Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi értelme van az erkölcsnek...

Mi értelme van az erkölcsnek hit nélkül?

Figyelt kérdés

2014. márc. 20. 13:48
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

"Ha nincs Isten, akkor csak egyéni vélemények vannak, azaz "szerintem ez a helyes, szerinted az", és csak vitatkozni tudunk, mert nincs egy minálunk tekintélyesebb forrás. "


- És pontosan ugyanez a helyzet akkor is, ha van Isten. Ezt Te magad is tapasztalhatod a hétköznapokban.

Most hiába mondod, hogy a sok egyéni vélemény között van egy legfőbb, Istené, ha az ő véleménye még mindig nem az enyém. Az erkölcsi törvény nem jöhet kívülről, hanem csakis az emberen belülről, feltételezve, hogy már veleszületetten képes rá.

A kereszténység 2000 éves története a "legyen meg a Te akaratod" szólás kudarctörténete. Észre kellene venni, hogy minden vallási vita és vallásos alapú gyűlölet azon alapszik, hogy egy külső referenciapontra hivatkozunk a világ, és azzal együtt az erkölcsi ítéletekkel kapcsolatban.

2014. márc. 26. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 gebasz1 ***** válasza:
Az az értelme ha nincs erkölcsi norma akkor az erősebb kutya ba...szik elv érvényesül.Az intelligens emberek ezt tudják ezért igazodnak erkölcsi normákhoz.Vallásos hitre ehhez nincs szükség.Meg hát ami a reformátusnak szabad azt a katolikusnak nem szabad akkor melyik hit is az erkölcsös?
2014. márc. 27. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:

Szia #11


Én arra gondoltam, hogy ha például én egy autótervező és építő vagyok (Isten), és megtervezek egy autót és megépítem azt (a világot) az első csavartól az utolsóig, akkor én tudom pontosan hogy melyik alkatrésznek mi a pontos szerepe és azok hogyan működnek helyesen együtt. És a csavarok hiába vélekednek hogy szerintük őnekik mi a szerepük és értékük, vagy a többi alkatrésszel mi a helyzet. Mert ami a pontos leírást adja az a Tervező leirása (mi mire való, mi helyes és mi helytelen). Ha azonban nincs egy értelmes Tervező, alkotó, birtokos, akkor mi emberek csak egymás véleményeit tudjuk ütköztetni.


Tetszett az egyik mondatod, amelyről ez fogalmazódott meg bennem:


Az emberiség 6000 éves történelme a "legyen meg az én akaratom" kudarctörténete.


üdv (#9)

2014. márc. 27. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Már bocsáss meg, de meg kellene fordítani a kérdést! Mi értelme van a hitnek, ha nem eredményez erkölcsöt? Mert ha valaki erkölcsös, teljesen mindegy, miért az. A hitéből fakad-e, vagy csak spontán akkor érzi jól magát, ha erkölcsös. De fordítva? Amikor valaki (Látszólag) hívő, közben pedig lop, csal, hazudik, akkor mi értelme van a hitének?
2014. márc. 27. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

"Mert ami a pontos leírást adja az a Tervező leirása (mi mire való, mi helyes és mi helytelen). Ha azonban nincs egy értelmes Tervező, alkotó, birtokos, akkor mi emberek csak egymás véleményeit tudjuk ütköztetni."

Így van! Az emberek egymás véleményeit ütköztetik, és ebből alakul ki az erkölcs. Ami népcsoportonként igen eltérő lehet. Ehhez azonban nincs szükség semmiféle "tervezőre", aki megmondja a tutit. Az erkölcs ugyanis az adott társadalom igényeit tükrözi. Ha ezt egy uralkodó, vagy egy ezzel megbízott testület írásba foglalja, akkor már törvényről van szó. Az meg is mutatja a helyes követendő utat, helyesebben, hogy mit nem szabad. Ha mégis, akkor mi a szankció. Ezzel együtt az erkölcs sokkal erősebb tud lenni az írott törvénynél. Miért is? Mert a törvényeket csak néhány ember alkotja meg, az ő elvárásai szerint. Az erkölcs viszont - ahogy már kifejtettem - Az adott társadalom igényiből ered, hosszú évek tapasztalata és közmegegyezés alapján. Ezért független a hittől, ezért létezhet a nem istenhívő társadalmakban is.

2014. ápr. 4. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Sajnos ma is rengeteg a buta ember, nekik még hitük sincs..ezért ne csodálkozzunk hogy lassan állatkerben élünk. :/
2014. ápr. 10. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Van értelme legalábbis szerintem van mert ha valaki erkölcsi normák szerint éli az életét annak nagyon sok haszna van.
2014. ápr. 24. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!