Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Tegezés - Magázás: Örök...

Tegezés - Magázás: Örök dilemma. Hol a határ az évek között?

Figyelt kérdés

Nagyon sokszor letegeznek az emberek. Ha munkám során tegez le valaki, akkor addig nem tegezem vissza, míg meg nem engedi (idősebbeknél és nőknél, persze). Viszont a magánéletben ha letegeznek, akkor már kissé komplikáltabb a helyzet:

Ma pl. a postás jött, kimentem elé, s egy "Helló" -val kezdett. Én ugyebár a szokásos Jó napot kívánok-ot mondtam. Miután átadta a dolgokat, köszönésnél én a "Viszont látásra"- ő pedig a "Helló" mellett döntött. Én egyből visszaköszöntem neki, hogy "Akkor helló!". Erre ő: -Szevasz!

Mire én: Akkor szevasz!

Odébb gurult a bringájával, de elkezdett mormogni, hogy ő az idősebb, és engem nyugodtan tegezhet. Ő 50, én 30 vagyok. Nem illet meg engem annyi, hogy magázzanak? Az a húsz év nem indok arra, hogy így lenézzen! Én voltam a bunkó? (Igen, valamilyen szinten én, mert megpróbáltam rávilágítani, hogy talán viselkedhetne máshogy is.). De ezen túl még mindig nyitott a kérdés: Hol a határ? Hol lehet elvárni, hogy magázzanak, vagy normálisan köszönjenek? Köszönök minden építő jellegű hozzászólást!



2013. máj. 8. 10:58
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Pont a munkahelyen kellene, hogy szigorúbb legyen a magázódás-tegeződés, ott a velem egykorúakkal is magázódni szoktam, persze ha letegez, akkor visszategezem.

Hivatalban kimondottan bosszant, amikor letegez a banki alkalmazott ügyintézésnél. Nekem az nem profi. Postán mindegy vagy boltban, de egy bankban, APEH-ban, komolyabb helyen elvárnám, hogy magázódjunk, ha már nem ismerjük egymást.

Magánéletben lazán veszem a dolgokat, aki letegez, azt én is. Úgy gondolom, én is elmúltam már 30, ne legyen automatikus a csendőrpertu! Akkor sem, ha kétszáz éves az illető, sőt állítólag az öregek még jólneveltek és illemtudóak? Akkor nem kellene a felnőtteket kapásból letegezniük a "koruknál fogva"-szerintem.

2013. máj. 8. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Nincs egy egységes határ, mindenki mást vár el, akár a korától függetlenül.

Én 22 évesen úgy vagyok vele, hogy aki velem kb egykorú, azokat ösztönösen tegezem, akik már kb 10 évvel idősebbek, őket először mindig magázom... aztán ha ő úgy dönt, hogy tegeződjünk nyugodtan, akkor tegeződünk, ha nem, akkor marad a magázás.

2013. máj. 8. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Gaebrol: Nekem is szintén így van, de amikor valaki dolgozik, elvárnám tőle, hogy ne nézzen gyereknek csak azért, mert ő idősebb nálam. Én is felnőtt vagyok, magázódjunk, vagy ha tegezni akar, akkor szóljon, hogy tegezni fog, vagy én is tegezzem. Nyilvánvalóvá tettem a számára azt, hogy engem zavar, ha letegez, ennek ellenére a postás van felháborodva, hogy én visszategeztem. Munkám során én is odafigyelek, de a magánéletben ha jön a postás, vagy az eladó, vagy a pizzafutár, vagy banki alkalmazott, mindig illemtudó vagyok elsőre. De ha letegez, akkor én is vissza. Persze csak akkor, ha férfi az illető. Nőknél eszembe nem jutna így visszavágni.
2013. máj. 8. 11:16
 4/19 A kérdező kommentje:
Audrey80: Egyet értek: A munkahelyen kellene komolyabban venni, illetve a munkához szorosan kellene hogy kapcsolódjon, hogy aki emberekkel találkozik munkája során, az ne tegezzen le csak úgy mindenkit önszántából.
2013. máj. 8. 11:18
 5/19 A kérdező kommentje:
Ide jön még az is, hogy bementem egy iskolába, s egy kis diáklány hellóval köszönt. Én vissza-hellóztam, s megkérdeztem, hogy hányadik osztályba jár. Megtudtam, hogy hatodikos. Azt is megkérdeztem, hogy mindenkit így letegez-e, s nem gondolja-e, hogy nem illik? Azt mondta, hogy mindenkit tegezni szokott (tanárokat is), és senki nem szólt még rá ezért. Köszi szépen.
2013. máj. 8. 11:25
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, de nekem a helló NEM tegezés, hanem csak kevésbé formális köszönés. Igy éppen akkor szokás köszönni, ha nem egyértelnü, hogy tegezös vagy magázós kapcsolat van.
2013. máj. 8. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
#6: Igen, a helló a tegezéshez kapcsolható köszönési forma. De nem írtam le a kérdésnél, hogy alapból végig tegezett a postás, míg odaadta a kis cetliét, amit átvettem. Szóval ezért először még magáztam, csak az elköszönésnél, a beszélgetés végén döntöttem úgy, hogy én is hellót köszönök neki, ha már a Viszont látásra nem elég jó neki. remélem, így érthető voltam. ;-)
2013. máj. 8. 11:41
 8/19 anonim ***** válasza:

A protokoll szerint alapból magázódunk.

Először a hölgy, illetve azonos neműek között az idősebb ajánlhatja fel, hogy a másik fél tegezheti, erre a kölcsönösség jegyében a másik félnek is ugyanezt fel illik ajánlania, és innentől van tegeződés.


A gyakorlatban alig találkozok olyannal, hogy ez így lezajlana. A postás ott tévedett, hogy nem tegezhet le, mert ezzel hallgatólagosan felajánlotta a tegeződést, tehát kérdező, nem voltál bunkó, jogosan tegeztél vissza.


Audrey válaszára: a boltokban, bankokban kb. én is így szoktam csinálni, de mondjuk mi van, amikor pl. a banki tanácsadóddal kényelmesen leültök egymás mellé, ő fiatalabb tőled, és letegez? Azért más helyzet, mint amikor a pultnál üveg mögül beszélgetsz valakivel. Én nem tudtam rá haragudni ezért.


Szerintem az egész magázódás-tegeződés téma csak bonyolítja az életünket, egyszerűsíteni kellene. Mégis ragaszkodunk hozzá. Lásd:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__szokasok-..

2013. máj. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Néha engem is zavar, ugyanez a szitu kb. Munkahelyen nem gáz, mert itt szinte mindenki tegeződik (kortól, nemtől függetlenül), de a társasházunkban vannak akiket magázok, és simán odavet egy Szevaszt, az nagyon tud zavarni.
2013. máj. 8. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

A dilemma oka éppen ez: a kérdező is melléfog: nem az évek közötti határ a gond (hol a határ - áll a címben). Tehát nem az évek számítanak, hanem a kettő közötti viszony.

>> Én voltam a bunkó? (Igen... mert megpróbáltam rávilágítani, hogy talán viselkedhetne máshogy is.

Egyszerűen érthetetlen, hogy miért látod így... az, hogy megpróbáltál rávilágitani, az jó... a baj inkább az, hogy pipogya alak voltál és nem álltál a sarkadra.

Az, hogy a postás 50 éves, nem ad jogot ahhoz, hogy bárkit is letegezzen. Én rákérdeztem volna: Mondja, együtt jártunk a postás-tanfolyamra ? Legyen szíves, ne tegezzen. Sok paraszt ugyanis ezzel próbálja "egyenjogusítani magát" - kihasználva azt, hogy az emberek nincsenek tisztában a szabályokkal, a háború óta Mo-on nem létezik illemtan, diplomatát is láttam már, aki nem tudott viselkedni, enni. Akkor mit szóljunk egy postáshoz...

2013. máj. 8. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!