Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nagyon elterjedt az "úgymond"...

Nagyon elterjedt az "úgymond" szó használata. Szerinted szó szerint mit jelent?

Figyelt kérdés
2011. okt. 15. 17:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
2011. okt. 15. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Pont azért kérdeztem, mert van egy ismerősöm, aki mindig olyan rossz helyre teszi, hogy nevetséges. Mostanában nagyon elterjedt kifejezés lett.
2011. okt. 15. 18:11
 3/12 anonim ***** válasza:
Nekem a linkes magyarázat nem érthető egészen. Szerintem azt jelenti a gyakorlatban, hogy tulajdonképp, de nem egészen. Úgymond hülye vagyok felfogni a linkes magyarázatot, de nem egészen. :) Úgymond kiakasztom magam rajta, de nem egészen úgy, mint amikor a fogast kiakasztom. :)
2011. okt. 15. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Szerintem azt jelenti, hogy "tulajdonképpen, valójában".
2011. okt. 15. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A linken pont azt emelik ki, hogy ahogy ma használják, az helytelen. Bár mihez képest helytelen, na mindegy, nem fogok nyelvészeti fejtegetésekbe bocsátkozni.


Eredeti jelentése: "azt mondja", kizárólag ebben a formában (tehát azt mondom vagy azt mondod, az nem úgymond).

Manapság már egyszerű töltelékszóként szokás használni, amikor a beszélőnek nem jut eszébe a helyes kifejezés vagy nem biztos abban, amit mond.

2011. okt. 15. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 acaricide válasza:
32%
Szörnyű szó.... primitív!!!!
2011. okt. 19. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
ÚGYMOND, (úgy-mond) a régieknél igen sokszor eléjön elbeszélés közben, midőn másnak beszédét közlik; megfelel neki a latin iqait, ait. (Czuczor-Fogarasi szótár, 1862)
2011. okt. 20. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Az Arany Jánostól vett példa: "Hadd látom, úgymond, mennyit ér a Wellsi tartomány...". Ha ezt elemezzük, úgy érzem, valami lekicsinylő van a kérdésben. (Nagy a szájuk a bárdoknak, nézzük, valóban olyan gazdag hely-e?) Vagy más: "az előadás - úgymond - óriási siker volt." (aztán, hogy ez igaz-e, ki tudja.
2011. okt. 23. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Az "úgy is mondhatjuk(, hogy...)" vagy "úgynevezett" helyett is használják néha...
2011. okt. 23. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
100%
Sziasztok! Eredeti jelentése: "úgy mondta", "így szólt" (Edward király, angol király, léptet fakó lován, hadd látom, úgymond, mennyit ér a Wales-i tartomány"). Manapság az "úgy is mondhatjuk" értelemben gyakori a használata. (Tótfalusi: Kis magyar nyelvklinika)
2013. máj. 16. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!