Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért általánosít "mindenki"?

Miért általánosít "mindenki"?

Figyelt kérdés

az tűnt fel nekem, hogy nagyon sokan általánosítanak. találkoztak az életükben egy bizonyos csoport néhány tagjával és azonnal kijelentik, hogy "mindenki" olyan, illetve úgy fogalmazzák meg a kérdésüket, mintha ez mindenkire vonatkozna vagy valami törvényszerűség lenne.


pl. a lányok, a fiúk, a dohányosok, a fiatalok, az öregek, stb.


2009. júl. 28. 23:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
68%

"nagyon sokan általánosítanak"

Légyszi ne általánosíts.

2009. júl. 28. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
92%
Ettől én rosszul vagyok. Általában szerintem azért van, mert az "átlagemberek" szemében kialakulnak bizonyos sztereotípiák az első benyomás, többnyire a külső látvány alapján (jó példa erre a goth stílus, az átlagos emberek azért nézik le őket, mert feketében járnak, ami Magyarországon a gyász színe). Nem tudom pontosan, mi ennek a pszichológiai magyarázata, de szerintem elég nagy hülyeség.
2009. júl. 28. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
45%
Szerintem az emberek nem lenézik a goth stílust, hanem leszarják.
2009. júl. 28. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ez egy olyan kérdés, ami már engem is foglalkoztat...

Az előbb olvastam egy rakat kérdést, amiknek az volt a lényege, hogy a cigisek szétdobálják a csikket, bunkó módon más arcába fújják a füstöt, stb. Cigizek, de nem viselkedek így, és ki is kérem magamnak.

Néha énis általábosítok, de nem szeretek. Ha például jól meggyepált egy diszkós, mert punk vagyok, akkor nem fogok bosszút forralni az összes diszkópatkány ellen. De ez csak példa volt. Egyik Antifaces videóban volt erről szó <-ez itt a reklám helye:D

2009. júl. 29. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
23%
Én szeretek általánosítani. Soakkal könnyebb így kifejezni a mondanivalómat is, meg úgy egyébként is, sokkal könnyebb eligazodni a világban, ha "felcimkézzük" az embereket :) Csak vannak dolgok, amikben megéri általánosítani, meg vannak dolgok amikben nem. Pl hogy a "dohányosok" ilyenek meg olyanok, hát az egy marhaság :D (Rengeteg féle ember cigizik) De például hogy a diszkós pasik a kis divatcicákat (diszkós csajokat) szeretik, az azért eléggé általános dolog, megéri általánosítani. (Jó, diszkóba is rengeteg féle ember jár, de attól h vki elmegy a diszkóba, még nem biztos h diszkós)
2009. júl. 29. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
57%

1. Vagy kevés emberrel találkozik az illető abból a csoportból, és ők olyanok.

2. Az 1. kombinációja azzal, hogy a média is az ő tapasztalatát hangsúlyozza.

3. Annak a csoportnak legalább 50%-a valóban olyan.


ÉS nem veszi a fáradságot, hogy megismerjen másokat is abból a csoportból, VAGY nincs lehetősége másokat is megismerni abból a csoportból.


De tényleg van, amikor nem hátrány, csak azok tényszerű dolgok, az embereket nem lehet beskatulyázni.

2009. júl. 29. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
90%

az általánosítás abból ered, ahogyan az adott csoport TÖBBSÉGE viselkedik....nem kell mindegyiknek úgy viselkednie hozzá...mondok példákat...pl a macskákra azt mondjuk, dorombolnak...képzeld, van sok olyan macska, amelyik sosem dorombol.Vagy azt mondják, a legtöbb vénasszony pletykás. Vannak, akik nem, de a többség igenis az(főleg egy faluban). Vagy a legtöbb mai fiatal bunkó és neveletlen....ez is így van, kevesebb a jólnevelt, illedelmes fiatal manapság, mint a másik típusa.


Én direkt nem általánosítva fogalmaztam meg az előbb a mondataimat, hanem azt írtam, hogy a többség olyan. De innen már csak egy lépés az általánosítás, egyszerűen elhagyják ezt a hosszú mondatszerkezetet és kihagyják a "többsége" szót. Innentől kezdve azt mondják, a fiatalok bunkók, a vénasszonyok pletykásak...és mindenki tudja, hogy kevés kivétellel tényleg így van. Nem a kivételeket szokták hangsúlyozni sehol. Nem a kivételek alapják ítélnek meg egy csoportot. Pl az én osztályomra azt mondták gimnáziumban, hogy a legnagyobb mókamester osztály.Pedig voltak olyan stréber emberkék is benne, akik még csak el sem mosolyogták magukat soha. És mindenre csak húzgálták a szájukat.De attól még az osztályunkat a többség viselkedéséről ítélték meg.

2009. júl. 29. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

A válasz megírásának időpontja: tegnap 23:44



a "nagyon sokan" az nem általánosítás :)

2009. júl. 29. 12:41
 9/14 A kérdező kommentje:

A válasz megírásának időpontja: ma 11:58


az a gond, hogy az adott csoport "többségét" mi nem is ismerjük. :)


én ismerhetek nagyon sok fiatalt, öreget, dohányost stb. és mégsem ismerem a "többségét". ha azt mondom, hogy az "általam ismert fiatalok", akkor az már másképp hangzik.

és a "többség" még mindig nem "mindenki" :)


az a gond, hogy ha meg vagyok győződve arról, hogy "mindenki", akkor eleve előítélettel állok a másikhoz, ennek megfelelően viselkedem és pontosan azt a reakciót fogom kiváltani, amit elvárok. tehát, ha az a véleményem, hogy a fiatalok bunkók, akkor én is bunkón viselkedem velük, ők erre bunkón fognak reagálni és már is megkaptam az igazolást, hogy a fiatalok bunkók... :)

2009. júl. 29. 12:51
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

11:58 vagyok...lehet, sok ember valóban így áll hozzá a dolgokhoz, ebben igazad van... a többség :) de már ez is egy általánosítás volt...azt hiszem az általánosítás már hozzá tartozik a mindennapokhoz, és néha észre sem vesszük...csak azt nem értik meg az emberek, hogy nem szabad hagyni, hogy egy ismeretlent ez alapján ítéljünk meg már azonnal... én nem vagyok ilyen (és néha meg is kapom érte a magamét a vőlegényemtől...ő úgy gondolja,könnyebb célpont vagyok az emberi gonoszságnak,ha mindenkivel kedves vagyok,akit nem ismerek)

én mindenkivel előítéletek nélkül, kedvesen viselkedem egészen adig, amíg az jelét nem adja valami olyannak, ami rosszindulatra utal, de én azt hiszem, nem tartozom ezzel a viselkedéssel a többséghez, így nem is kérem ki magamnak, amiért úgy gondoltad, (általánosítva,hogy legyen egy kis irónia), hogy mindenki(és ebben én is benne vagyok) előítéletekkel van egy idegen ember iránt (legyen az fiatal,öreg,dohányos,roma,vagy koldus)

2009. júl. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!