Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Debrecen miért olyan "zárkózot...

Debrecen miért olyan "zárkózott" város?

Figyelt kérdés

Bizonyos okok miatt, egy jó ideje Szegedről, Debrecenbe kerültem. Teljesen mások az emberek, ami nagyon ledöbbent hogy vagy 30-40 ezer fővel nagyobb város Szegednél az emberek gondolkodása mégis olyan, hogy néha az az érzésem hogy egy 1000 fős faluban vagyok. Ha nem Debrecenből származik már furcsán tekintenek valakire, a vidám vagy mosolygó arcokat nagyitóval kell keresni, a boltokban is rosszul vagyok néha az eladók ridegségétől, sokan olyan "katonás" arcuak.

Aztán itt van a 2-es villamos. Oké hogy bizonyos kétes dolgok miatt rengeteget csúszik az átadása és fel van túrva az egész város de már vergődnek hogy "jajj minek ez?" meg "olyan ronda hogy fel kellet túrni mindent". Könyörgöm ezzel a gondolkodással még barlangban élnénk és fűszoknyát viselnénk, senki nem látja a villamosban amellett hogy nincs kitéve a forgalomnak így gyorsabb mint a busz vagy a troli, azt hogy ez emeli a város státuszát, jelképes is, Szegeden mindenki büszke a villamosra és város eggyik szimbólumainak tartja.

Az egész helyet belengi valami beposhadt, betegesen konzervatív légkör, a rasta haju fiatalokra is pl. úgy tekintenek mintha gyilkosok lennének.

És olyan betegesen el vannak szálva a városuktól. Tényleg vannak szép részei és gazdag múltal és kultúrával rendelkezik, aláírom, de meg lehet fulladni! Alig van zöld része, tele van csövessel, a járdák mindenhol porosak és töredezettek, a városra jellemző egyfajta poshadt szag, amit meg nem tudok hova tenni, a nagyállomást meg inkább hagyjuk...

Miért ilyen ez a város?



2012. jún. 24. 10:51
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:

*ne ők tegyék ki

>.<

2016. aug. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 knife1 válasza:
Szerinted milyen a debreceniek szellemi színvonala, ha Kósa a legokosabb?
2017. febr. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 knife1 válasza:
egyre aktuálisabb a válaszom!!!
2018. márc. 22. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim válasza:
Szia!^^ Amikor elutaztam először életemben egyedül oda, mivel volt egy párom, aki ott lakott, és találkoztunk. Viszont voltam boltokban, és egy kicsit igen "ridegek", az eladók, viszont ebben a világban ki nem lenne az? Érted...És ne ítélj egyből a könyv borítójáról. Ha jobban megismered őket, akkor talán teljesen mások, mint hiszed. :D Szóval próbálj meg beilleszkedni abba az új városba, és ismerkedj az emberekkel, menj el sok helyekre, hogy jobban megismerd azt a várost :)
2018. nov. 21. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 vardasciu válasza:
100%

Próbálom a véleményemet nyilvánít külföldinként.

Születettem és nőttem Udinében, egy 100 ezer fős város észak-keleti Olaszországban, nem a legizgalmasabb vagy a legjobb város a világban, de mégis van látnivalója, kulturális eseményei, egyeteme (ahol tanultam a magyar nyelvet), stb. Tartottam egy hónapot a Debreceni Nyári Egyetemen, öt hónapot Szegeden Erasmusszal, és egy évet újra Debrecenben egy Európai Önkéntes Szolgálat programmal.

Amikor választottam a projektot, volt jó emlékem a városra mert a gyönyörű egyetem környékein tartózkodtam, és szíves fogadtatásra találtam. Arra gondoltam, hogy egy "Szegedies" város lesz: lelkesült, barátságos, élhető, szép belvárossal rendelkező.

Hát tévedtem.

Egy évben alig sikerült hozzászoknom a környezethez: oké, a MODEM nagyszerű, a Piac Utca és a melletti utcák szépek, és imádtam ellazulni a Nagyerdőben, de nem sok más volt. Egy kétszer népesebb Udinénél városban (és kb olyan népes mint Trieszt vagy Padova) valóban úgy éreztem, hogy egy "nagy faluban" voltam. A "belvároson" és a Nagyerdőn kívül, csak forgalmas utakat és paneleket, vagy töredezett, rosszul kivilágított kis utcákat és földszintes házakat található. Sétálni se lehet rendesen, olyan levegőtlen az egész hely.

És egy rossz tapasztalat volt emberileg is: egy ifjúsági egyesületben, ami évenként nemzetközi önkénteseket fogad, a munkatársók nagy része alig egymásra hatottak velünk (és nem csak a másik önkéntesekkel, akik nem beszéltek magyarul, de velem se), mert ők nem alkotnak a spanyol, német, olasz, stb. páriákkal. És szerintem ez nem egy magyar jellemvonás, amikor egy Szegedi egyesület ott járt, rögtön barátságos voltak és kb 15 perccel beszélgetettünk.

És nem csak én ezt éreztem: ismertem kb 15 olaszt, akik ott lakott a tanulás, munka, önkéntesség miatt (beérintve 1-2 embert aki sokkal jobb nálam magyarul beszélnek), és közöttük majdnem senkinek nem tetszett, pont mert altató és levegőtlen az egész hely. És néha a magyarok vagy magyar anyanyelvű emberek is szidják a várost: egy Kolozsvári lány aki ott lakott 2 évvel utálta a helyet, és egy Szegedi lány aki itt egy pár napig tartózkodott azon lepődött meg, hogy mindig üres a belváros és olyan sok volt a csöves.

És az, hogy Debrecen nem gazdag város, nem jó mentség. Idén voltam Szófiában, Plovdivban, Várnában, Brassóban, Nagyszebenben, Temesváron és Kolozsváron: ezek a városok közül egyik sem gazdag (és nem nehéz észre venni), de a légkör teljesen más, van zöld a belvárosban, van levegő, az emberek sokkal élénkebbek, Debrecenben pedig az emberek nagy része szürke pont mint a panelek. És főképp ezekben a városokban nem láttam olyan ronda vasútállomást, mint Debrecenben. Még Nyíregyházának és Karcagnak is van jobb vasútállomásai mint Debrecen! Az egész évig az új állomás tervéről volt szó, de ez a baj, hogy senki még nem valamit csinált!

Bocsánat ha vannak hibák a szövegben, nem tökéletesen magyarul írok/beszélek.

2018. nov. 25. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim válasza:
100%
Elég régi a kérdés , de hozzászólok a mai tapasztalataim szerint! Sok városban jártam már, pl ma jöttem Debrecenből, de még egy ilyen borzalmas, sivár és bunkó emberekkel teli várost nem láttam ! A Nagyállomás környéke pl egy gettó! Gusztustalanul figyelnek sok embert , a közlekedési szabályokhoz pl analfabéták, sok azt se tudja, hogy melyik a bal, és melyik a jobb irány! Kihalt csak a sok autót látod a tömegközlekedéseknél pl üres trolibuszokat láttam! Egyszerűen nincs városi jellege se , beértem a vonattal várta az ember, hogy sok épület lesz sok fény , erre ahogy beért a vonat szinte egy pusztaságot láttam igen sötétséggel!Más városokban mint pl Szolnok ahogy beérsz a vasútállomásra látni , hogy van élet, be van építve nem sivár ( 70 ezer fős város és nem 200 ezer) Még ott is sokkal nagyobb élet van, másrészt el vannak szállva jelbe teszem "városuktól" nekem egy lepukkant vidékhez hasonlít csak nagyobba ! Szóval semmi jó tapasztalatom nincs róla. Más városból ha hazajövök vidékre hiányzik, na ez az a város volt ahonnan fellélegezve jöttem haza , röviden tömören( puszta, ridegség az egész ) Még csak nyomokba se hasonlít Budapesthez szóval nem érdemelné meg a 2. legnagyobb városi címet !
2019. nov. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim válasza:
100%
Azt hittem, csak én vettem észre, hogy milyen bunkóak a debreceni emberek, de ezek szerint nem. Több városban voltam már, de egyik helyen sem találkoztam olyan emberekkel, akik annyira nagyképűek lettek volna, mint a debreceniek. A várossal nem lenne gond, de nem tudnék ilyen emberekkel együtt élni. Még Szolnokon és Pesten is normálisabbak, segítőkészebbek az emberek.
2020. márc. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
Látnivalók terén nekem se a kedvencem, kb. az állatkert és a Déri Múzeum érdekel (és állatkertben Nyíregyháza magasan veri), de szerintem az emberek kedvesek. Az miért baj, hogy nincs tömegnyomor? Szerintem ez előnye az alföldi városok nagy területének. A pályaudvar meg mindenhol gettó.
2020. máj. 25. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim ***** válasza:
60%
A budapestiek is.
2021. ápr. 21. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim ***** válasza:
100%
#39 Pest azért minden, csak nem zárkózott...
2021. ápr. 21. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!