnek, butábbnak, hülyébbnek stb. tud beállítani. Ha tanács is kell, ne fogadd el ezt a szerepet és ne menj alá ennek a dolognak, hanem érd el valahogy, hogy belebukjon. :)

2011. aug. 10. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!